آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43190
تاریخ انتشار : 5 بهمن 1392 11:27
تعداد بازدید : 605

برای جبران همکاری با آژانس امنیت ملی آمریکا

مایکروسافت به کاربران امکان انتخاب سرور داد

براساس اسناد فوق محرمانه ای که به دست گاردین رسیده، مایکروسافت با همکاری نزدیک با آژانس امنیت ملی آمریکا، به این سازمان امکان می داده که با استفاده از فرمول ها و روال های رمزگشایی این شرکت به ارتباطات کاربرانش دسترسی پیدا کند. حال، مایکروسافت برای اینکه برادری اش را به کاربران ثابت کند، اعلام کرده که اولین بار در تاریخ تاسیس خود، به منظور رفع نگرانی از امکان دسترسی آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) به مشتریان خود در کشورهای غیر از ایالات متحده، پیشنهاد استفاده از سرورهای خود در مکان هایی خارج از مرز های این کشور را می دهد.

فناوران- براساس گزارشی که در فایننشال‌تایمز منتشر شده است، مایکروسافت این برنامه را پس از آن به اجرا گذاشته است که متوجه شد NSA از شبکه و سرورهای این شرکت برای جاسوسی از اطلاعات برخی از شهروندان برزیل و اتحادیه اروپا استفاده کرده است.
مایکروسافت تنها کمپانی فعال در این حوزه است که امکان استفاده از سرورهای خارج از ایالات متحده را برای کاربران ممکن ساخته است؛ هرچند شواهد موجود نشان از نفوذ NSA به سایر شرکت‌های موجود همچون یاهو و گوگل نیز دارد. مطمئنا نمی‌توان به قطعیت در مورد توان پیشگیری این راهکار در مقابل حملات NSA اظهار نظر کرد.
هرچند استفاده از سرورهای خارج از خاک آمریکا می‌تواند به‌ عنوان لایه‌ امنیتی قوی‌تری در نظر گرفته شود؛ چراکه در صورت مداخله و انجام حملات امنیتی از طریق NSA، کشورهای میزبان و قوانین محلی، مواضع سخت‌تری را نسبت به شرکت‌های مورد نظر در قبال این حرکت نشان خواهند داد. این حرکت در ادامه‌ انتقال ترافیک مایکروسافت از آمریکا به کشورهای دیگر است.
مایکروسافت حتی پا را از این فراتر گذاشته و به تازگی از دولت‌های جهان خواسته است که یک چارچوب قانونی بین‌‌المللی برای حفظ حریم خصوصی افراد تهیه کنند.
این شرکت همانند بسیاری دیگر از شرکت‌های بزرگ فناوری، از پایگاهی از کاربران برخوردار است که فرای مرزهاست. این ویژگی برای هر شرکتی که بخواهد بین درخواست‌های قانونی برای کسب داده‌های کاربران و حفظ حریم خصوصی کاربران مذکور تعادلی ایجاد کند مشکل‌‌ساز است. براد اسمیت، مشاور و معاون اجرایی واحد امور حقوقی و شرکتی مایکروسافت از دولت‌های دنیا خواسته که پشت میز مذاکره بنشینند و چارچوبی تهیه کنند تا عدم قطعیتی که گریبان صنعت فناوری اطلاعات را گرفته برطرف
سازند.
اسمیت در پست وبلاگی در این باره نوشت: ما به یک چارچوب قانونی بین‌‌المللی برای خلق قوانین نظارت و دسترسی به داده‌ها نیاز داریم.
 بنا به گفته وی، همانطور که افشاگری‌های اخیر نشان داده است، نظارت دولت و موسسات مجری قانون بر تمام داده‌های کاربران یکسان نیست و حفاظت‌هایی که قانون اساسی آمریکا و قوانین این کشور بر آنها تاکید کرده است ندرتا در مورد شهروندان کشورهای دیگر اعمال می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :