آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4379
تاریخ انتشار : 6 دی 1390 9:57
تعداد بازدید : 388

پرداخت معوقات جوايز صادراتي از روز گذشته آغاز شد

تسويه 204 ميليارد تومان مطالبات صادرکنندگان

وزير صنعت، معدن و تجارت از آغاز پرداخت معوقات جوايز صادراتي خبر داد و گفت: در اين مرحله از محل 104 ميليارد تومان اعتبار نزد سازمان توسعه تجارت، ابتدا معوقات سال 88 تسويه مي شود.

شاتا- مهدي غضنفري با بيان اينكه امسال قرار بود 200 ميليارد تومان از مطالبات جوايز صادراتي تامين شود، ‌افزود: همچنين ‌100 ميليارد تومان ديگر از محل بودجه امسال دريافت كرديم.
وي گفت: اين اعتبار پس از انجام مراحل اداري و دريافت مجوزهاي لازم به زودي به حساب سازمان توسعه تجارت ايران واريز مي‌شود تا صرف پرداخت معوقات مشوق‌هاي صادراتي شود.
غضنفري با بيان اينكه اولويت پرداخت جوايز صادراتي بر مبناي تاريخ پرونده‌هاست،‌ افزود:‌ در مراحل بعدي معوقات سال‌هاي 89 و سپس سال 90 تسويه مي‌شود.
وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين عنوان كرد: مجموع بدهي‌هاي دولت براي معوقات صادراتي 400 ميليارد تومان است كه بخشي از طريق بودجه امسال و مابقي از راه فروش اموال و دارايي‌ها تامين مي شود كه اميدواريم به زودي تمام بدهي‌هاي دولت دراين بخش صفر شود.
وي همچنين هرگونه تصميم دولت درباره پرداخت يا عدم پرداخت معوقات جوايز صادراتي در سال‌هاي آتي را منوط به عواملي همچون نرخ ارز به عنوان مهم‌ترين پارامتر موكول كرد.
وزير صنعت، ‌معدن و تجارت اين موضوع را نيز گفت كه برخي مشوق‌ها مربوط به كالا نيست و اين حمايت‌ها در قالب برگزاري نمايشگاه‌ها و اعزام هيات‌هاي تجاري صورت مي‌گيرد.
وي تاكيد كرد:‌ به نظر مي‌رسد بايد اين نوع حمايت‌ها تا زمان پيشي گرفتن صادرات غيرنفتي بر واردات تداوم يابد.
در همین حال معاون كمك‌هاي تجاري سازمان توسعه تجارت ايران در خصوص پرداخت 100 ميليارد تومان از مطالبات مربوط به جوايز صادراتي اعلام كرد: اين اعتبار به حساب وزارت صنعت، معدن و تجارت واريز شده و اسناد مربوط به پرداخت اين جوايز آماده شده است.
كيومرث فتح اله كرمانشاهي اظهار داشت: ميزان بدهي دولت به صادركنندگان بالغ بر 400 ميليارد تومان است كه در روز ملي صادرات اعلام شد. 200 ميليارد تومان از اين مبلغ از سوي معاونت راهبردي دولت به زودي پرداخت خواهد شد، اما اين تامين اعتبار صورت نگرفته بود.
وي با تاكيد بر اينكه اخيرا 100 ميليارد تومان از اين مطالبات از سوي معاونت راهبردي تامين اعتبار شده و به حساب وزارت صنعت، معدن و تجارت واريز شده است، گفت: ما اسناد مربوط به پرداخت 100 ميليارد تومان از مطالبات جوايز صادراتي را آماده كرده و به وزارتخانه ارایه كرده‌ايم و پيش‌بيني مي‌شود تا پايان اين هفته اعتبارات به حساب استان‌هاي مختلف براي پرداخت، واريز شود.
كرمانشاهي از وعده دولت براي پرداخت 100 ميليارد تومان ديگر از اين مطالبات در ماه‌هاي آتي خبر داد.
معاون كمك‌هاي تجاري سازمان توسعه تجارت با تاكيد بر اينكه اولويت پرداخت جوايز صادراتي مربوط به بخش كالايي است، عنوان كرد: با پرداخت 100 ميليارد تومان جوايز صادراتي، بخش قابل ملاحظه‌اي از مطالبات مربوطه تا پايان سال 88 تسويه خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :