آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4323
تاریخ انتشار : 5 دی 1390 9:26
تعداد بازدید : 456

رييس‌كل گمرك ايران:

گمرك تنها گواهي دريافت کد رهگيري را از اظهارکننده مي گيرد

رييس كل گمرك ايران گفت: گمرك در الصاق كد رهگيري روي كالاهاي وارداتي نقشي ندارد و صرفا به اخذ گواهي كد رهگيري از صاحبان كالا مي پردازد.

ایسنا- عباس معمارنژاد درباره جايگاه گمرك در فرآيند كد رهگيري افزود: در فرآيند کد رهگيري گمرک فقط گواهي دريافت کد رهگيري را از اظهارکننده و صاحب کالا دريافت مي‌کند و اينکه كد روي کالا چسبانده شده باشد يا نه به گمرك ارتباطي ندارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت است كه اين طرح را در صحنه بازار دنبال مي‌كند.
وي با اشاره به قانون جديد امور گمركي گفت: در قانون جديد، گمرک تا سه سال با مراجعه به دفاتر صاحبان کالا، اظهارات واردکنندگان را راستي‌آزمايي مي‌كند و در صورت مشاهده اظهارات نادرست از دريافت تسهيلات محروم مي‌شوند.
معمارنژاد افزود: قانون امور گمركي به 40 سال قبل باز مي‌گردد و قابليت حمايت از تجارت و توليدكنندگان را ندارد زيرا وجود برخي ابهامات سبب تفسيرهاي متعددي مي‌شود كه بر عملكرد گمرك‌ها تاثيرگذار است.
وي ابلاغ قانون جديد امور گمركي را در ارتقاي جايگاه گمرك موثر دانست و با اشاره به تخصيص بودجه و اعتبارات مورد نياز گمرك از سوي دولت و مجلس ابراز اميدواري كرد اعتبارات در نظر گرفته شده در گمرك تحول آفرين باشد.
رييس كل گمرك ايران در ادامه استقرار سامانه هوشمند ورود و خروج كالا در گمركات را در افزايش سرعت و كاهش زمان انجام تشريفات گمركي موثر خواند و افزود: هم اكنون 10 گمرك كشور در اولويت استقرار اين سامانه قرار گرفته‌اند.
معاون وزير امور اقتصادي و دارايي در عين حال توجه به مسایل فني گمرك، اطلاع از بخشنامه‌هاي جديد، استفاده از شيوه‌هاي نوين كنترلي، ايجاد تسهيلات مطلوب‌تر براي متقاضيان در راستاي بهبود فضاي كسب و كار و عدم اعمال ترخيص نسيه در رويه ورود موقت را از نكات مهمي برشمرد كه مديران گمرك بايد در دستور كار
قرار بدهند.
معمارنژاد با اشاره به فرصت پنج ماهه شرکت‌هاي توليدي براي پرداخت حقوق ورودي گمرك و فرصت هفت ماهه شرکت‌هاي عضو بورس، ترخيص کالا به صورت نسيه براي توليدکنندگان را از جمله امکانات درنظر گرفته شده براي توليدکنندگان ذكر كرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :