آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 45916
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1392 11:18
تعداد بازدید : 910

مایکروسافت در دو راهی سانسور یا خروج از بازار چین

داستان امکان جست وجوی مایکروسافت به زبان چینی که نوعی سرهم بندی است یکی از تیره ترین داستان های تجارت آمریکایی ها در چین است.

فناوران - شرکت‌های آمریکایی برای اینکه اجازه فعالیت در چین داشته باشند باید هر نتیجه جست‌وجویی که به موتور بینگ مربوط می‌شود را از لیست یافته‌ها حذف کنند و سانسورهای فراوانی را برای این امتیاز متحمل شوند، اما ارایه محتوای چینی که خارج از این کشور تولید شده لزوما در لیست سانسور نیست.
اما وقتی یک ‌سایت مبارزاتی متوجه شد که تمامی نتایج جست‌وجو به زبان چینی فیلتر شده است طبیعی است که اعتراض و فریادش به آسمان می‌رود. مایکروسافت ادعا کرده که این یک خطای ساده تکنیکی بوده و رفع شده، چراکه توافقنامه با این گروه برای امکان دسترسی آزاد و جست‌وجوی گسترده بوده است.
جزییات این پرونده می‌تواند در نوع خود جالب باشد، چراکه گرداندن یک اقتصاد عظیم با تاثیرات بین‌المللی، در حالیکه مقررات و قوانین اجرایی آن کاملا متفاوت از وضعیت عادی است حتما زیر ذره‌بین دیگران خواهد بود.
یکی از اتهامات آنلاین به مایکروسافت این بود که این شرکت ذاتا تمایل دارد به جای ارایه نتایج کامل و بی‌عیب جست‌وجو، نتایج جست‌وجوهایی را ارایه دهد که معطوف به تجارت خود است.
این مباحث در حالی مطرح می‌شود که دیگر رقبا مانند گوگل و فیس‌بوک در حال بحث و جدل با سازمان امنیت ملی آمریکا برای محدودیت‌های تازه هستند. در سیلیکون‌ولی این برای همه محرز است که ایجاد هرگونه محدودیت در دنیای جست‌وجوی آنلاین می‌تواند به معنی خودکشی باشد، زیرا عوض کردن موتور جست‌وجو مانند عوض کردن عکس دسکتاپ ساده شده و همگان به راحتی آب خوردن می‌توانند بلافاصله این کار را انجام دهند.
اما تمام این دعواها برای یک دلیل منطقی روی داده و آن این است که گوگل اعلام کرده دیگر نمی‌تواند شرایط کار در چین را تحمل کند و از این بازار صرف نظر می‌کند، اما به نظر می‌رسد مایکروسافت قصد دارد رویکرد دیگری برای ادامه تجارت با چینی‌ها اتخاذ کند.
با تمام این تفاسیر مشکل اصلی مایکروسافت بروز خطای تکنیکی در ارایه مطالب یا سانسورهای محدود نیست، بلکه مساله‌ای بزرگتر و عمیق‌تر در این شرکت جریان دارد و آن این است که با پذیرفتن ادامه همکاری با چین این شرکت ریسک بدنامی جهانی را برای خود به‌جان می‌خرد.
چراکه از این پس همگان سعی خواهند کرد مایکروسافت را به نقض آزادی بیان بین‌المللی متهم کنند و این شرکت ممکن است مخاطبان زیادی را در کشورهای آزاد از دست بدهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :