آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 45875
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1392 10:13
تعداد بازدید : 1135

روزنامه واشنگتن‌پست:

خرید اینترنتی در ایران همچنان پیش می رود

واشنگتن پست در گزارشی نوشت، برخلاف مشکلات فراوان اینترنت در ایران به لحاظ سرعت، فیلترینگ و کلاهبرداری های اینترنتی، اما تجارت الکترونیکی به سرعت در ایران روبه توسعه است و مردم به طور فزاینده ای به انجام امور از طریق اینترنت رو می آورند.

بر اساس این گزارش شمار کشورهایی که در داشتن کمترین سرعت اینترنت در جهان به گرد پای ایران می‌رسند، محدود است و در حال حاضر امور ساده برخط می‌تواند ساعت‌ها در اینجا به طول بیانجامد، چیزی که باعث خشم کسانی می‌شود که این کندی سرعت اینترنت را سمبل یک فلج و ناتوانی گسترده می‌دانند.
بر این اساس ممکن است بارگذاری یک ویدئو کلیپ یا دسترسی به یک حساب بانکی برخط ساعت‌ها در ایران به طول بیانجامد و دسترسی به اینترنت اغلب با وقفه‌های بدون توضیح مختل می‌شود.
لیکن با وجود این مشکلات، ایران با یک جمعیت 76 میلیونی، بیشترین شمار کاربران اینترنت در خاورمیانه را دارا است. تقریبا نصف خانوارهای ایرانی به اینترنت دسترسی دارند، نرخ نفوذی که حدودا معادل میانگین منطقه ای آن است.

 وعده بهبود اینترنت در دولت جدید
یک طراح شبکه می‌گوید: شکلی که آنها پهنای باند را در اینجا مسدود می‌کنند، مانند یک سد مجازی است، اما اینک ایران وعده تغییر می‌دهد.
بر اساس گزارش ایرنا از روزنامه واشنگتن پست، دکتر حسن روحانی ، رییس جمهوری ایران می‌گوید: این کار قبلا شروع شده است و به لطف خدا ادامه خواهد یافت.
دولت می‌گوید، در اواخر مارس (اواسط فروردین) میانگین پهنای باند دو برابر خواهد شد.
براساس آمار مقایسه‌ای که پایگاه خبری نت ایندکس دات کام منتشر کرده با این اقدام، ایران در سرعت اینترنت از رتبه 170جهان حدودا به رتبه 135 خواهد رسید.بنا بر این گزارش افزایش پهنای باند به دلایل زیادی چرخش تعجب آوری برای ایران به عنوان کشوری که در آن سالیان متمادی تمام خدمات اینترنتی چه دولتی و چه خصوصی، تحت کنترل بوده، محسوب می‌شود.
ایران سرعت اینترنت را در حالی تحت کنترل قرار داده که تمام پایگاه‌های اینترنتی را که به لحاظ سیاسی خطرناک بداند فیلتر می‌کند.
اما اکنون به نظر می‌رسد روحانی معترف است که این محدودیت‌ها در مورد تجارت اینترنتی معکوس عمل کرده اند.روحانی سه شنبه گذشته گفت: جوانان سال آینده می‌توانند روی اقدامات موثر در این زمینه حساب کنند.

 عقب ماندگی کشور از برنامه توسعه
نصراله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیرا به خبرنگاران ایرانی گفت: ما هنوز خیلی در این زمینه عقب هستیم.
در حال حاضر متوسط سرعت فعلی اینترنت در ایران (دو مگابایت در ثانیه) حدود یک دهم متوسط جهانی سرعت اینترنت است که رتبه ایران را پایین تر از آنگولا و گینه استوایی قرار می‌دهد.
هنگ کنگ که بیشترین سرعت اینترنت را در جهان دارد، میانگین سرعت خود را به 72 مگابایت در ثانیه رسانده است.آمریکا با 21 مگابایت در ثانیه در رتبه 31 جهان قرار دارد.در حالی که بسیاری از مشکلات به قوت خود باقی است، مسوولان می‌گویند از تابستان گذشته یعنی پس از انتخاباتی که در آن حجت الاسلام والمسلمین روحانی به ریاست جمهوری رسید، سرعت اینترنت 30 درصد بیشتر شده و این حرکت با آزادی‌های بیشتری نیز همراه بوده است.
مسوولان همچنین قول داده اند از مارس 2015 (اسفند 94) پهنای باند 10 برابر خواهد شد.

 ائتلاف20 فروشگاه آنلاین در ایران
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز امسال در یک گفت و گوی تلویزیونی گفت: بشریت برای بسیاری از مقاصد به اینترنت نیازمند است.
وی افزود: ما باید گام‌های زیادی برای بهبود تجربه اینترنتی مردم در زمینه‌هایی مانند خرید اینترنتی، پرداخت صورت حساب‌ها و برنامه ریزی تحویل آسان تر بسته‌ها برداریم.
تاجران الکترونیکی ایران می‌گویند، برنامه‌های دولت در زمینه بهبود دسترسی تاثیر مثبتی دارد.
احسان گلابگیر ، مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده لباس معتقد است: در حال حاضر سرعت اینترنت بهتر شده که این امر به توسعه تجارت الکترونیکی کمک فراوانی می‌کند.وی می‌افزاید : در سال گذشته فروش شرکت وی به لحاظ حجم و درآمد دو برابر شده است.
این شرکت از جمله 20 فروشگاه بزرگ برخط ایران است که برای چانه زنی در مورد مسایلی مانند معافیت خرید اینترنتی از پرداخت مالیات، از بین بردن پایگاه‌های فروش اینترنتی تقلبی و افزایش پهنای باند، با هم ائتلاف تشکیل داده اند.
پیشتازان کسب و کارهای اینترنتی ایران معتقدند، اکنون بیش از 20 هزار فروشگاه برخط فعال در این کشور وجود دارد که بیشتر آنها اکنون به دنبال گرفتن مجوز رسمی‌کسب هستند.فرانک اسکویی معاون مدیر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: نزدیک 70 درصد متقاضیان مجوز خرده فروشی الکترونیکی ، کمتر از 30 سال سن دارند.وی افزود: این مرکز ظرفیت به کارگیری شمار زیادی از جوانان را دارد آن هم در کشوری که براساس آمارهای دولتی بیکاری جوانان به 26 درصد می‌رسد و برخی برآوردها نیز این رقم را خیلی بیشتر تخمین می‌زنند.

 جوانان طرفداران اصلی تجارت الکترونیکی
به گفته اسکویی، تجارت الکترونیکی ظرفیت کارآفرینی زیادی دارد و از آنجا که شروع این فعالیت‌ها به سرمایه گذاری زیادی نیاز ندارد، بسیاری از جوانان جذب این رشته می‌شوند.
اما، با رشد کسب و کارهای اینترنتی، مسوولان ایران اکنون گرفتار چالشی از سوی آنها هستند و شروع کرده‌اند به اینکه چطور از منافع مصرف کنندگان در این عرصه حمایت کنند.در نخستین گام برای کاهش کلاهبرداری‌های برخط، بانک مرکزی ایران از آغاز سال جدید شمسی که مقارن با اواسط مارس است، پذیرش تراکنش‌های مربوط به شبکه‌های اینترنتی بدون مجوز را متوقف خواهد کرد.

 روزانه 300 هزار دلار فروش اینترنتی
در زمان حاضر به طور رسمی، روزانه فقط در حدود 300 هزار دلار فروش اینترنتی در ایران انجام می‌شود، لیکن این آمار وقتی مقررات جدید به اجرا درآید به سرعت افزایش خواهد یافت و تمام تراکنش‌های مالی ثبت خواهند گردید.حتی اکنون که مقررات شفاف نیست، مردم در اینجا به طور فزاینده‌ای با تراکنش‌های الکترونیکی احساس راحتی بیشتری می‌کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :