آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4412
تاریخ انتشار : 7 دی 1390 23:16
تعداد بازدید : 469

وزير نفت:

ايران كد صرفه جويي و بهره وري بزرگي در صنعت نفت ايجاد مي كند

وزير نفت گفت: راه اندازي بر پايه ايران كد يكي از اقدامات بنيادين است كه باعسامانه تامين الكترونيكي كالاي صنعت نفتث صرفه جويي، بهره وري و شكوفايي توانمندي ملي در اين صنعت استراتژيك خواهدشد.

فناوران - رستم قاسمي افزود: ايران‌كد اينجا به كمك صنعت نفت آمده است و ما حداكثر استفاده را از قابليت‌هاي آن خواهيم كرد.
وي گفت: ما تا دو ماه ديگر به طور آزمايشي سامانه تامين الكترونيكي كالاي صنعت نفت را راه‌اندازي مي‌كنيم و بر اين اساس از  كدها و اطلاعات و قابليت‌هاي ايران‌كد در اين سامانه بهره خواهيم برد.
وي گفت: در صورت موفقیت‌آمیز بودن راه‌اندازی آزمایشی، نسبت به خرید تعدادی از اقلام سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت تا پایان سال اقدام می‌شود و مبناي اين خريد ابتدا دارا بودن ايران‌كد خواهدبود. وزیر نفت گفت : مدیریت و شرکت‌های بازرگانی گاز، شرکت بازرگانی پتروشیمی، شرکت بازرگانی نفت ایران(نیکو) و مدیریت بازرگانی شرکت ملی پالایش و پخش، برای اجرایی کردن این سامانه آماده می‌شوند. وي با بیان اینکه طبق چارچوب تعیین شده، اطلاعات سازندگان و اقلام مورد نظر در سامانه الکترونیکی ثبت خواهند شد، گفت : با استفاده از استاندارد اطلاعاتي ايران‌كد كه مورد تاييد دولت است، استفاده از قابليت‌هاي سازندگان و تامين‌كنندگان داخلي در دستور كار قرار مي‌گيرد. وزیر نفت همچنین از یکپارچه‌سازی و طبقه‌بندی کالاهای صنعت نفت و انطباق آن با ایران کد از طریق به‌کارگیری سامانه تامین کالای نفت خبر داد و افزود: با توجه به این که کالاهای موجود در انبارهای صنعت نفت، کدهای مختلفی دارند، مشکلات زیادی دراین‌باره پدید آمده بود که مدیریت یکپارچه را در این انبارها ناممکن می‌ساخت.
به گفته وی، اما با به كارگيري ايران‌كد تمام انبارهای صنعت نفت به گونه‌ای یکنواخت مدیریت می‌شود و کالاها با یک کد یکپارچه، یک شناسنامه و یک کاتالوگ فنی معرفی خواهند شد. این مقام مسوول، یادآور شد: همچنین با استفاده از این سامانه، اقلام انباری کاهش یافته، انبارها در هم ادغام می‌شوند و در نهایت، هزینه نگهداری کالاها و هزینه‌های مرتبط لجستیکی کاهش می‌یابد و با تجمیع تقاضا در خرید الکترونیکی کالا، شرکت‌های داخلی موظف می‌شوند برنامه‌ریزی‌های لازم را برای تهیه مواد اولیه و کالای مورد نظر، در اسرع وقت انجام دهند. بدين ترتيب صرفه‌جويي و بهره‌وري بزرگي در صنعت نفت ايجاد مي‌شود. قاسمي تاکید کرد: با راه‌اندازی این سامانه تمام تامین‌کنندگان این اقلام صنعتی می‌توانند اطلاعات ماهیتی خود و محصولاتشان رادر قالب کدملی ایران‌کد و سامانه الکترونیکی یاد شده به وزارت نفت اعلام کنند.
وی با بیان اينكه با به‌كارگيري ايران‌كد در صنعت نفت، سازندگان داخلی از اقلام مورد نیاز نفت مطلع شده و توانایی خود را در قالب کدملی محصول ابراز خواهند کرد، گفت : این مهم حجم خرید داخلی وزارت نفت را افزایش داده و زمینه به‌کارگیری و اشتغال بیش از پیش را در جامعه فراهم می‌سازد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :