آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4464
تاریخ انتشار : 10 دی 1390 22:41
تعداد بازدید : 2275

رییس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران پروژه‌های IT محور این سازمان را تشریح کرد

تدوین سند راهبردی فناوری اطلاعات شهرداری های کشور در اصفهان

سازمان شهرداری و دهیاری های کشور به منظور ارایه خدمات هر چه بهتر به مردم به کمک فناوری اطلاعات اقدام به تدوین سند راهبردی فناوری اطلاعات کرد.

فناوران- علی اصغر قایمی در گفت و گو با خبرنگار فناوران، حوزه فناوری اطلاعات را یکی از ابزارهای رسیدن به جامعه دانایی محور دانست و گفت: سازمان شهرداری تهران خواهان توسعه کشور و ایجاد یک جامعه دانش محور است لذا در نظر دارد که برای این امر پروژه‌هایی در این حوزه اجرا کرده و سازمان‌های الکترونیکی برای ارایه خدمات به مردم ایجاد کند.
وی ايجاد سازمان‌هاي الكترونيكی را براي سازمان فاوای شهرداری یک فرصت دانست و گفت: شايد در نگاه اول به نظر برسد كه براي نهادينه شدن يك پروژه فناوری اطلاعات درمجموعه شهرداري نياز به سخت افزار، ‌شبكه و غیره باشد و مقاومت‌هایی هم صورت گیرد ولی با یک نگاه منطقی و مياني به قضيه به نظر مي‌رسد كه شهرداري بيشتر از همه نيازمند داشتن سازمان‌هايي با محوريت الكترونيكی است؛ زيرا خدمت رساني به شهروندان با فناوری اطلاعات سريع‌تر انجام خواهد شد لذا با این دید، سازمان شهرداری به دنبال اجرای هرچه بیشتر این پروژه‌هاست.
قایمی در ادامه سخنان خود درباره تدوین سند راهبردي فناوري اطلاعات در حوزه شهرداري‌ها با همكاري دفتر آمار و فناوري اطلاعات و پژوهشكده مديريت شهري و روستايي گفت:  دفتر آمار و فناوري اطلاعات سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور ضمن تدوین سند راهبردي فناوري اطلاعات براي شهرداری‌ها در این سند برای شهرداری‌های کلانشهرها به ویژه تهران بازنگری خواهد داشت تا از این طریق توسعه فناوری اطلاعات و بسط دولت الکترونیکی را داشته باشیم.
وی افزود: توسعه كاربرد فناوري اطلاعات در شهرداري‌ها با توجه به مزاياي آن، از اولويت‌هاي كاري سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور محسوب مي‌شود و در اين عرصه داشتن يك سند راهبردي كه بتواند دورنماي فعاليت‌ها در اين موضوع و اهداف و وظايف مديريت شهري را ترسيم کند، بسيار حایز اهميت است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران درباره اهداف تدوين سند راهبردي فناوري اطلاعات در شهرداري‌ها گفت: یکی از اهداف مهم ما در تدوین این سند، افزايش سطح كيفي و كمي ارایه خدمات به مردم است همچنین ارتقاي ابعاد مختلف خدمت رساني در حوزه مديرت شهري، برقراري يكپارچگي و تسهيل تبادل اطلاعات در شهرداری‌ها از دیگر اهداف این سازمان است البته باید مد نظر قرار داد که افزايش سطح آگاهي شهروندان نسبت به فناوري‌هاي نوين و ارتقاي سطح برنامه ريزي و نظارت و انجام امور و گسترش مشاركت شهروندان در برنامه‌ها و در نهايت تحقق شهرداري‌هاي الكترونيكی در كشور جزو اولویت‌های ما بوده است.
وی ادامه داد: سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور پس از ارزيابي موضوع، نشستي را با حضور نمايندگان شهرداری‌ها تشکیل داد و مقرر شد شهرداري اصفهان با توجه به تجربياتش در اين حوزه، سند راهبردي فناوري اطلاعات در شهرداري‌ها را تهيه و سند تهيه شده در حوزه شهرداري كلانشهرها را نيز بازنگري و اقدامات لازم را در خصوص برنامه‌ريزي و تدوين اجراي اين پروژه ملي  با نظارت دفتر آمار و فناوري اطلاعات سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور انجام دهد.

ایجاد مرکز سرگرمی‌های دیجیتال محله
مدیر کل فناوری اطلاعات شهرداری‌ها در ادامه سخنان خود درباره فعالیت‌های این سازمان در حوزه فناوری اطلاعات گفت: شهرداری تهران پروژه‌های متعددی مبتنی بر فناوری اطلاعات برای ارایه خدمات هرچه سریع‌تر و بهتر به شهروندان راه‌اندازی و اجرا کرده است، خانه‌های سلامت، خانه کودک و خانه بهداشت از جمله این موارد است همچنین قصد داریم تا در هر محله یک خانه فناوری اطلاعات نیز ایجاد کنیم.
رییس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران از راه‌اندازی 374 خانه IT در محلات مختلف تهران تا دهه فجر خبر داد و گفت: این سازمان با همکاری حوزه اجتماعی شهرداری تهران قصد دارد تا پروژه خانه IT محلات را تا دهه فجر رونمایی کند. وی افزود: کشف ایده‌های خود جوش برای توسعه فناوری اطلاعات و به کارگیری آن در محلات از اهداف افتتاح این خانه IT است تا از دانش فنی در محله‌های مختلف بهره‌وری شود. در حال حاضر بالای 260 خانه فناوری اطلاعات تشکیل شده و سایر این خانه‌ها تا دهه فجر رونمایی خواهد شد .
قایمی گفت: ایجاد خانه IT در سطح محلات شهر تهران در قالب سراهای محله، با هدف ایجاد شبکه الکترونیک اجتماعی و فرهنگی محلات فی‌مابین خانه‌های IT و همه مراکز اجتماعی و فرهنگی شهر تهران انجام می شود. راه‌اندازی دیتا سنتر شهرداری تهران که دارای مرکز ارایه سرویس در محیط اینترنت به صورت 24 ساعته است، راه اندازی خانه IT در محلات مختلف تهران، ایجاد مرکز سرگرمی‌های دیجیتال محله، اجرای همایش، کارگاه‌های آموزشی و جشنواره بازی‌های کامپیوتری و ... از اقدامات شهرداری در حوزه فناوری اطلاعات است که می توان به آنها اشاره کرد.

ایجاد زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در ساختمان‌ها
 وی در خصوص توافق میان سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: سازمان نظام صنفی رایانه ای پیشنهاد داده که در ساختمان‌های شلوغ، زیرساخت‌های فناوری اطلاعات نیز نصب شود؛ زیرا ساختمان‌های پرترددی که هم‌اکنون در شهر تهران ساخته می‌شود ممکن است حتی به سرویس‌های اینترانتی (مانند دوربین مدار بسته) نیز مجهز باشند.
وی ادامه داد: از این رو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای پیشنهاد داد که طبق قوانین اجباری لحاظ شود که سازندگان ساختمان‌های پرتردد ملزم به رعایت و تجهیز امکانات فناوری اطلاعات باشند.
وی افزود: با توجه به اهمیت مساله این موضوع برای شهردار وقت تهران مطرح شد و با مطالعه عمیق اقدام به تهیه لایحه کردیم و پس از آن با همکاری شورای کلان‌شهرها و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران این تفاهم‌نامه به امضا طرفین درآمد تا با اجرایی شدن این طرح زمینه حضور بخش خصوصی را در تحقق شهر و شهروند الکترونیکی فراهم کنیم.
رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران متذکر شد: طرح فعلی وظیفه‌ تهیه چارچوب و استانداردها برای اجرا توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در کل کشور است. اگر در تهران استانداردهای قابل اجرا برای مدیریت این طرح تدوین شود، بهترین پایلوت برای شهرهای دیگر و اجرای این طرح در کل کشور خواهد بود.

ایجاد سامانه مدیریت محله برای ارایه خدمات بهتر به شهروندان
قایمی یکی دیگر از اقدامات مهم را ایجاد سامانه مدیریت محله دانست و افزود: این سامانه محل گردآوری اطلاعات پایه‌ای محلات شامل جمعیت، مراکز موجود، افراد و گروه‌های اثرگذار، مشکلات اولیه محلات و خدمات اجتماعی و فرهنگی ارایه شده در محلات است. پژوهشگران محله تمامی این اطلاعات را در سامانه ثبت کرد و برای برنامه‌ریزی‌های محله‌ای در اختیار مدیریت محله و شهرداران نواحی قرار می‌دهند.
وی گفت: هدف از تولید این سامانه، جمع‌آوری اطلاعات محلات تهران به تفکیک محلات، توسط پژوهشگران محله و ارایه این اطلاعات برای شهروندان است. کاربران با ورود به سامانه نیمرخ محلات می‌توانند اطلاعات محله را ثبت کرده و در نهایت شمایل کلی از اطلاعات یک محله را مشاهده کنند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری گفت: سامانه هم‌اندیشی محلات هم از دیگر برنامه‌های ما است که در این سامانه گزارش‌های نشست‌های گروهی نخبگان اثرگذار محلی که جهت بررسی و مطالعه مشکلات و آسیب‌های محله گرد هم می‌آیند ثبت می‌شود. همچنین پژوهشگران محله می‌توانند راهکارهای ارایه‌شده از سوی صاحب‌نظران را در این سامانه ثبت کنند. استفاده از این  سامانه اول در فاز اولیه، صرفا توسط مدیران IT محلات صورت می‌گیرد و به‌زودی دسترسی عمومی روی وب نیز فراهم می‌شود.

گردش در تهران فقط با چند کلیک
قایمی ادامه داد: یکی از نخستین نهادهایی که به گردشگری مجازی و تهیه عکس‌های پانوراما از سطح شهر و بناهای تاریخی و مذهبی پراهمیت اقدام کرد، شهرداری تهران است. سایت گردشگری مجازی شهرداری تهران به آدرس virtualtour.tehran.ir شامل عکس‌های گیگاپیکسل، سه‌بعدی و پانوراما در بخش‌های گذری در شهر، اماکن مذهبی، تاریخی، گردشگری و تفریحی، فرهنگی، هنری و ورزشی است، با راه‌اندازی تهران گیگاپیکسل در قسمت گردشگری مجازی پورتال شهرداری تهران، برای دیدن و معرفی شهر تهران دیگر نیازی به سفرهای درون‌شهری نیست. با چند کلیک می‌توانید نماهای مختلف از شهر تهران را با وضوحی بسیار بالا ببینید و به اطلاعات مورد نیازتان دست پیدا کنید.
وی افزود:  یکی دیگر از سامانه‌های ما تهران تیوب با آدرس http://tube.tehran.ir است، این سامانه با ساختاری کاملا مشابه شبکه‌های اجتماعی مجازی انتشار فیلم و ویدیو، به‌منظور بارگذاری و دانلود و مشاهده فیلم‌های مرتبط با تهران و مستندات مذهبی، آموزشی، سینمایی، کودک و نوجوان، نماهنگ و فیلم‌های مناسبتی راه‌اندازی شده است.
مدیر کل فناوری اطلاعات شهرداری با اشاره به اقدامات فرهنگی در این حوزه گفت: ما برای ارتقای دانش مردم و افزایش سطح آگاهی‌های عمومی و فرهنگی اقدام به ایجاد سامانه‌های دانشنامه محله، سامانه سلامت و کتابخانه دیجیتالی کرده‌ایم.وی گفت: دانشنامه محله با آدرس http://wiki.tehran.ir یک سایت آنلاین کاملا مشابه دانشنامه آنلاین ویکی‌پدیاست که امکان بارگذاری مقالات و مستندات در حوزه اجتماعی و فرهنگی را با توجه به دسترسی‌های تعیین‌شده و مشاهده و اشتراک آن برای کاربران فراهم می‌کند.  سامانه سلامت نیز فضایی مجازی برای ارایه خدمات مشاوره‌ای در زمینه‌های پزشکی، روانشناسی و تغذیه به شهروندان است.
قایمی درباره ایجاد کتابخانه دیجیتال شهرداری گفت: ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال سبب تحول گسترده‌ای در امر دسترسی به کتاب و اطلاع‌رسانی می‌شود چرا که افراد می‌توانند با صرفه‌جویی در زمان و هزینه به منابع و کتب مورد نظر خود دست یابند. تعداد آثار این کتابخانه دیجیتال در حوزه علوم انسانی 50هزار عنوان خواهد بود که از طریق سایت کتابخانه و شبکه اینترنت شهرداری تهران و در کتابخانه‌ها، فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ شهرداری تهران قابل‌دسترس است. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تعداد آثار این کتابخانه دیجیتال به 200هزار عنوان منبع در زبان‌های لاتین و عربی و فارسی خواهد رسید.وی افزود:  سیستم طراحی شده در این کتابخانه به‌صورتی است که مراجعه‌کنندگان بتوانند در جست‌‌و‌جوی راهنما به دیگر کتاب‌های مرتبط با موضوع تحقیقشان نیز دسترسی داشته باشند. فضاهایی هم در قالب کارگاه در نظر گرفته شده که علاقه‌مندان می‌توانند در آن به‌نقد کتب مورد علاقه‌شان بپردازند و با نظر دیگر صاحب‌نظران در حوزه کتاب هم آشنا شوند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران در زمینه ایجاد شبکه فیبر نوری به منظور افزایش سرعت در ارایه خدمات و کاهش سفرهای درون شهری و هزینه خدمات، افزود: این شبکه 450 کیلومتر فیبرنوری دارد و همچنین ارتباطات رادیویی بیش از 450 ساختمان اصلی شهرداری را پوشش می دهد و به گونه‌ای طراحی شده که امکان قطع آن وجود نداشته و بی‌وقفه قابل بهره‌برداری است. همچنین شهرداری تهران در سال بیش از 12میلیون قبض نوسازی توزیع می‌کند که مردم در گذشته برای پرداخت این قبض‌ها باید به بانک‌ها مراجعه می‌کردند، اما هم‌اکنون به صورت غیرحضوری پرداخت می‌کنند و 12 میلیون مراجعه به بانک‌ها کم شده است.
قایمی در ادامه گفت: به منظور کنترل و مکانیزه کردن پروژه‌های شهرداری در زمینه‌های سنجش پیشرفت فیزیکی و همچنین کنترل و مدیریت مالی آنها، سامانه‌ای برای اولین بار در شهرداری ایجاد شد تا بر اساس زمان بندی پیش بینی شده، پیشرفت پروژه‌ها را مشخص کند و اطلاعات مورد نیاز آن را در اختیار عوامل آن قرار دهد. که این سامانه تحت‌عنوان سامانه یکپارچه شهرسازی است. و همچنین سامانه یکپارچه مالی شهرداری تهران نیز از دیگر سامانه‌های ایجاد شده ما برای تحقق دولت الکترونیکی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :