آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4442
تاریخ انتشار : 7 دی 1390 0:12
تعداد بازدید : 583

شکست سناریوی بانک مرکزی در کنترل بازار سکه

بهمنی، نگران استقبال سرد مردم از پیش فروش سكه

رییس كل بانك مركزی با بیان اینكه اجرای طرح پیش فروش سكه با متقاضیان زیادی رو به رو نشده است، گفت: مردم استقبال چندانی از این طرح نكرده اند.

ایرنا- محمود بهمنی افزود: بانك مركزی در حال بررسی دلایل استقبال كم مردم از طرح پیش‌فروش سكه است.
وی ادامه داد: استقبال اندك از این طرح در حالی است كه بر اساس اعلام بانك مركزی متقاضیان می توانند به تعداد مورد نیاز خود سكه از شعب بانك ملی پیش‌خرید كنند.
رییس كل بانك مركزی با بیان اینكه قیمت سكه در طرح پیش‌فروش بر اساس قیمت‌های جهانی تعیین شده است، اظهار داشت: با توجه به این امر باید دلیل تقاضای كم را بررسی كرد، زیرا در زمان فروش نقدی سكه ازدحام برای دریافت آن زیاد بود.
بهمنی تاكید كرد كه قیمت اعلامی 546 هزار تومان برای پیش‌فروش سكه براساس نرخ بازارهای جهانی در نظر گرفته شده است. بر اساس دستورالعمل اجرایی نحوه پیش‌فروش مسكوك طلا كه از تاریخ 29 آذر ماه سال جاری از طریق بانك‌ملی آغاز شد قیمت هر قطعه مسكوك طلا معادل 5 میلیون و 460 هزار ریال، بدون محاسبه مالیات بر ارزش افزوده، تعیین شده است.
مسكوك طلای پیش‌فروش شده، بعد از یك دوره چهار ماهه و تنها از طریق همان شعبه كه پیش‌فروش توسط آن صورت پذیرفته، به فرد متقاضی تحویل می‌شود.
در این دستورالعمل آمده است: در صورت مراجعه مشتری به شعب بانك‌ملی پیش از موعد مقرر، بانك مركزی صرفا استرداد اصل پیش‌دریافت مشتری را تعهد می‌كند.
مشتریانی كه اقدام به پیش‌خرید مسكوك طلا كرده‌اند، حداكثر به مدت دو ماه پس از موعد روز تحویل، فرصت دارند برای دریافت مسكوك طلای خود به بانك ملی ایران مراجعه كنند.
نگرانی بهمنی در حالی است که رییس جمهور به وی دستور داده است تا هرچه سریع‌تر بازار ارز را سروسامان دهد.
علاوه بر آن  وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت هم چند روز قبل از دستور رییس جمهور به رییس کل بانک مرکزی برای بازبینی سیاست‌های ارزی خبر داده بود.
بانک مرکزی در کلاف خود ساخته‌ سردرگم شده است
در این راستا  رییس مرکز تجارت جهانی ایران در تحلیل خود از اتفاقات رخ داده در اقتصاد ایران به خصوص در بازار طلا و ارز گفت: این اتفاقات نشان می‌دهد که مسوولان بانک مرکزی ایران در کلاف خود ساخته، گرفتار و سردرگم شده‌اند.  محمدرضا سبزعلیپور افزود: بانک مرکزی همچنان به دستورات دولت وابسته بوده و طی سال‌های اخیر فقط به صرافی و طلا فروش بزرگ دولت تبدیل شده است. هرچند که مسوولان بانک مرکزی هنوز خود را پایبند به اهداف و شرح وظایف واقعی بانک می‌دانند اما در عمل به هیچ یک از وظایف‌شان به جز چاپ اسکناس نمی‌پردازند اختلاس بزرگ 3 هزار میلیارد تومانی اخیر نیز نشان داد که حتی نظارت و کنترل بر فعالیت سایر بانک‌های کشور نیز از عهده بانک مرکزی خارج شده است و پس از وقوع چنین حوادثی تازه مسوولان بانک مرکزی متوجه می‌شوند که چه اتفاقی رخ داده و چه بسا در حال حاضر نیز اختلاس‌ها و حوادثی در شرف رخ دادن باشد که بانک مرکزی از آن بی خبر بوده و صدای آن بعدها در خواهد آمد. احتمال زیادی وجود دارد که هم‌اکنون قفل‌هایی به دور از چشمان مسوولان بانک مرکزی در حال بریده شدن باشند که صدای ساز آنها و شاید صدای کنسرت‌شان بعدا به گوش برسد.
وی می‌افزاید: تا زمانی که بانک مرکزی استقلال واقعی خود را به دست نیاورده و همچنان تابع دستورات دولت باشد متاسفانه همین روند ادامه خواهد داشت زیرا کارها در دست صاحبنظران و کارشناسان واقعی صنعت بانکداری نخواهد بود چه بسا سیاستمدارانی که هیچ گونه آشنایی با بانک و بانکداری نداشته باشند دستوراتی را صادر کنند که عواقب آن چیزی جز اتفاقات رخ داده در عرصه پولی کشور طی چندماه گذشته به خصوص روزهای اخیر نخواهد بود. از همه مهم‌تر اینکه بانک مرکزی ایران حکایت آن شترمرغ را پیدا کرده که خود نمی‌داند بالاخره شتر است یا مرغ. زیرا در حرف اعلام می‌کنند که مستقل هستند اما در عمل کاملا وابسته به دولت هستند.
سبزعلیپور اضافه کرد: البته با شناختی که از بهمنی، رییس کل فعلی بانک مرکزی دارم او تخصص بانکداری را از پشت باجه شروع و پله پله مراحل ترقی را تا رسیدن به عضویت در هیات مدیره بانک‌های بزرگ کشور طی کرده‌اند و دارای روحیه‌ای محافظه کار و دست به عصا، شیرین و شوخ طبع و کاملا غیرسیاسی است پس چنین شخصیتی با این تخصص بالا و این روحیه به درد ریاست بر بانک مرکزی مستقل می‌خورد نه بانک وابسته به  دولت. به همین دلیل است که هیچ‌یک از گفته‌ها و پیش‌بینی‌های وی نیز در ارتباط با مسایل پولی و بانکی و سایر فاکتورهای اقتصادی درست از آب در نمی‌آید چون دستورات از جای دیگر صادر می‌شود و وی به‌رغم اینکه می‌داند این دستورات از نظر صنعت بانکداری صحیح نیست اما بنا به دلایلی فقط مجری و سخنگوی آنهاست و نه معمار آن، پس سعی کنیم خرابکاری‌ها را به حساب او نگذاریم.
وی افزود: در کل باتوجه به قرائن و شواهد به جرات می‌توانم بگویم که محمود بهمنی فقط شیرین‌ترین رییس کل بانک مرکزی تاریخ ایران است و نه بیشتر زیرا کار دیگری به جز خوشرویی و شیرین زبانی برای گذران روز بانک از دست این بنده خدا بر نمی‌آید و چه بسا شب‌ها هم خواب راحتی نداشته باشد پس توصیه می‌کنم که حداقل فکر سلامتی خودش باشد چون وضعیت اقتصادی کشور خود‌به‌خود پیش می‌رود.علیپور در ادامه با اشاره به نوسانات شدید قیمت طلا و ارز در کشور تصریح کرد: همچنان که پیش‌تر گفتم بانک مرکزی نقش یک صراف و طلا فروش بزرگ را برای دولت بازی می‌کند و با توجه به حضور پررنگ روزانه این بانک در عرصه بازار و دست داشتن در توزیع و فروش‌های گسترده طلا و ارز و همچنین ارتباط تنگاتنگ با عاملان بزرگ و معتبر خرید و فروش در بازار، به طور قطع تا حدود زیادی نبض بازار را در دست دارد ولیکن باعنایت به کسری بودجه 40 هزار میلیارد تومانی دولت و وجود نقدینگی بیش از حد در دست مردم که منجر به رشد تورم می‌شود، سیاست دولت بر این است تا با فروش گران‌تر ارز و طلا، با یک تیر دو نشان بزند یعنی هم پول بیشتری استحصال کرده و هم دست مردم را خالی کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :