آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 42237
تاریخ انتشار : 21 دی 1392 13:14
تعداد بازدید : 876

زندگی در وارونگی

دلمان برای آبی آسمان تنگ شده. برای اینکه وقتی در اتوبان رانندگی می کنیم، کوه را پشت شهر ببینیم. برای دیدن دماوند در شرق دور تهران دلمان تنگ شده. برای نور درخشان خورشید که پهن شود گوشه اتاق، برای هوای تازه. ما که فقط دلمان تنگ شده، یک عده هستند که دارند از بی هوایی در تهران می میرند. سردردهای مزمن می گیرند و از رخوت و خستگی نا ندارند. بعضی ها در خانه زندانی شده اند. بچه ها را نمی شود پارک برد تا صدای خنده شان لا به لای درختان لخت زمستانی بپیچد. غرق شدیم در وارونگی کثیف، در دود، در غبار.

شبنم کهن چی

دود دارد آهسته آهسته تهران را می‌خورد. بالای بلندی که بایستی دیگر شهری در کار نیست. چند ساختمان نزدیک را می‌توان دید. دورترها را دود خورده و چیزی از آن نمانده. فرار می‌کنیم بیرون شهر بلکه آسمان را آبی ببینیم. صدای رودخانه را بشنویم. کوه را ببینیم، دشت‌های به قول سهراب فراخ. اما کم کم داریم آنها را هم از دست می‌دهیم. کوه‌ها را می‌تراشند جاده بسازند. کنار رودخانه‌ها خانه ساخته‌اند برای تعطیلات. خبری از دشت‌های فراخ نیست. اطراف تهران پر از خانه‌های کوچک و بزرگ ویلایی شده. پر از شهرک‌ها و کارخانه‌ها.
زندگی مدرن در ایران دارد همه چیز را از بین می‌برد. در زمینه تخریب منابع آبی و رودخانه‌ها در رده‌های اول دنیا هستیم. پنج برابر دیگر کشورها انرژی مصرف می‌کنیم. شهرهای‌مان از نظر آلودگی هوا جز اولین شهرهای آلوده دنیا هستند. صدها نفر جان خود را از دست داده‌اند و برای‌مان نه طبیعتی باقی مانده نه منظره چشم‌نوازی از شهر مدرن‌مان. تنها چیزی که از پیشرفت و توسعه‌یافتگی و صنعت در زندگی‌مان نمود پیدا کرده آلودگی هواست و از دست دادن طبیعت و منابع طبیعی.
اقدامات دولت هم در حد طرح زوج و فرد از در منازل و تعطیلی مدارس و توصیه به شهروندان در مورد خروج از خانه متوقف مانده است. پس از چه کسی بخواهیم آسمان آبی را به ما پس بدهد؟ ما را از مرگ نجات دهد و برای کودکان فردا چیزی از طبیعت و منابع طبیعی باقی بگذارد؟ به نظر می‌رسد دولت برای حل این معضل بزرگ درمانده است. شاید شهروندان خودشان باید کم کم دست به کار شوند. با همه سختی از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند. از سالم بودن خودروشان مطمئن شوند. طبیعت را تمیز نگه دارند و مهم‌تر از همه کم‌کم دست به کار اطلاع‌رسانی شوند.
امروز در فضای مجازی کم و بیش در مورد آلودگی هوا، آمار مرگ و میر و توصیه‌برای کاهش اثرات آلودگی هوا بر بدن اطلاع‌رسانی می‌شود. حتی عده‌ای دور هم جمع شدند تا در قالب یک کار خیریه، کمپین هوای پاک در هفته هوای پاک – هفته آینده- برگزار کنند. لازم است در کنار چنین شهروندانی، دولت نیز به فکر ایده‌هایی نو برای برگرداندن هوای تمیز به شهر باشد. خطر آلودگی هوا دارد خیلی بزرگ می‌شود.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :