آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43293
تاریخ انتشار : 6 بهمن 1392 10:55
تعداد بازدید : 1122

نزول برترین ابر رایانه کشور در رده بندی جهانی

«امیر کبیر» بی پول مانده است

مدیر طرح کلان ابررایانه دانشگاه امیرکبیر گفت: ابررایانه امیرکبیر به عنوان برترین ابررایانه کشور، هم اکنون رتبه 360 را در جهان دارد در حالی که پیش از این رتبه آن 107 بوده است. لذا این ابررایانه برای بهبود رتبه و بازگشت به رتبه خود نیازمند بودجه است.

خبرگزاری ایرنا - سعید شریفیان مدیر طرح کلان ابررایانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این ابررایانه در صورت تامین اعتبار می‌تواند به رتبه اولیه خود یعنی 107 برگردد ولی متاسفانه تاکنون برای تجهیز آن بودجه ای اختصاص نیافته است.
شریفیان یادآور شد که یک طرح تحقیقاتی برای ارتقای رتبه ابررایانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر به معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری ارسال شده است و در صورت اختصاص بودجه برای تکمیل ابررایانه دانشگاه امیرکبیر، ایران دوباره به جمع 100 کشور دارنده پرسرعت ترین ابررایانه‌‌ها در جهان باز می‌گردد. عضو هیات علمی‌دانشگاه امیرکبیر خاطرنشان کرد: این ابررایانه باید در بخش ارتقای سخت افزاری‌، ارایه سرویس‌‌های جدید و با تاکید بر ایجاد شبکه به منظور ارایه خدمات به افراد خارج از دانشگاه تجهیز شود. وی گفت: هم اکنون ابررایانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ظرفیت 89 ترافلاپس رتبه نخست ابررایانه‌‌ها را در کشور دارد . این ابررایانه در هنگام راه اندازی در سال 90 ، دارای رتبه 107 جهان بود. شریفیان افزود: قرار بود که این پروژه با قرارگرفتن در زمره طرح‌‌های مهر ماندگار در دولت دهم، سالانه بودجه‌ای را برای افزایش ظرفیت پردازش و به روز رسانی آن دریافت کند اما بودجه ای برای اجرای آن در دو سال گذشته به این طرح اختصاص داده نشد. وی خاطرنشان کرد: در این ابررایانه 60 نرم افزار کاربردی طراحی و نصب شده است. با بهره برداری از این مرکز پردازش فوق سریع توانایی کشور در حوزه‌‌هایی چون مدل سازی و تحلیل اجسام پرنده مانند هواپیما و ماهواره، مطالعه استراتژیک مخازن نفت، تحلیل مطالعات لرزه نگاری و همچنین محاسبات در حوزه نانوفناوری ارتقا می‌یابد. وی در مورد قدرت پردازش این ابررایانه گفت: هم اکنون با کاهش جزئی ظرفیت پردازش، این ابررایانه دارای قدرت پردازش 89 ترافلاپس و 267 گره پردازشی است. ابررایانه امیرکبیر دارای بیش از 4600 هسته پردازش است. وی حجم حافظه اصلی (RAM) این ابررایانه را بیش از 9 ترابایت عنوان کرد و گفت: ظرفیت ذخیره سازی فعلی این ابررایانه بیش از 160 ترابایت (هزار میلیارد بایت) است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :