آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 42515
تاریخ انتشار : 25 دی 1392 10:8
تعداد بازدید : 1833

اپراتورهای ایرانی آمادگی دارند؟

افت جهانی درآمد اپراتورها از خدمات ارزش افزوده

گزارش های منتشره از منابع خبری در کشورهای مختلف نشان می دهد میزان درآمد اپراتورهای تلفن همراه از خدمات ارزش افزوده از جمله پیامک، پیام های چندرسانه ای و مکالمات تصویری به شکل محسوسی روبه کاهش گذاشته است. مهمترین دلیل این موضوع نیز حرکت کاربران موبایل در سراسر دنیا به سمت استفاده از ابزارهای ارتباطی تحت اینترنت همچون وی چت، واتس اپ، کوکو و غیره است.

فناوران – اگرچه در کشور ما چندی پیش وی‌چت به علت آنچه نرم‌افزار غیر امن و بسترساز مشکلاتی خوانده و به این ترتیب فیلتر شد،‌ اما آمار گویای رشد استفاده از این نرم‌افزار و سایر ابزار مشابه برای کاهش هزینه کاربران و افزایش سرعت در مبادلات این‌گونه اطلاعات دارد.
اگرچه هنوز سایر نرم‌افزارهای ارتباطی در کشور مسدود نشده و در دستور بررسی هستند، اما کم نیستند کاربرانی در ایران که همچنان در حال استفاده از این ابزار هستند.
این در حالیست که اپراتورهای کشور هیچ‌گونه آماری از تغییر یا کاهش درآمدهای خود از محل افزایش کاربری نرم‌افزارهای ارتباطی ارایه نکرده‌اند، اما تنها در یک نمونه ارسال پیامک از طریق اپراتورهای کشور انگلستان با کاهش 7 میلیاردی مواجه شده است.

   کاهش 7 میلیاردی ارسال پیامک در انگلیس
بر اساس گزارش رسانه‌ها برای نخستین بار میزان ارسال پیامک از سوی کاربران انگلیسی با هفت میلیارد کاهش همراه شد.
روزنامه گاردین در این باره گزارش داد که سال گذشته میزان ارسال پیامک توسط کاربران موبایل در انگلیس هفت میلیارد کاهش یافته و به 145 میلیارد پیامک رسیده است.
بر اساس این گزارش انتظار می‌رود که در طول سالجاری میلادی این رقم باز هم با کاهش همراه شده و به 140 میلیارد برسد.
اپراتورهای انگلیسی به گاردین اعلام کرده‌اند که این میزان کاهش از زمان عرضه سرویس پیامک در انگلیس تاکنون بی سابقه بوده است.
اپراتورها این میزان کاهش ارسال پیامک را در نتیجه ارایه سرویس‌های مبتنی بر وب می‌دانند زیرا کاربران با استفاده از گوشی‌های هوشمند از سرویس‌های مختلفی برای ارسال و دریافت پیام استفاده می‌کنند چون مقرون به صرفه‌تر و سریع‌تر از سرویس‌ پیامک است.

   پیش‌بینی کاهش 20 درصدی درآمد اپراتورها
در همین حال بر اساس گزارش‌ دیگری کارشناسان پیش‌بینی کردند درآمد اپراتورهای جهانی از سرویس‌ پیام‌های متنی و چند رسانه‌ای تا سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۰ درصد کاهش یابد.
 سلولار- نیوز نوشت،‌ درآمد جهانی اپراتورها از سرویس‌های پیام‌رسان شامل پیام‌های متنی(SMS) و پیام‌های چند رسانه‌ای(MMS) که در سال 2012 میلادی افزایش قابل ملاحظه یافته بود، در سال 2013 برای نخستین بار کاهش یافت.
این طور که مرکز تحقیقاتی Strategy Analytics در گزارش اخیر اعلام کرده است، درآمد اپراتورهای موبایلی از سرویس‌های پیام‌رسان طی سال 2013 میلادی با کاهش 4 درصدی نسبت به سال قبل از آن 104 میلیارد دلار محاسبه شد.
این موضوع به دنبال افزایش رقابت اپراتورهای تلفن‌همراه برای عرضه خدمات پیام‌رسان با شرکت‌های عرضه‌کننده سرویس‌های اینترنتی رایگان پیامکی از جمله واتس‌اپ، Line Messenger و وی‌چت کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که درآمد اپراتورهای جهانی از سرویس‌ پیام‌های متنی و چند رسانه‌ای تا سال 2017 میلادی 20 درصد کاهش می‌یابد.
این کاهش درآمدهای پیامکی برای اپراتورها در مناطقی که بیشترین ضریب نفوذ گوشی هوشمند و کاربران اطلاعاتی در آن‌ها دیده می‌شود، صورت می‌گیرد که از جمله این مناطق می‌توان به آمریکای شمالی و اروپای غربی اشاره کرد که پیش‌بینی شده است میزان درآمد پیامک و پیام‌های چند رسانه‌ای در آن‌ها کاهش 38 و 28 درصدی را
تجربه می‌کند.
نیتش پاتل مدیر مرکز استراتژی‌های رسانه‌ای بی‌سیم(WMS) در این خصوص می‌گوید: «افزایش عرضه ابزارهای پیام‌رسان مخصوص گوشی‌های هوشمند توسط دو شرکت اپل و بلک‌بری و همچنین گسترش ابزارهای خصوصی ارایه شده در این زمینه در سال 2013 میلادی تاثیرات قابل ملاحظه‌ای بر درآمد جهانی سرویس‌های پیام‌رسان مخابراتی برجا گذاشت و پیش‌بین می‌کنیم که این روند نزولی همچنان ادامه داشته باشد».

   اپراتورهای داخلی آماده‌اند
بر این اساس به نظر می‌رسد دیر یا زود موج استفاده از خدمات ارزش افزوده اینترنتی افزایش یافته و بخش‌های بیشتری از کاربران تلفن‌همراه ایران که عمدتا از جوانان و دارندگان گوشی‌های هوشمند هستند را فراگیرد.
اگرچه همانطور که اعلام شد اپراتورهای ایرانی هنوز آمار دقیقی از میزان افت درآمدهای خود از این بابت منتشر نکرده‌اند. این در حالیست که اپراتور سوم کشور در حالی به پایان انحصار خود نزدیک می‌شود که برگ برنده خود را امکان ارایه خدمات تصویری می‌دانست.
برگ برنده‌ای که فعلا توقیف شده است، اما پرسشی که باقی مانده این است که با توجه به افزایش عرضه نرم‌افزارهای مذکور آیا اصولا مکالمات تصویری همچنان یک مزیت رقابتی محسوب
 می‌شود.
چندی پیش بود که محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از واگذاری مجوز خدمات نسل سوم تلفن همراه بعد از مرداد 93 به اپراتورهای فعال تلفن همراه خبرداد.
وی افزود: در نظر داریم مرداد ماه سال آینده مجوز نسل سوم تلفن همراه را به همه اپراتورهایی که امروز فعال هستند ارایه کنیم و همچنین پروانه نسل 4 تلفن همراه نیز در نیمه دوم سال آینده واگذار می‌شود.
از این رو باید منتظر ماند و دید با توجه به افزایش عرضه نرم‌افزاری خدمات ارزش افزوده، استراتژی اپراتورهای کشور برای ورود به نسل‌های بالاتر چه تغییراتی خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :