آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 45885
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1392 10:33
تعداد بازدید : 657

برندگان و بازندگان رومینگ ملی

محمود واعظی در حاشیه افتتاح پروژه های خدمات مخابراتی به روستاها از برقراری رومینگ ملی میان اپراتور های موبایل در سال آینده خبر داد.

امیر احدی

منظور از رومینگ ملی میان اپراتورهای ارتباط سیار کشور نیز این است که چنانچه در مکانی سیمکارت مشترک به دلیل نبود آنتن از دسترس خارج می‌شود بتواند بلافاصله اپراتور دیگری این خط مشترک را تحت پوشش قرار داده و ارتباط مشترک قطع نشود.
منظور ساده‌تر از رومینگ ملی این است که اپراتوری که شبکه گسترده‌تری در کشور برقرار کرده حالا باید به همه اپراتورهای کوچک و بزرگ دیگر که در این خصوص سرمایه‌گذاری نکرده‌اند سرویس دهد. اگرچه در قبال ارایه این خدمات اپراتوری که پوشش گسترده‌تری دارد مبلغی از اپراتوری که سرویس می‌دهد می‌گیرد، اما در واقع با رومینگ ملی پوشش تمام اپراتورهای کشور بدون ریالی سرمایه گذاری و زحمت در حد پوشش اپراتور اول یعنی همراه اول می‌شود.
این در حالیست که پوشش و آنتن‌دهی یکی از بزرگترین نقاط قوت و مزیت رقابتی همراه‌اول در قیاس با تمام اپراتورهای کشور بوده و هست. اما اگر مصوبه مد نظر وزیر ارتباطات به مرحله اجرا برسد احتمالا به این مفهوم است که اگر اپراتوری که امروز مجوز فعالیت بگیرد از فردا در سراسر کشور آنتن‌دهی داشته و می‌تواند مشترک بگیرد.
از این‌رو برندگان و البته تنها بازنده رومینگ ملی مشخص است، هر چند که همراه‌اول از ارایه این خدمات درآمدی کسب کند اما این تقریبا به منزله آن است که این اپراتور تمام امکانات و زیرساخت‌های خود را در اختیار رقبای جدید و قدیمی‌قرار دهد.
بی‌تردید این مصوبه نیز برندگان و بازندگانی خواهد داشت که البته این اپراتورها هستند که خود باید اطلاعات بیشتری از مسایل و چالش‌های احتمالی مصوبات مد نظر وزیر ارتباطات ارایه کنند.اگرچه وزیر ارتباطات از مجوز نسل 3 و 4 به عنوان ابزاری برای تمکین اپراتورها استفاده کرده و اعلام داشته هر کس بهتر عمل کرده و به مصوبات رگولاتوری توجه کند می‌تواند این مجوزها را بگیرد، که احتمالا مشخص است کدام اپراتور مد نظر وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :