آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4249
تاریخ انتشار : 4 دی 1390 10:20
تعداد بازدید : 477

معاون علمی رییس جمهوری :

ایجاد مجمع فناوران استانداران با هدف نفوذ فناوری در سایر حوزه ها

معاون علمی رییس جمهوری با اشاره به برگزاری دومین اجلاس سراسری کانون های ارتباط دانش و صنعت، گفت: در این اجلاس از نقشه راهبردی 10 کانون ارتباط دانش و صنعت رونمایی می شود.

مهر- دکتر نسرین سلطانخواه در نشست خبری تکمیل چرخه علم، فناوری و نوآوری را از ماموریت‌های این معاونت نام برد و افزود: برای این منظور ساختارهایی در نظر گرفته شد که در گام نخست اقدام به راه‌اندازی 10 ستاد راهبردی چون نانو، فناوری‌های زیستی، میکروالکترونیک، هوافضا، گیاهان دارویی و طب سنتی شد.
معاون علمی ریاست جمهوری محور فعالیت‌های ستادهای راهبردی را فناوری‌های پیشرفته دانست و گفت: به منظور نفوذ فناوری در صنایع متوسط و پایین دستی اقدام به راه‌اندازی کانون‌های دانش و صنعت شد. این کانون‌ها در زمینه توسعه یک محصول و یا خدمات فعالیت می‌کنند.
وی با بیان اینکه تاکنون 70 کانون هماهنگی دانش و صنعت ایجاد شده است، افزود: فعالیت این کانون‌ها که از سال 88 شکل گرفته‌اند، در حوزه‌های کشاورزی، صنعت، دفاعی و خدمات است. بیشترین تعداد کانون‌ها مربوط به حوزه کشاورزی با فراوانی 5/72 درصد و پس از آن حوزه صنعت با 5/31 درصد، دفاعی با 9 درصد و خدمات با 2 درصد می‌شود.

توزیع مجموعه 15 جلدی قله‌های افتخار
سلطانخواه ارایه گزارش فعالیت‌های معاونت در مجموعه 15 جلدی را از برنامه‌های این اجلاس ذکر کرد و گفت: در این مجموعه که با عنوان “قله‌های افتخار” ارایه می‌شود، گزارش عملکرد معاونت علمی رییس جمهور از سال 87 تا 88 آورده شده است که در روز اجلاس توزیع می‌شود.
معاون علمی رییس جمهور درباره جزییات این گزارش‌ها افزود: این مجموعه حاوی گزارش‌هایی در زمینه‌هایی چون قانون یک درصد، برنامه‌های حمایتی معاونت از طرح‌های دانش بنیان در پارک‌ها و مراکز رشد، فعالیت‌های کانون‌های ارتباط دانش و صنعت و ستادهای راهبردی است.

ایجاد مجمع فناوران
سلطانخواه درباره مشارکت مدیران رده بالای کشور در کانون‌های دانش و صنعت گفت: در این راستا استانداران به عنوان روسای کانون‌های دانش و صنعت منصوب شدند تا زمینه‌های لازم برای نفوذ فناوری در حوزه‌های مختلف فراهم شود.
وی از تدوین آیین نامه مشترک با وزارت کشور خبر داد و یادآور شد: به منظور مشارکت جدی‌تر استانداران در کانون‌های ارتباط دانش و صنعت آیین‌نامه مشترکی با وزارت کشور تهیه و به امضا رسیده است که طی آن مجمع فناوران استانداران کشور تشکیل می‌شود.
رییس بنیاد ملی نخبگان درباره ساختار این مجمع گفت: این مجمع متشکل از استانداران، مسوولان ستادی کشور و معاونت علمی رییس جمهور است. در این آیین‌نامه نحوه مداخله و سیاستگذاری استانداران در حوزه علم و فناوری و کارکرد بهتر کارگروه‌های استانی تعیین شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :