آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4250
تاریخ انتشار : 4 دی 1390 10:21
تعداد بازدید : 1101

فروزنده:

دولت الکترونیکی، مهم ترین برنامه تحول در نظام اداری است

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور گفت: امروز در کشور مهم ترین برنامه تحول در نظام اداری، دولت الکترونیکی است.

واحد مرکزی خبر- فروزنده در همایش روز ملی ثبت احوال کشور افزود: دولت، 10 محور را بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون اجرای اصل 44 و سیاست‌هایی که مقام معظم رهبری مشخص کرده بودند، برای تحول در نظام اداری تعریف کرده که مهم‌ترین و کلیدی‌ترین محور، بحث دولت الکترونیکی است.
وی با بیان اینکه تحقق دولت الکترونیکی به زمینه و بستر نیاز دارد، گفت: یک بستر زیر ساخت است که امروزه در این زمینه به نسبت رشد کرده‌ایم اما با وضع مطلوب فاصله داریم و در بحث امنیت، سرعت و ارایه خدمات باید به نقطه مطلوب برسیم و همپای آن باید بحث نرم افزاری را دنبال کنیم.
فروزنده افزود: بخش دوم که شناخت، اصلاح و کوتاه کردن فرآیندهاست، اقدامات خوبی شده و سازمان ثبت کارهای جدیدی انجام داده است که اگر در ثبت احوال این اقدامات انجام نشده بود، نمی‌توانستیم دولت الکترونیکی را در بخش‌های دیگر نیز توسعه بدهیم.
وی گفت: البته دولت الکترونیکی دو الزام دارد که یک الزام ارتباط بین دستگاه‌هاست که دستگاه‌ها باید از ظرفیت‌های هم استفاده کنند و اگر استفاده نکنند این طرح موفق نخواهد شد و الزام دیگر ارایه اطلاعات خدمات دولتی به بخش مردمی است که اگر این الزامات رعایت نشود مسلما طرح موفق نخواهد شد.
معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور در ادامه افزود: البته تغییر رویکردی که تاکنون اتفاق افتاده بسیار مبارک است و دوستان در سازمان ثبت احوال کارهایی را شروع کرده‌اند و نه تنها در سازمان ثبت بلکه در همه سازمان‌های دیگر رویکرد و نگاه مدیران به این سمت است که دولت الکترونیکی را به معنای واقعی محقق کنند.
وی گفت: برای الکترونیکی شدن نیاز به آموزش و فرهنگ سازی داریم که باید در همه بدنه ثبت احوال انجام شود علاوه بر این ثبت احوال وظیفه دارد به خدمات‌گیرندگان خود نیز این آموزش‌ها را ارایه دهد.
فروزنده در ادامه درباره پایگاه اطلاعات جمعیت کشور افزود: این پایگاه اطلاعات،کامل شده است و اگر اصلاح قوانین و مقررات نیاز دارد باید انجام شود تا این پایگاه اطلاعات ثبت احوال، ترمینال و پایگاه مرکزی ما باشد تا بتوانیم از ظرفیت‌های آن استفاده کنیم.
وی به بحث شناسه ملی و کد ملی اشاره کرد و گفت: بحث شناسه ملی نیز در سازمان ثبت احوال ایجاد  شده است که فقط باید از ظرفیت‌های آن استفاده کنیم.
وی افزود: درست است که همه شناسه ملی دارند و اکنون از طریق شناسه ملی کارها دنبال می‌شود ولی این موضوع واقعیتی است که اگر در جامعه فردی بخواهد خدماتی بگیرد، 10 نوع اطلاعات از آن می‌خواهند به همین دلیل اگر شناسه ملی فعال و هویت افراد شناسایی شود، بسیاری از کارها و مشکلات حل می شود.
معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور گفت: ما اکنون حدود یکهزار و 400 خدمتی که دستگاه‌های دولتی به مردم ارایه می‌کنند، روی پورتال مردم داریم که این پورتال در حد اطلاع‌رسانی است یعنی اگر کسی بخواهد خدمتی دریافت کند باید از اطلاعات این پورتال استفاده کند.
وی افزود: اکنون 200 خدمت از یکهزار و 400 خدمت از جمله پرداخت فیش‌های بانکی به صورت کاملا الکترونیکی ارایه می‌شود اما تا رسیدن به یکهزار و 400 خدمت فاصله زیادی داریم.
فروزنده گفت:شاید یکی از طرح‌هایی که کارها را روان می کند و به آن سرعت می‌بخشد شناسه ملی است.
وی افزود: وقتی تشخیص هویت فرد تصویب و همچنین بحث امضای دیجیتالی راحت و قانونی شود و جایگاه خود را پیدا کند، براساس این ریشه و مبنا دیگر خدمات دستگاه‌ها نیز به سیستم منتقل خواهد شد.
معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور گفت: دوستان ما در ثبت احوال در این زمینه کارهای خوبی انجام داده‌اند که امیدواریم این خبر به همه دستگاه‌ها و مردم داده شود که مساله تشخیص هویت به اتمام رسیده است.
وی افزود: قرار است با استفاده از کارت شناسایی ملی جدید، هفت خدمت ارایه شود و یا هر خدمت دیگری که مردم بخواهند انجام دهند با این کارت‌ها انجام شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :