آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43335
تاریخ انتشار : 6 بهمن 1392 11:49
تعداد بازدید : 865

اریک اشمیت در نشست جهانی اقتصاد:

رمزنگاری کلید مقابله با سانسور دولتی است

اریک اشمیت، مدیر هیات مدیره گوگل معتقد است که رمزنگاری جواب همه مشکلات مربوط به اینترنت است. وی در اواخر ماه نوامبر گذشته اعلام کرده بود که رمزنگاری (Encryption) همه چیز است و می تواند تا یک دهه دیگر به سانسورهای دولت ها پایان دهد. اما اشمیت به تازگی می گوید که این اتفاق در دهه حاضر می تواند رخ دهد و رمزنگاری می تواند فضای کشورهایی با قوانین سانسور سختگیرانه را باز کند و به مردم این کشورها امکان دهد که بتوانند حرف های شان را به گوش جهان برسانند.

فناوران- اریک اشمیت معتقد است که تکنولوژی‌های رمزنگاری، نفوذ گوگل در کشورهایی را تقویت خواهد کرد که فیلترینگ شدید دارند. به گزارش BBC،اشمیت که برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد به داووس سوئیس سفر کرده بود، اعلام کرد که فناوری‌های رمزنگاری اطلاعات به گوگل این امکان را خواهد داد که نفوذ خود را در کشورهایی نظیر چین و کره شمالی که با سانسور گسترده دست به گریبانند، پررنگ‌تر از پیش کند.
پیش‌تر و در بحبوحه افشاگری‌ها و بهت جهانی پیرامون جاسوسی‌های گسترده روی ارتباطات دیجیتال توسط آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) اریک اشمیت اعلام کرده بود که رمزنگاری داده‌ها تنها سلاح کارآمد کاربران در برابر سیاست‌های تهاجمی‌دولت‌ها در نقض حریم خصوصی است. اما هم اکنون به اعتقاد وی رمزنگاری اطلاعات پاسخ بسیاری از مسایل و چالش‌های پیش‌ روی اینترنت در جهان است و می‌تواند در ۱۰ سال آینده حتی به سانسور و فیلترینگ دولتی پایان دهد و برنامه‌های دولت‌ها برای جاسوسی گسترده روی ارتباطات دیجیتال را با اختلالات جدی مواجه کند.
 اریک اشمیت گفته بود: حفاظت از ترافیک اینترنت با کدهایی که شکستن آنها برای دولت‌ها امکان‌پذیر نیست، امکان سانسور ارتباطات آنلاین را در یک دهه آینده از بین خواهد برد. مدیر اجرایی گوگل همچنین تاکید کرد که با تقویت سیستم‌های رمزنگاری گوگل، نفوذ به شبکه‌ها و سیستم‌های خصوصی و جمع‌آوری داده‌های شخصی کاربران برای دولت‌هایی نظیر چین که بیش از ۸۰ درصد جاسوسی‌های سازمان‌یافته در جهان را انجام می‌دهد.
دشوارتر از همیشه خواهد شد. او همچنین با انتقاد از اقدامات آژانس امنیت ملی آمریکا برای تجسس در ارتباطات خصوصی شهروندان گفت: اینکه دولت ایالات متحده توانایی‌های فنی انجام این کار را دارد، لزوما به این معنی نیست که باید عملیات جاسوسی را در این ابعاد انجام دهد.
وی همچنین معتقد است با پیوستن تعداد بیشتری از کاربران چینی به شبکه‌های اجتماعی "فایروال بزرگ چین" هم که سازمان‌یافته‌ترین سیستم سانسور در جهان است مجبور خواهد شد انعطاف بیشتری نشان دهد و از محدودیت‌های موجود بکاهد. به اعتقاد او کاربران به تدریج توانمندتر از گذشته خواهند شد و سرانجام بر سیستم‌های سانسور غلبه خواهند کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :