آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 42435
تاریخ انتشار : 24 دی 1392 10:30
تعداد بازدید : 840

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش:

هوشمندسازی به معنای ورود رایانه به مدارس نیست

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با تشریح نقاط مثبت و آسیب های استفاده از فناوری های جدید درمدارس، گفت: آسیب های فناوری های جدید اگر هوشمندانه با آن برخورد نشود نظام فکری و هویتی نسل جوان را متاثر می کند.

خبرگزاری ایسنا - مهدی نوید ادهم در رابطه با روند فعلی هوشمندسازی مدارس افزود: هوشمندسازی مدارس صرفا به معنای ورود رایانه به مدرسه و کلاس درس نیست، در حقیقت هوشمندسازی در شایستگی و توانمندی مدیر و معلم است که باید هوشمندانه مسائل تعلیم و تربیت را شناسایی و ردیابی کنند که در این عرصه رایانه و فناوری‌های جدید می‌توانند ابزارهایی در خدمت این موضوع باشند.
وی افزود: اگر با نگاه پارادایمی به فناوری‌های جدید نگاه کنیم، فضای جدیدی برای تعلیم و تربیت پویا واثربخش فراهم می‌شود؛ اما در عین حال در هر دو نگاه یعنی نگاه ابزاری و نگاه پارادایمی نمی‌توان نسبت به نقش مدیر و معلم بی تفاوت بود.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره اینکه عنصر اصلی فرآیند تعلیم و تربیت چه با استفاده از فناوری و چه بدون استفاده از آنها به توانمندی معلم، صلاحیت حرفه‌ای و اندیشه او وابسته است، گفت: اگر به دنبال ارتقاء کیفیت فرآیند تعلیم و تربیت هستیم باید در این موضوع سرمایه گذاری اصلی را داشته باشیم در عین حال اینکه از فناوری‌های جدید نیز استفاده کنیم.
نوید ادهم ادامه داد: این استراتژی را در شورای عالی آموزش و پرورش تعقیب کرده‌ایم و در سند تحول نیز نگرش به فناوری‌های جدید اینگونه است به همین دلیل در سند واژه هوشمندسازی را ذکر نکرده‌ایم؛ بلکه استفاده هوشمندانه از فناوری‌ها را به کار برده‌ایم.
وی در توضیح استفاده هوشمندانه از فناوری‌ها عنوان کرد: استفاده هوشمندانه یعنی فرصت‌ها و تهدیدها را همزمان با یکدیگر ببینیم. فرصت‌ها به این شکل است که موجب دسترسی آسان به منابع، تقویت خودیادگیری، افزایش سرعت یادگیری و تغییر زمان و مکان یادگیری می‌شود و دریک کلام یعنی استفاده ازتمام نقاط مثبت فناوری‌های جدید.
وی ادامه داد: اما در کنار این نقاط مثبت، آسیب‌هایی نیز نهفته است که صرفا اخلاقی نیست که تصور کنیم با فیلتر کردن چند سایت غیراخلاقی می‌توان مشکلات را حل کرد.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: اگر با آسیب‌های فناوری‌های جدید هوشمندانه برخورد نکنیم، نظام فکری و هویتی نسل جوان را متاثرکرده و فرآیند یادگیری و چرخه یادگیری را دچار آسیب می‌کند.
وی یکی از آسیب‌ها را انبوه زدگی و سیل زدگی اطلاعات دانست و افزود: اگر دانش آموز شاخص‌های علمی برای گزینش اطلاعات صحیح را نداشته باشد توانایی تشخیص اطلاعات درست از نادرست را ندارد و این یک آسیب جدی است و طوفان اطلاعات دانش آموز را با خود می‌برد و قدرت انتخاب گری را از وی می‌گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :