آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43329
تاریخ انتشار : 6 بهمن 1392 11:45
تعداد بازدید : 867

بانک مرکزی سامانه های اینترنتی تایید چک را تعطیل کرد

بانک مرکزی در بخشنامه ای با اعلام این که دستور پرداخت نکردن چک باید کتبی باشد، دستور تعطیلی سامانه تایید اینترنتی چک که توسط برخی بانک ها راه اندازی شده بود را صادر کرد.

فناوران- در بخشنامه بانک مرکزی به بانک‌ها آمده است: «بنا به اطلاع واصله، اخیرا برخی بانک‌ها اقدام به راه‌اندازی سامانه‌هایی جهت تایید مبلغ چک توسط صادرکننده از طریق درگاه‌های الکترونیکی کرده‌اند. درخصوص موضوع مذکور شایان ذکر است وفق ماده 14 قانون صدور چک، دستور پرداخت نکردن وجه چک الزاما باید کتبی بوده طی آن دستور دهنده باید صراحتا به بانک اعلام کند که چک صادره توسط وی مفقود شده و یا به ‌طریق مجرمانه در تصرف دارنده فعلی (ارایه کننده چک به بانک) قرار گرفته و طبق تبصره دو همان ماده ظرف مهلت یک هفته، دستور دهنده نسبت به طرح شکایت نزد مراجع قضایی و تسلیم گواهی یادشده به بانک محال‌علیه اقدام کند. در غیر این صورت، بانک نسبت به پرداخت وجه چک از محل موجودی اقدام خواهد کرد.
بنابراین ممانعت از پرداخت وجه چک بدون ارایه دلایل مذکور در قانون صدور چک، غیرقانونی بوده و بانک‌ها مجاز به ارایه این‌گونه خدمات تحت هر عنوان نیستند.
نظر به این‌که در خدمت صدرالاشاره مغایرت اطلاعات ثبت‌شده در سامانه اینترنتی با مفاد و محتوای فیزیک چک، به‌صورت کتبی نبوده و حتی با فرض کتبی تلقی شدن آن، تصریح دستور دهنده مبنی بر مفقودی یا تحصیل مجرمانه آن توسط ارایه کننده چک به بانک را در بر نداشته و از طرفی، اجرای تشریفات مندرج در تبصره 2 ماده 14 قانون صدور چک به‌شرح پیش‌گفته نیز محل تردید است، بنابراین اقدام فوق مغایر با قوانین و مقررات جاری است.
با عنایت به موارد فوق، مقتضی است دستور فرمایند در صورت وجود سامانه صدرالاشاره در آن بانک تحت هر عنوان، نسبت به توقف آن به‌قید تسریع اقدام و مراتب به تمامی واحدهای ذی‌ربط ابلاغ و بر حسن اجرای آن، تاکید و نظارت گردد.»
در حالی بانک مرکزی بهمن امسال دستور توقف این سامانه را صادر کرده است که برای نخستین بار بانک ملت در سال 85 اقدام به راه‌اندازی این سامانه برای نخستین بار در نظام بانکی کشور کرد. در آن سامانه مشتری می‌توانست با ثبت اطلاعات چک، مطمئن شود در هیچ شعبه‌ای زودتر و بیشتر از تاریخ و مبلغ، چک پاس نمی‌شود.
البته سیستم تایید چک در برخی بانک‌ها امسال راه‌اندازی شد. برای مثال بانک سپه مهرماه امسال این سامانه را البته با امکانات متفاوت راه‌اندازی کرد. در این سامانه تنها در صورتی چک پاس می‌شود که مشتری آن را اینترنتی تایید
 نماید.
با این حال به نظر می‌رسد مشکلات به وجود آمده ناشی از تایید نکردن چک بانک مرکزی را به فکر تعطیل کردن این سامانه‌ها انداخته است. در غیر این صورت به جای تعطیل کردن خدمت اینترنتی به مردم، شاید بهتر بود قانون تغییر کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :