آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 45898
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1392 10:50
تعداد بازدید : 671

عضو سابق کمیسیون اینترنت سازمان نصر پیشنهاد داد:

دو گام دولت برای رفع مشکلات اینترنت کشور

عضو کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه ای، ساماندهی وضعیت پهنای باند بین الملل در جهت رقابتی کردن بازار و رفع انحصار، تغییر در نظام تعرفه گذاری اینترنت و تجدیدنظر جدی در خصوص تعرفه های انتقال پهنای باند اینترنت را از جمله مواردی عنوان کرد که باید برای رفع چالش های این بخش به کار گرفته شود.

مهر- محمودرضا خادمی گفت: تا زمانی که بازار رقابتی نشود مساله قیمت اینترنت و مشکلات دیگری که در این زمینه وجود دارد حل نخواهد شد و کم فروشی به عنوان اصلی ترین موضوع کنونی حوزه اینترنت ایران، اصلی‌ترین پیامد این انحصار است.
خادمی با بیان اینکه در پایان برنامه پنجم توسعه باید 10 میلیون پورت پرسرعت داشته باشیم، افزود: سوال اینجاست که آیا با این سیاست‌ها، پهنای باند و محدودیت‌هایی که وجود دارد می‌توان به 10 میلیون پورت رسید و یا اگر به 10 میلیون پورت برسیم سرعت 128 یا 256 خواهد بود.

 تامین اینترنت توسط بخش خصوصی
رییس سابق کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران گفت: کاری که باید برای حل مساله پهنای باند انجام شود واگذاری تامین اینترنت به بخش خصوصی است. در این صورت فعالان این حوزه می‌توانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند.
خادمی افزود: به این ترتیب پهنای باندی که در حال حاضر فقط توسط شرکت ارتباطات زیرساخت وارد کشور می‌شود توسط شرکت‌های مختلفی که مجوزهای لازم را اخذ کرده‌اند وارد می شود و در نهایت آنها این پهنای باند را در دروازه‌های بین‌‌المللی به زیرساخت تحویل می‌دهند و پس از آن دوباره در محل‌های معینی مانند مراکز استان‌ها و یا شهرستان‌ها از شرکت زیرساخت تحویل گرفته و هزینه‌های مربوط را به این شرکت می‌پردازند.
وی رفع چالش‌های موجود را در گرو میزان پیگیری‌های شرکت‌های سرمایه‌گذار برای وارد کردن پهنای باند اینترنت و نحوه ارتباط آنها با دولت و شرکت زیرساخت عنوان کرد و گفت: البته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم چندی پیش اعلام کرد که شرکت ارتباطات زیرساخت باید برای درآمدزایی خود چاره اندیشی کند و نمی‌تواند فقط از محل فروش پهنای باند درآمد داشته باشد.
وی تصریح کرد: این مساله نشان می‌دهد که وزارتخانه هم به این نتیجه رسیده که باید به بخش خصوصی اجازه فروش پهنای باند را بدهد. ایجاد این تفکر در دولت قطعا می‌تواند نقطه آغاز خوبی برای حل مشکلات موجود در این بخش باشد.

 توسعه در گرو برداشتن انحصار زیرساخت
خادمی در مورد جلب مشارکت بخش‌خصوصی برای فروش پهنای باند گفت: فعالان این بخش به دنبال پهنای باند ارزان و با کیفیت برای ارایه به مردم و بهره‌برداران هستند. در این راستا توسعه کشور در گرو برداشتن انحصاری است که هم اکنون در دست شرکت ارتباطات زیرساخت است.
عضو کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: نمی‌توان با این استدلال که مشارکت بخش‌خصوصی از میزان درآمدهای شرکت ارتباطات زیرساخت می‌کاهد در حوزه پهنای باند انحصار ایجاد کرد و راه توسعه کشور را سد کرد.
وی با بیان اینکه برای حل این مساله نیازمند زنجیره اقدامات هستیم که تقریبا هم اولویت هستند و باید به صورت همزمان دنبال شوند، گفت: قطعا برخی از آنها مانند اقدامات مربوط به تامین پهنای باند بین‌المللی زودتر به نتیجه می‌رسند و گروه دیگر هم که نیازمند تجدیدنظر و ایجاد تغییرات کلی در پروانه است شاید نیازمند زمان طولانی‌تری باشد.

 لزوم تغییر نظام تعرفه‌گذاری پهنای باند اینترنت
وی همچنین گفت: تغییر در نظام تعرفه‌گذاری و تجدیدنظر جدی در خصوص تعرفه‌های انتقال پهنای‌ باند اینترنت جز مهم‌ترین اقداماتی است که باید در دستور کار دولت قرار گیرد. چرا که این مسایل بر روی قیمت تمام شده اینترنت تاثیر بسزایی دارد و حل آن می‌تواند به کاهش قیمت اینترنت و بهبود آن منجر شود.
خادمی با تاکید براینکه رفع انحصار و رقابتی کردن پهنای باند اینترنت حتی با سپردن کار به دو یا 3 اپراتور هم امکان‌پذیر است، افزود: نمونه موفق این تجربه را در زمینه سیم‌کارت‌های تلفن همراه مشاهده کردیم و در زمینه پهنای باند نیز حضور دو یا 3 شرکت به ایجاد بازار رقابتی منجر می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :