آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 42463
تاریخ انتشار : 24 دی 1392 11:22
تعداد بازدید : 933

عذرخواهی گوگل بابت میدان هیتلر

گوگل چندی پیش به اشتباه در سرویس نقشه های گوگل نام میدانی در برلین را «هیتلر» معرفی کرد و به همین دلیل نیز رسما عذرخواهی کرد.

فناوران- هنوز علت بروز این اشتباه در Google Maps مشخص نیست، اما به طور کلی، مسوولیت آن برعهده ویرایشگران نقشه جهانی گوگل است. در واقع، شیطنت یک کاربر گوگل، کار را به عذرخواهی رسمی این شرکت از آلمان و آلمانی‌ها کشانده است. این کاربر هفته گذشته، نام میدانی در برلین موسوم به «تئودور هویس» را به میدان «آدولف هیتلر» تغییر داد.
این اشتباه چند ساعتی از چشم ویرایشگران نقشه جهانی گوگل (Google Maps) دور ماند، ولی بعد از اینکه این مساله توسط کاربران کشف شد، گوگل رسما عذرخواهی کرد. آدولف هیتلر پلاتس در واقع نام قدیمی میدان معروفی است که امروز تئودور هویس پلاتس نام دارد. تئودور هویس نام نخستین رییس‌جمهور آلمان است که در سال ۱۹۶۳ به این سمت انتخاب شد. در دوران حکومت نازی‌ها بر آلمان در فاصله سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ بسیاری از خیابان‌ها و میدان‌های مهم شهرهای آلمان به نام هیتلر، رهبر ناسیونال‌سوسیالیست‌های این کشور نامگذاری شده بود. سایت آلمانی LandkartenBlog که نخستین بار این خبر را منتشر کرد، بعد از پیگیری این ماجرا اعلام کرد: بعد از اینکه کاربری با حساب کاربری Anonym5394 این نام را برای میدان مورد نظر در گوگل مپز پیشنهاد داد، مدیر گوگل مپز با نام Vishali که تاکنون بیش از 24 هزار ویرایش را در 550 روز گذشته انجام داده، با این تغییر موافقت کرده است.
کاربران دیگر چند روز بعد از این تغییر، مساله را متوجه می‌شوند و این را به گوگل خبر می‌دهند و مدیران دیگر این سرویس این تغییرات را دوباره اصلاح کردند.
لنا واگنر، سخنگوی گوگل در واکنش به این ماجرا گفت که این شرکت به محض اطلاع از بروز این خطا در سرویس نقشه گوگل،  در سریع‌ترین زمان ممکن آن را تصحیح کرده و نام درست را به این میدان برگردانده است. او همچنین به این نکته اشاره کرد که ویرایش این نقشه‌ها برای همه کاربران امکان‌پذیر است، اما ویرایش‌های صورت گرفته پس از بازبینی توسط داوطلبان و یا ویرایشگران متخصص گوگل ثبت می‌شوند. با این حال، از آنجایی که با اشتباه احتمالی ناظران گوگل در ثبت این ویرایش این خطای جنجال‌برانگیز رخ داده، لنا واگنر به نمایندگی از شرکت گوگل در بیانیه‌ای که منتشر کرده، اعلام عذرخواهی کرده است. واگنر در اینباره گفت که امیدوار است اشتباه صورت گرفته موجب رنجش و ناراحتی کسی نشده باشد.
نام آدولف هیتلر روی این میدان مشهور برلین تنها برای چند ساعت و در ساعات پایانی روز پنجشنبه قابل رویت بود. این میدانی است که در غرب برلین قرار گرفته و نازی‌ها قرار بود در طرح خود برای بازسازی و طراحی مجدد برلین آن را به یکی از محورهای مهم غرب به شرق آلمان تبدیل کنند؛ طرحی که با فروپاشی حکومت نازی‌ها هرگز مجال اجرا نیافت.
به طور کلی می‌توان گفت که این ماجرا نیز یکی از نمونه‌های بارز انبوه‌سپاری (crowdsourcing) است که در آن کاربران اشتباه یک نفر را گوشزد می‌کنند و در نهایت آن را تصحیح می‌کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :