آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4450
تاریخ انتشار : 7 دی 1390 0:25
تعداد بازدید : 483

تصویب دستورالعمل اجرایی ایمنی زیستی

دبیر شورای عالی ایمنی زیستی از نهایی شدن آیین نامه اجرایی قانون ایمنی زیستی خبر داد و گفت: به منظور تصویب نهایی، این آیین نامه به رییس جمهور ارایه می شود تا پس از تصویب توسط وی ابلاغ شود.

مهر- دکتر علیرضا مرشدی با بیان اینکه ایمنی زیستی در رابطه با موجودات زنده تراریخت مطرح می‌شود، افزود: یکی از مواردی که در ایمنی زیستی مورد توجه قرار می‌گیرد این است که فناوری‌های جدید نباید باعث کاهش تنوع زیستی شوند همین امر منجر به تصویب پروتکل کارتاهنا شد.
 دبیر شورای عالی ایمنی زیستی کشور اظهار داشت: هدف پروتکل کارتاهنا رعایت اصول ایمنی و زیستی در زمینه انتقال، دست ورزی و کاربرد سازگارهای تغییر یافته زنده حاصل از بیوتکنولوژی است که ممکن است اثرات زیانباری بر حفظ و پایداری تنوع زیستی، سلامت انسان، دام و گیاه داشته باشند. وی با تاکید بر اینکه این پروتکل همه کشورها را مکلف کرده تا قانون ملی خود را در زمینه تولید محصولات تراریخته تدوین و در چارچوب مصالح ملی خود اقدام به تولید محصولات تراریخته کنند، یادآور شد: این پروتکل در سال 1382 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.مرشدی یادآور شد: متعاقب این اقدامات، قانون ملی ایمنی زیستی تدوین و در مرداد ماه 1388 به تصویب رسید. این قانون ابلاغ و قرار شد آیین نامه اجرایی آن تحت عنوان "آیین نامه اجرایی قانون ایمنی زیستی" نیز تدوین و به مرحله اجرا درآید. دبیر شورای عالی ایمنی زیستی کشور با اشاره به تدوین آیین نامه اجرایی قانون ایمنی زیستی خاطر نشان کرد: تدوین این آیین نامه در کمیته تخصصی دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی آغاز شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :