آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 42532
تاریخ انتشار : 25 دی 1392 10:34
تعداد بازدید : 970

بهانه‌های قدیمی برای ثابت نگه داشتن قیمت‌ها پابرجاست

ایستادگی بازار کامپیوتر در برابر توافق هسته ای

بازار خرید و فروش کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال اگر چه طی ماه گذشته روزهای بی رونق و بی سرو صدایی را سپری کرده است. اما انتشار برخی اخبار موجب شده است بازار با تغییراتی از لحاظ تقاضا و البته انتظاراتی از جانب خریداران مواجه شود.

مریم عسگری

انتظاراتی که از نظر گروه بزرگی از خریداران بیش از حد و حتی دور از ذهن است و نتیجه عدم اشراف گروه مصرف‌کننده به وضعیت اقتصادی و همچنین شرایط بازار است.
یکی از اتفاقاتی که منجر به ایجاد انتظارات جدید از بازار خرید و فروش کامپیوتر شده است به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای و ختم به خیر شدن این جریان است . اتفاقی که اگر چه ممکن است در آینده موجب بروز تغییراتی در شرایط بازار چه از لحاط عرضه و تقاضا و چه از لحاظ روند قیمت شود. اما بر اساس اعلام کارشناسان نباید انتظار بروز تغییرات برق‌آسا در بازار را داشت.
آرش فکوری یک کارشناس و فعال بازار کامپیوتر با بیان این مطلب که در شرایط فعلی به دلیل آغاز فصل امتحانات دانشگاهها و همچنین مشخص نبودن روال قیمتها بازار از لحاظ تقاضا شرایط ناخوشایندی دارد می‌گوید؛ پایان ماه صفر با اغاز فصل امتحانات دانشگاهها توام شد که چنین اتفاقی به ضرر بازار کامپیوتر تمام شده و منجر به کاهش شدیدتر تقاضا در بازار طی هفته های اخیر شده است.
به گفته این فعال بازار؛ اما اتفاقی که بیش از اغاز فصل امتحانات روی بازار تاثیر گذاشته است به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای است. زیرا بسیاری از خریداران با تصور اینکه با مشخص شدن نتیجه قیمت دلار و به تبع ان کالاهای گوناگون و از جمله کالاهای حوزه آی تی کاهش می‌یابد ،فعلا از خرید سر بار زده و منتظر کاهش قیمتها در آینده نزدیک هستند.‌
در حالیکه چنین انتظاری غیرمنطقی است. فکوری می‌گوید؛از آنجا که نرخ‌گذاری روی کالاهای کامپیوتری بر مبنای تغییرات نرخ دلار انجام می‌شود باید منتظر کاهش نرخ دلار باشیم و از انجا که دولت اعلام کرده است نهایتا نرخ دلار روی رقم دو هزار و 600 تومان ثابت خواهد ماند نباید انتظار کاهش چشمگیر قیمتها و بازگشت قیمتها به دو سال قبل را داشت. ضمن اینکه قرار بر این است که این کاهش قیمت پله‌کانی صورت گیرد. پس انتظار کاهش ناگهانی قیمتها در بازار دور از ذهن است.
این کارشناس بازار همچنین افزود؛ در هر حال باید برای مشاهده تغییرات در بازار منتظر اتفاقات جدید باشیم که نزدیک ترین اتفاق آزادسازی بخشی از دارایی دولت ایران است که اواخر ژانویه صورت می گیرد و اگر چنین اتفاقی رخ دهد پس از این اتفاق شاهد کاهش نرخ دلار آزاد در بازار خواهیم بود.
محسن رودکی یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم دستی در واردات دارد در این باره می‌گوید؛ این یک رسم است که پس از بروز هر اتفاق خوب یا بد در بازار ،با کاهش تقاضا مواجه می‌شویم. زیرا بروز یک اتفاق ناخوشایند نظیر رشد قیمت منجر به کاهش تقاضا در بازار شده و علاوه بر این کاهش قیمت هم موجب به وجود آمدن این تصور می شود که امکان کاهش بیشتر قیمتها نیز وجود دارد. به همین دلیل در بازار با کاهش تقاضا مواجه می شویم.
به گفته این فعال بازار؛ اکنون هم با انتشار خبر خوش در مورد مذاکرات هسته‌ای بازار به رکود رفته و خریداران در انتظار کاهش قیمت از خرید خودداری می‌کنند. این در حالیست که ما شب عید و بازار این ایام را در پیش رو داریم و در صورت مشخص نشدن این قضیه و عدم تثبیت نرخ دلار کسبه بازار کامپیوتر بازار شب عید را نیز از دست می‌دهند.
مرتضی شایسته یکی دیگر از کسبه بازار هم که در این باره می‌گوید؛ در شرایط حتی در صورت کاهش نرخ دلار آزاد امکان کاهش قیمتها در بازار وجود ندارد و به همین دلیل بهتر است افرادی که قصد خرید دارند ،برای خرید اقدام کنند.زیرا احتمال کاهش قیمتها به این زودی‌ها وجود ندارد. به گفته این فعال بازار؛ کسبه طی مدت گذشته به اندازه کافی بابت نوسانات نرخ ارز متضرر شده‌اند و امکان کاهش بیشتر قیمتها وجود ندارد. زیرا در این صورت سرمایه کسبه از بین می‌رود.
در هر حال فعالان بازار که از وضعیت بازار کامپیوتر ناخوشنودند امید خود را به بازار شب عید هم از دست داده‌اند و می گویند؛ قادر به تحمل ضرر و زیان بیشتر بابت کاهش قیمتها نیستند.
با توجه به شرایط بازار کارشناسان به خریداران تصویه کردند؛در صورتی که قصد دارند کالایی از میان محصولات در بازار خریداری کنند بهتر است خرید خود را به فردا نیندازند. اما اگر منتظر محصولات جدید هستید بهتر است منتظر ورود این محصولات و البته مشخص شدن تکلیف نرخ ارز و قیمتها باشید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :