آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43441
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1392 11:6
تعداد بازدید : 851

بررسی مهم ترین عوامل شکست پروژه های نرم افزاری

مشکلات قدیمی هنوز گریبان نرم افزار را رها نکرده است

بنابر اظهارات صاحبنظران IT، صنعت نرم افزار در ایران با مشکلات زیرساختی عدیده ای روبروست، اما تلاش های بسیاری برای رفع این مشکلات و رسیدن به ایده آل ها صورت گرفته است.

فناوران - از مشکلات پیش روی شرکت‌های تولید کننده نرم‌افزار در ایران می‌توان مشکلاتی همچون بالا بودن هزینه‌های تولید نرم‌افزار، به طول انجامیدن مدت زمان تولید، نبود حمایت‌های دولتی، ارتباط نداشتن با تولیدکنندگان خارجی، تولیدات سفارشی، خدمات و پشتیبانی پس از فروش، رعایت نکردن قانون کپی‌رایت، کمبود نیروهای متخصص، نبود پشتیبانی‌های لازم را نام برد که باعث شده صنعت نرم افزار ایران نتواند به جایگاه واقعی خود دست پیدا کند.
کارشناسان می‌گویند، شکست در پروژه‌های نرم‌افزاری در هر یک از چهار مورد «هزینه»، «زمان»، «کیفیت» و «دستیابی به اهداف» مطرح می شود؛ بدین معنا که اگر پروژهای با صرف هزینه بیشتر یا زمان بیشتر یا با کیفیت پایین‌تر انجام شود، علیرغم به پایان رسیدن پروژه، آن را توام با شکست می‌دانیم.
 
   ضعف‌های شرکت‌های تولید نرم افزار
دست‌اندرکاران تولید نرم‌افزار در کشور ما بیشتر شرکت‌های کوچک نرم‌افزاری با پشتوانه‌های مالی اندک هستند. این شرکت‌ها عمدتا به دلیل محدودیت منابع از رویکرد توسعه تکنولوژی به منظور آشنایی با ابزار و روش‌های نوین تولید نرم‌افزار غافل می‌شوند.
چالش دیگری نیز پیش روی مدیران شرکت‌های کوچک و متوسط وجود دارد، برای تمامی مدیرعاملان مهم است که کارمندانی تیزهوش، خلاق و مستعد استخدام کنند.
متاسفانه در کشور ما کمبود نیروی متخصص یکی از چالش‌های عمده است. همچنین می‌توان عدم به‌روز بودن و دسترسی به تکنولوژی روز و اینکه نیروی کار روی تکنولوژی قدیمی با برنامه‌های آموزشی نامناسب و ناکافی پیوند خورده است را یکی از عوامل ضعف تیم نرم‌افزاری دانست.

   سرمایه‌گذاری نامناسب برای پژوهش و تحقیق
بر اساس گزارش پایگاه مقالات علمی مدیریت، اگرچه مساعدت‌هایی در اختیار بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی در چارچوب طرح‌های مختلف قرار گرفته است، اما عمده این سرمایه‌ها اغلب به سمت بخش‌های سخت افزاری سرازیر و در عمل سرمایه‌گذاری در عرصه تولید و به تناسب آن تحقیق و پژوهش کاربردی حوزه نرم افزار بسیار اندک
است.
از سوی دیگر در کشور ما حمایت کافی از بخش خصوصی در زمینه IT بعمل نمی‌آید. برخی مشکلاتی که این گروه با آن روبه روهستند عبارتند از: روند طولانی پیشرفت کار در ادارات دولتی، عدم استفاده از یک استاندارد واحد، یکی از ضعف‌های شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزاری این است که تولیدات آنها از استانداردهای لازم برخوردار نیست.

   مشکلات حضور در مناقصات
در حال حاضر مشکلات اجرایی بسیاری بر سر راه حضور شرکت‌های نرم‌افزاری جهت حضور در مناقصات بین‌المللی وجود دارد که بخشی از آن به دولت و بخش دیگری از آن به خود شرکت‌های نرم‌افزاری برمی‌گردد.
این مشکلات عبارتند از نبود امکان صدور آسان ضمانت نامه‌های مختلف ارزی نظیر شرکت در مناقصه، پیش پرداخت و حسن انجام کار برای شرکت های نرم‌افزاری، حمایت نکردن مناسب بانک‌ها، مشکلات شرکت‌های نرم‌افزاری، عدم شناسایی حقوق مولفین وقانون کپی رایت .
محدودیت استفاده افراد از اینترنت پرسرعت را می‌توان یکی دیگر از مشکلات نام برد. منظور از اینترنت پرسرعت، پهنای باند حداقل 1 مگابیت در ثانیه است. بسیاری از مفاهیم فن‌آوریهای نو در حوزه اینترنت و تجربه واقعی از اینترنت متناسب به فهم جهانی ازوضعیت فعلی سرویس های اینترنتی، تنها زمانی به دست میاد که شما هم همانند پیشتازان این علم، دارای یک حداقلی از پهنای باند که گفتیم باشید. متاسفانه به علت فقدان استاندارد یا لااقل توصیه‌ای واحد برای مستندسازی محصولات نرم‌افزاری و بی توجهی سازندگان نرم‌افزار و کارفرمایان، نرم‌افزارهای تولید شده در ایران اکثرا فاقد حداقل مستندات لازم هستند. البته فشار کارفرمایان به پیمانکاران برای کاهش هزینه تولید نرم افزار عموماً منجر به حذف و یا کم رنگ شدن بخش مستندات سیستم‌های نرم‌افزاری شده است.

   راهکاری برای کاهش مشکلات
در این مقاله افزایش سطح آگاهی متخصصان عرصه فناوری اطلاعات با تکنولوژی روز، استفاده از استانداردهای منسجم و یک دست، رعایت قانون کپی رایت و در نظر گرفتن یک نهاد متمرکز ناظر بر کلیه نهادهای مختلف در برنامه‌ریزی و مدیریت، همچنین قانونگذاری در زمینه IT راهکارهایی مناسب برای کاهش مشکلات IT در کشور عنوان شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :