آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 42438
تاریخ انتشار : 24 دی 1392 10:36
تعداد بازدید : 984

سیم کارت های بی نام صدای پلیس را هم درآورد

معاون تشخيص و پيشگيري پليس فضای تبادل اطلاعات نيروي انتظامی از کلاهبرداري از طريق سيم کارت ها با مدارک جعلي خبرداد و گفت: بحث ناشناس ماندن مجرم در فضاي مجازي از طريق سيم کارت و يا استفاده از ابزارهاي فيلترشکن يکي از معضلاتي است که پي جویي جرم توسط پليس و دستگاه قضايي را سخت کرده و احقاق حق شهروندان را با مشکل مواجه مي کند.

خبرگزاری مهر - سرهنگ علي نيک نفس درباره کلاهبرداري از طريق سيم کارت‌ها با مدارک جعلي، گفت: عمده اين کلاهبرداري‌ها با فريب همراه است که به منظور آگاهي هموطنان، علاوه بر اطلاع رساني‌هاي فراوان پليس، پيامک‌هايي با مضامين هشداري از طريق اپراتورها به شهروندان ارسال می‌شود؛
وی ادامه داد: در همین رابطه به شهروندان توصيه کرده‌ايم به پيامک‌هايي حاوي برنده شدن در قرعه‌کشي، تقاضا جهت دريافت اطلاعات کارت بانکي و ديگر بهانه‌ها پاسخ ندهند.
معاون تشخيص و پيشگيري پليس فتا ادامه داد: در اين شيوه، کلاهبرداران به بهانه برنده شدن در قرعه کشي، قربانيان را به دستگاه خودپرداز هدايت کرده و پس از دريافت اطلاعات کارت بانکي، از حساب آنها از طريق اينترنت و يا کارت به کارت برداشت می‌کنند.
اين مقام مسوول گفت: شهروندان بايد بدانند براي واريز پول به حساب آنها احتياجي به ارایه اطلاعات بيش از شماره کارت يا حساب و همچنين به هيچ عنوان نياز به مراجعه آنها به دستگاه خودپرداز نيست و فرد تنها با داشتن شماره حساب و يا شماره کارت فرد ديگر و بدون نياز به حضور صاحب حساب يا مراجعه وي به دستگاه خودپرداز می‌تواند به حساب ديگر افراد پول واريز کند.
وي درباره نحوه نظارت بر نمايندگي‌هاي اپراتورها، افزود: سازمان تنظيم مقررات راديويي علاوه بر صدور مجوزهاي اپراتورهاي تلفن همراه بر فعاليت آنان نيز نظارت می‌کند.
اين مقام مسوول به برگزاري جلسات پليس فتا با سازمان تنظيم مقررات راديويي در خصوص ساماندهي سيم‌کارت‌ها اشاره کرد و گفت: البته از لحاظ زيرساخت‌هاي فني، موانعي در اين زمينه وجود دارد.
وي يادآور شد: با توجه به حجم گسترده فعاليت اپراتورها، تعامل و همکاري مطلوب و مستمري ميان پليس با نمايندگي‌هاي مزبور و سازمان تنظيم مقررات راديويي به منظور ساماندهي اپراتورها و مشترکان آن، عدم واگذاري سيم‌کارت‌هاي بي نام و نشان، ساماندهي سيم‌کارت‌هايي که تاکنون واگذار شده و غیره شکل گرفته که اين امر بايد تقويت شود.
نيک نفس به ارسال پيامک‌هاي هشداري به شهروندان توسط اپراتورها طي دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: به دنبال آن هستيم در کميته پيشگيري از جرايم سايبري قوه قضائيه با احصاء و پيگيري وظايف قانوني دستگاه‌ها از بروز جرم توسط اين وسيله ارتباطي جلوگيري کنيم.
وي با بيان اينکه نظارت بر سيم کارت‌هاي فعال بر عهده سازمان مقررات راديويي است، گفت: شکايت‌هاي مردمی ‌در اين خصوص به سازمان مربوطه منعکس می‌شود و اپراتورها مکلف شدند ساز و کار لازم براي واگذاري سيم کارت‌ها را اصلاح کنند.
نيک نفس با بيان اينکه داشتن سيم کارت في نفسه تهديد نيست اما نحوه استفاده مجرمانه از آن زمينه ساز تهديد است، گفت: سيم‌کارت همچون چاقويي دولبه است که علاوه بر استفاده‌هاي روزمره، مجرمان از آن براي فريب، کلاهبرداري شهروندان و غیره نيز استفاده می‌کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :