آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43419
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1392 10:20
تعداد بازدید : 1211

تعجب خبرنگار آمریکایی از روش فیلترینگ در ایران

یک خبرنگار آمریکایی با بیان اینکه در ظاهر هیچ نشانی از این نیست که ایران تحت تحریم است گفت:» خیابان ها شلوغ، فروشگاه ها پر از اجناس و ترافیک زیاد خیابان ها هیچ نشانی را در ظاهر از یک کشور تحت تحریم «فلج کننده» نشان نمی دهد.

عصر ایران -  جرج برنگام که اخیرا در ایران بوده می‌افزاید:» مردم اینجا می‌گویند مشکل اصلی از نبود کالا نیست بلکه از تورم زیاد است‌، قیمت اجناس در مقایسه با زمان قبل از تحریم‌های شدید( بانکی و نفتی) دو تا سه برابر شده اند. با یک صاحب مغازه در تجریش گفت و گو می‌کردم. او می‌گفت این تورم روی فروش او تاثیر گذاشته و با توجه به ۳ یا ۴ برابر شدن قیمت اجناس در دو سال گذشته مردم دیگر مثل گذشته خرید نمی‌کنند.
برنگام به بازار لوازم الکترونیکی تهران (خیابان جمهوری) اشاره می‌کند و می‌گوید:» ما اینجا گویی در بازار الکترونیک در حومه در نیویورک هستیم. تقریبا هیچ محصولی نیست که اینجا نباشد. شما نمی‌توانید حجم کالاهای عرضه شده در این بازار را حتی تصور کنید.
تولیدات اپل،سامسونگ و آخرین مدل‌های گوشی تلفن همراه. اینجا را باید دید. یکی از مغازه داران اینجا که محصولات « MAC» را می‌فروشد گفت یک «هدست» بلوتوث دارد که تنها مشابه آن در فروشگاه‌های شرکت « اپل» در نیویورک است.
این خبرنگار آمریکایی افزود:» بر اساس نشانه‌های آشکاری از آنچه که ما دیدیم بخش‌های خاصی از جامعه ایرانی در فراوانی هستند.
وی درباره وضعیت سلامت و بیمارستان‌ها و کمبود دارو نیز گفت که به یک بیمارستان یهودی‌ها در جنوب تهران رفته است و به نقل از پرشک این بیمارستان گفت که پس از تشدید تحریم‌ها کمبود برخی داروها و تجهیزات پزشکی به یک معضل جدی برای بیماران و بیمارستان‌ها تبدیل شده است.
برنگام از دیگر بخش‌های تحت تاثیر قرار گرفته ایران در زمینه تحریم‌ها را صنعت قطعه سازی خودرو اعلام کرد و گفت از زمان تشدید تحریم‌ها این بخش نیز به شدت تاثیر پذیرفته است.
وی در این زمینه به خاطره خود از گفت و گو با یک جوان مهندس مکانیک در اصفهان اشاره کرد که پیش از تحریم‌ها در کار تولید قطعات موتور خودرو بود اما پس از تحریم‌ها مجبور شده است کار خود را تعطیل کند و نبوغ خود را در طراحی قطعات خودرو در طراحی کفش برای کارگاه پدرش به کار گیرد.
خبرنگار پی بی اس درباره سانسور اینترنت در ایران نیز گفت: در ایران دسترسی به برخی سایت‌ها محدود شده است و وقتی مثلا می‌خواهی وارد سایت فیسبوک یا توییتر بشوی یک صفحه باز می‌شود که می‌گوید دسترسی به این سایت امکان پذیر نیست و به جای این سایت‌های فیلتر شده، سایت‌هایی به شما پیشنهاد می‌شود که از نظر دولت ایران مجاز محسوب می‌شوند. ولی این فیلترینگ در عمل باعث نشده سایت‌ها محدود شود و شما اینجا به وسیله VPN‌ها می‌توانید محدودیت‌ها را دور بزنید و به سایت‌هایی که می‌خواهید دسترسی داشته
باشید.
وی افزود:» منطق حکومت ایران در فیلتر کردن برخی سایت‌ها واقعا از یک الگوی مشخص پیروی نمی‌کند. مثلا سایت « NPR» (رادیو دولتی آمریکا) فیلتر است اما سایت شبکه « پی بی اس» فیلتر نیست. یا مثلا سایت شبکه « ان بی سی نیوز» آمریکا فیلتر نیست اما سایت شبکه « ای بی سی نیوز» فیلتر است. و از این جهت واقعا نمی‌توان به درستی درک کرد مبنای این فیلترینگ‌ها
چیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :