آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 42380
تاریخ انتشار : 23 دی 1392 10:58
تعداد بازدید : 860

دستگاهی که دستیار ذهن شماست

خیلی وقت ها شده که مشغول کاری هستیم، اما واقعا ذهن مان در جای دیگری است و اصلا تمرکز نداریم. این مشکلی است که ممکن است حتی ساعت ها وقت ما را از بین ببرد، بدون اینکه غرق شدن در گذشته یا رویاها فایده ای داشته باشد.

 به همین دلیل دانشمندان به فکر ساخت دستگاهی افتاده اند که با شناسایی سطح تمرکز افراد، به آنها می‌گوید که در حال حاضر حوصله شان سر رفته یا از کار زیاد خسته شده اند و باید فرصتی به خود دهند تا ذهن شان را بازیابی کنند.
فناوران- به نوشته NewScientist این دستگاه تمام مدت مراقب کاربر خود است و زمانی که وی سکوت می‌کند، علت آن را می‌یابد و به او هشدار می‌دهد که ذهنش در جای دیگری در حال پرواز است.
نرم افزار این دستگاه می‌تواند با آنالیز سیگنال‌هایی که از مغز دریافت می‌کند، میزان هوشیاری مغز در انجام کار مورد نظر کاربر و در کل سطح عملکرد مغز را تخمین می‌زند.
این سیستم حجم کار را به وسیله نوری که همانند ضربان هر یک ثانیه 12 بار خاموش و روشن می‌شود به قشر جلوی مغز نشان می‌دهد. میزان روشنایی این نور بستگی به هموگلوبین‌های گیرنده و دهنده اکسیژن در خون دارد و نشان می‌دهد که کاربر چقدر از نظر ذهنی آمادگی دارد. در واقع، هر چقدر مغز سخت تر کار کند، خون اکسیژن بیشتری از دست می‌دهد و همین امر نیز میزان روشنایی که توسط دستگاه جذب می‌شود را تغییر می‌دهد. نرم افزار این دستگاه، سیگنال‌هایی که از مغز وارد دستگاه می‌شود را ترجمه می‌کند و سطح میزان استفاده از مغز را به خوبی نشان می‌دهد.
 این سیگنال‌ها خیلی نزدیک به طیف مادون قرمز است. دن افرگان، مدیر این پروژه در دانشگاه Tufyd در مدفورد ماساچوست در حال کار روی یک سیستم ناوبری عینک است تا از آن در خودروهایی استفاده کند که میزان تمرکز راننده در رانندگی را تخمین می‌زنند. زمانی که راننده تمرکز کافی نداشته باشد، عینک ساختارهای ساده ای را برای نشان دادن مسیر به او نمایش می‌دهد یا به صورت صوتی مسیر را برایش تشریح می‌کند. زمانی که میزان تمرکز راننده خیلی خیلی کم باشد، این عینک جزییات بیشتری از جاده را در اختیار راننده قرار می‌دهد. این تیم پژوهشی قصد دارند که با شرکت گوگل نیز همکاری کنند و آن را با Google Now، نرم افزار دستیار دیجیتال این شرکت سازگار  کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :