آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43553
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1392 11:3
تعداد بازدید : 1302

سازمان فناوری اطلاعات به اظهارات وزیر کشور پاسخ داد

روابط عمومی و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران با انتشار مطلبی به اظهارات اخیر وزیر کشور در خصوص راه اندازی اینترانت ملی از سوی سازمان صدا و سیما پاسخ داد.

فناوران – در متن منتشره از سوی روابط عمومی این سازمان آمده است: با توجه به مطالبي كه اخيراً در خصوص نحوه پياده سازي شبكه ملي اطلاعات و ايجاد زيرساخت دسترسي به شبكه‌هاي جهاني در رسانه‌ها طرح شده و منجر به ابهاماتي در اين خصوص شده است، ضمن احترام به كليه دغدغه‌ها و انتظارات مسئولان و كاربران جامعه بزرگ اطلاعات كشور اشاره به چند نكته را ضروري می‌داند:
بر اساس مأموريت‌هاي ذاتي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، كه منبعث از قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامی‌ و اسناد بالادستي است، ايجاد، توسعه و مديريت زيرساخت ارتباطي و اطلاعاتي كشور وظيفه و تكليف اين وزارتخانه بوده و بدين منظور بر اساس برنامه پنجم توسعه و الزامات مصوب شوراي عالي فضاي مجازي كه اخيراً توسط رئيس جمهور محترم ابلاغ شده، شبكه ملي اطلاعات در حال پياده‌سازي و توسعه است.
از سوي ديگر، شوراي عالي فناوري اطلاعات كه رياست آن با رئيس جمهور محترم و در غياب ايشان با معاون اول محترم رييس جمهور بوده و دستگاه‌هاي مختلفي نظير وزارت كشور، وزرات علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت آموزش و پرورش، و وزارت صنعت، معدن و تجارت در آن حضور دارند، در خصوص نحوه كاربرد و تقسيم كار اجرايي بخش‌هاي مختلف شبكه (از جمله شبكه‌هاي اختصاصي دستگاه‌ها، موسوم به اينترانت دستگاه‌ها) تصميم‌گيري خواهد كرد. "
بر اساس این گزارش هفته گذشته وزیر کشور از تصویب نوعی مصوبه در شورای اجتماعی کشور خبر داد.
این در حالیست که به گفته وی شورای اجتماعی کشور نهادی رسمی است که 23 دستگاه عضو آن هستند و تصمیم‌گیری‌هایی که در این شورا انجام می‌گیرد به منزله مصوبه دولت تلقی می‌شود.
وی همچنین گفته بود: "ما اینترانت داخلی هنوز نداریم و قرار شده که صداوسیما چون متولی این کار از قبل بوده اینترانت ملی را راه‌اندازی کند و در این باره بسترها و امکانات خوبی نیز برای این طرح فراهم شده است.
دستور دوم ما مبنی بر شبکه‌های مجازی بود که صداوسیما این موضوع را مطرح کرد که براساس آن حدود 10 هزار محله که روستاها نیز جزیی از آن محلات در نظر گرفته می‌شود تحت پوشش شبکه‌های مجازی قرار می‌گیرند."
این موضوع ابهاماتی را در میان ناظران و فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایجاد کرد. چراکه به سرعت نگرانی سال‌های گذشته در خصوص موازی‌ کاری‌های بی‌فایده را به خاطر آورد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :