آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 43174
تاریخ انتشار : 5 بهمن 1392 10:51
تعداد بازدید : 857

با وجود ارزان شدن نرخ دلار آزاد

بازار تلویزیون زیر بار کاهش قیمت نمی رود

خریدارانی که با مشاهده روند کاهشی نرخ دلار آزاد در هفته گذشته و به هوای ارزانی راهی بازار لوازم صوتی و تصویری و تلویزیون شده بودند، دست خالی به خانه ها بازگشتند؛ چون دلار، ارزانی را با خود به این بازار نیاورده است.

گزارش: مریم عسگری

بررسی‌ها حاکی است که کاهش قیمت دلار  اگر چه موجب کاهش نسبی قیمت برخی از کالاها در بازار تجهیزات دیجیتال شده، اما تغییری در بازار تلویزیون و لوازم صوتی و تصویری ایجاد نکرده است.
خریداران که از سفت بودن قیمت‌ها در این بازار و همراهی نکردن آن با تغییرات کاهشی دلار گله مندند، می‌پرسند:  چطور است که زمان رشد قیمت دلار آزاد، فروشندگان به سرعت قیمت‌ها را افزایش می‌دهند، اما حالا پس از گذشت یک هفته از ثبات نرخ دلار آزاد روی رقم دو هزار و 850 تومان، خبری از کاهش قیمت نیست؟
خریداران به یاد می‌آورند که با آغاز روند افزایشی قیمت دلار، فروشگاه‌ها با این استدلال که فروش کالا با قیمت قبلی، قدرت خرید و تامین موجودی شان را پایین می‌آورد، کالاهایی را که با دلار ارزان تر خریده بودند، با دلار گران شده قیمت گذاری کردند  و متعجبند که چرا حالا با ارزان شدن دلار قیمت‌ها پایین نمی‌آید.
این دسته از خریداران که معتقدند این شیوه قیمت گذاری بر خلاف عرف تجاری است، می‌گویند: به نظر می‌رسد ارگان‌های مربوطه نظیر سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و اتحادیه لوازم صوتی و تصویری بازار را رها کرده اند و توجهی به بازار ندارند. به همین دلیل کسبه و در کل فعالان این صنف (چه شرکتی و چه فروشگاهی) در قیمت گذاری رفتاری کاملا سلیقه ای دارند.
در این رابطه اما فعالان بازار لوازم صوتی و تصویری می‌گویند: درست است که طی هفته‌های اخیر و پس از کاهش نرخ دلار آزاد در بازار شاهد کاهش قیمت‌ها نبوده ایم. اما از حدود سه هفته قبل و پیش از کاهش نرخ دلار آزاد ،برخی از شرکت‌های تولید و عرضه کننده تلویزیون، قیمت‌ها را 10 تا 16 درصد کاهش دادند.
به گفته آنان، این کاهش قیمت با توجه به افزایش هزینه‌های تولیدی به اندازه کافی منجر به ضرر و زیان شرکت‌های تولید کننده شده است. به همین دلیل در چنین شرایطی، امکان کاهش بیشتر قیمت‌ها وجود ندارد.
شرکت‌های عرضه کننده هم در این رابطه اعلام  می‌کنند که با توجه به اینکه تخفیف‌های بزرگی برای خریداران تلویزیون در نظر گرفته اند، امکان کاهش قیمت در بازار وجود ندارد.
مسوول فروش یکی از نمایندگی‌های فروش تلویزیون‌های سامسونگ در این زمینه می‌گوید: نرخ ارز مبادله ای کاهش نیافته است و به همین دلیل نباید انتظار کاهش قیمت‌ها در بازار تلویزیون را داشته باشیم.
به گفته این فعال بازار، اگر چه قیمت دلار آزاد در بازار کاهش یافته است؛ اما در شرایطی که نرخ ارز مبادله ای تغییر نکرده، انتظار کاهش قیمت‌ها غیر منطقی است. با این حال سامسونگ به مناسبت فرا رسیدن فصل خریدهای نوروزی اقدام به ارائه تخفیف‌های 16 درصدی برای تلویزیون‌های هوشمند خود کرده است.
مدیر یکی از نمایندگی‌های فروش محصولات صوتی و تصویری ال جی هم با بیان اینکه در زمان افزایش رشد دلار آزاد تغییری در قیمت کالاها نداده اند، می‌گوید: نرخ ارز مبادلاتی در ماه‌های گذشته ثابت بوده است و ما بر مبنای این نرخ کالاها را قیمت گذاری می‌کنیم. پس منطقی نیست با کاهش نرخ دلار آزاد انتظار ارزانی در بازار تلویزیون را داشته باشیم.
به گفته این فعال بازار، ارائه تخفیف‌های ویژه فروش و پروموشن به خریداران نیز بیشتر از توان شرکت‌هاست. اما برای جذب مشتری در بازار باید این کار انجام می‌شد.
واردکنندگان تلویزیون هم با بیان این مطلب که فعلا برنامه ای برای کاهش قیمت‌ها ندارند، می‌گویند که هر زمان کالایی که با دلار دو هزار و 800 تومان وارد بازار شدند، برای کاهش قیمت‌ها اقدام می‌کنیم.
به گفته یکی از عرضه کنندگان تلویزیون‌های وارداتی، تلویزیون‌های موجود در بازار با دلار سه هزار تومانی و حتی گران تر وارد بازار شده و نباید انتظار داشت این کالاها با قیمت روز دلار (دو هزار و 800 تا دو هزار و 850 هزار تومان) به فروش برسد.
به گفته این فعال بازار، این روال ادامه دارد مگر اینکه نرخ دلار آزاد در حدی کاهش یابد که فروش کالاها با قیمت کنونی مقدور نباشد.
یکی دیگر از فعالان بازار هم می‌گوید: مشخص نیست که دلار روی رقم کنونی بماند و این احتمال وجود دارد که در روزهای آینده قیمت دلار آزاد به رقم سه هزار تومان و حتی بیشتر بازگردد. به همین دلیل کسبه و فعالان بازار نمی‌توانند به این زودی برای کاهش قیمت‌ها اقدام کنند.
در هر حال کسبه و فعالان بازار در مقابل کاهش قیمت لوازم صوتی و تصویری به شدت واکنش نشان داده و اینطور که پیداست به این سادگی‌ها زیر بار کاهش قیمت نمی‌روند. به همین دلیل شاید بهتر باشد آن دسته از خریدارانی که برای خرید تلویزیون عجله دارند از تخفیف‌های در نظر گرفته شده توسط شرکت‌های عرضه کننده استفاده کرده و تلویزیون مورد نظر را خریداری کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :