آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4258
تاریخ انتشار : 4 دی 1390 10:39
تعداد بازدید : 416

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع خبر داد:

سوال از وزیر ارتباطات به دلیل واردات 70درصد تجهیزات مخابراتی

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه 70 درصد تجهیزات مخابراتی، خارجی است از تقاضای تحقیق و تفحص و سوال از وزیر ارتباطات در این کمیسیون خبر داد.

خبرگزاری فارس- سید احمد رضا دستغیب با بیان این مطلب گفت: قانونی وجود دارد که بر اساس آن باید بیش از 50 درصد تجهیزات مخابراتی از شرکت‌‌های داخلی تامین شود، اما به رغم این الزام قانونی، هم اکنون بیش از 50 درصد تجهیزات مخابراتی از شرکت‌های خارجی تامین می‌شود.
عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: این تامین تجهیزات نیز بدون در نظر گرفتن موضوع انتقال تکنولوژی انجام می‌شود.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حتی شرکت ارتباطات زیرساخت که تحت نظارت مستقیم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، از این قانون پیروی نمی‌کند.
وی بیان کرد: هم اکنون شرکت هوواوی، اکثر تجهیزات مخابراتی ایران را تامین می‌کند و بازار ایران به عنوان یک کارفرمای صرف، به صورت انحصاری در اختیار هوواوی قرار گرفته است.
دستغیب تاکید کرد: مخالف حضور خارجی‌ها در ایران نیستم؛ اما به شرطی که در این همکاری تکنولوژی و دانش فنی نیز به کشور وارد شود.
عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اما این اتفاق هم اکنون حادث نمی‌شود و خریداری صرف تجهیزات چینی، تنها به تعطیلی کارخانه‌های داخلی و بیکاری کارگران منجر می‌شود.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: در بررسی‌های کمیته تحقیق و تفحص مشخص خواهد شد که چه حجمی از تجهیزات مخابراتی ایران، خارجی است.
 وی ادامه داد: در حالی که اعتقاد ما این است که 70 درصد تجهیزات مخابراتی، خارجی است، مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقدند که 70 درصد تجهیزات مخابراتی، داخلی است.
دستغیب افزود: منظور ما تجهیزات مخابراتی و دانش فنی است، اما مسوولان مربوطه، فونداسیون، ساختمان و تجهیزات اداری را نیز جزو تجهیزات داخلی محاسبه می‌کنند؛ ممکن است ساختمان‌ها میلیاردها تومان قیمت داشته باشند، اما جزو تجهیزات مخابراتی نیستند.
عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: از این رو تقاضای تحقیق و تفحص در خصوص تامین تجهیزات مخابراتی و سوال از وزیر ارتباطات در کمیسیون صنایع مطرح شده و در نوبت رسیدگی در کمیسیون قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :