آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 42175
تاریخ انتشار : 21 دی 1392 10:45
تعداد بازدید : 684

پاشنه آشیل وزارت ارتباطات

خبرگزاری دولت روز چهارشنبه گزارش داد، 65 نماینده مجلس به رییس جمهوری به دلیل «برخورد نامناسب با رسانه های منتقد» تذکر دادند.

علی شمیرانی

این نمایندگان به روحانی «به دلیل برخورد نامناسب با رسانه‌های منتقد به رغم شعارهای رییس جمهوری مبنی بر استقبال از انتقاد» تذکر کتبی دادند. اگرچه این موضوع پاسخ دکتر روحانی را درپی داشت و ایشان تاکید بر پاسخگویی و مدارا با رسانه‌ها را داشت.  این موضوع را هم نباید از نظر دور داشت که شاید تا حدودی برخی از این تذکرات ریشه‌های سیاسی هم داشته باشد، اما در حوزه ICT و مشخصا وزارت ارتباطات و برخی زیرمجموعه‌های آن مصادیقی از عدم همکاری با رسانه‌ها و سرایت فیلترینگ از سایت‌ها به خبرنگاران نیز مشاهده می‌شود. برای نمونه به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهاد می‌شود برای یکبار هم که شده مدیران روابط عمومی این وزارتخانه را با خبرنگاران این حوزه مواجه کند و ببینند آیا خبرنگاران و مدیران روابط عمومی اصلا اسم و چهره یکدیگر را می‌شناسند؟
بدیهی است در چنین فضایی که برخی خبرنگاران حتی در نشست‌های هرچند تشریفاتی وزارت ارتباطات فیلتر می‌شوند، امکان تعامل مناسب و پاسخ به پرسش‌ها و ابهامات فراهم نمی‌شود.  به هر حال روابط عمومی‌ها می‌توانند با نادیده گرفتن برخی رسانه‌ها خود را دلگرم به انعکاس اخبار خود در انبوهی از شبهه رسانه‌هایی کنند که بازتاب دهنده واقعی مسایل و مشکلات مردم نیستند. به فرض که این روش جواب داده و با حذف خبرنگاران و عدم پاسخ به رسانه‌ها، هیچ نقد و انتقادی هم منتشر نشود، اما آیا چنین برخوردی مشکلات مردم را حل می‌کند؟
به هر حال مشکلات و ابهامات همیشه بوده و خواهد بود و رسانه‌ها نیز با غرض یا بی‌غرض به دنبال طرح مسایل خود هستند.  از این رو این هنر مدیران کاربلد روابط عمومی است که باید مسیر تعامل رسانه با مجموعه خود را به نحوی تنظیم و تسهیل کنند.
لذا بار دیگر صراحتاً و مشفقانه به وزیر ارتباطات خاطرنشان می‌شود که وزارتخانه جنابعالی از حیث تعامل با رسانه دچار ضعف است و تدبیر دیرهنگام در این مورد، می‌تواند به یک نقطه آسیب‌پذیر و پاشنه آشیل تبدیل شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :