آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4287
تاریخ انتشار : 4 دی 1390 11:49
تعداد بازدید : 346

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی خبر داد

امضای ۸ میلیارد دلار قرارداد عاملیت با بانک ها

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی در مراسم امضای پنجمین قرارداد عاملیت صندوق توسعه ملی و بانک سپه از مسدود شدن 5/4 میلیارد دلار منابع صندوق در دو بانک تخصصی صنعت و معدن و کشاورزی خبر داد و گفت: تاکنون 8 میلیارد دلار قرارداد عاملیت بین صندوق و بانک ها بسته شده است.

فارس- همچنین مراسم امضای قرارداد ۳ میلیارد دلاری عاملیت بانک سپه به عنوان بانک تجاری دولتی و صندوق توسعه ملی دیروز در محل صندوق بسته شد.
رحیم قربانی رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی و رامین پاشایی‌فام رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک سپه این قرارداد را امضا کردند.
به گفته قربانی، تسهیلات صندوق توسعه ملی که از طریق عاملیت بانک‌های کشور به بخش خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی پرداخت می‌شود با نرخ 6 درصد و در مناطق محروم و بخش کشاورزی این تسهیلات با نرخ 5 درصد پرداخت می‌شود.
وی افزود:‌برای سرمایه‌گذاران خارجی نیز تسهیلات به احتمال 90 درصد با سود 6 درصد پرداخت می‌شود.
رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: تاکنون چهار قرارداد عاملیت با بانک‌ها بسته شده که دیروز پنجمین قرارداد عاملیت با بانک سپه بسته شد.
وی افزود: منابع صندوق توسعه ملی براساس قانون از 20 درصد درآمدهای فروش نفت و گاز و میعانات گازی حاصل می‌شود که تاکنون 27 میلیارد دلار منابع صندوق نزد بانک مرکزی موجود است، البته مقداری از این رقم طی قراردادهای عاملیت با بانک‌های صنعت و معدن و بانک کشاورزی به نفع این بانک‌ها برای پرداخت سرمایه‌گذاران مسدود شده است. وی گفت: قرارداد عاملیت با بانک صنعت و معدن حدود 5/2 میلیارد دلار و قرارداد با بانک کشاورزی حدود ۲ میلیارد دلار منعقد شده بنابر این از نظر صندوق تاکنون 5/4 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برداشت شده و برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی پرداخت شده است.قربانی تاکید کرد: منابع صندوق توسعه ملی براساس قانون به شرکت‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی پرداخت می‌شود و در مورد شرکت‌های عمومی به شرطی که حداکثر سهم دولت در این شرکت‌ها 20 درصد باشد همچنین مدیریت در اختیار دولت قرار نداشته باشد پرداخت می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :