آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 42174
تاریخ انتشار : 21 دی 1392 10:43
تعداد بازدید : 875

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری قول داد

تسهیلات دانش بنیان به شرکت های IT هم می رسد

دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با تاکید بر اینکه به جدیت موضوع احراز صلاحیت شرکت های دانش بنیان و نپذیرفتن شرکت های ICT در این جرگه را تا رسیدن به نتیجه مطلوب پیگیری می کنیم،گفت: در این رابطه رایزنی هایی با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور داشته ایم.

فناوران- حمیدرضا قمی ضمن اعتراض به شرایط احراز صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان افزود: آنچه در تمام دنیا درباره دانش بنیان مرسوم است به فعالیت شرکت‌های فناوری اطلاعات برمی‌گردد. اما مستنداتی که برای احراز صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان در ایران تدوین شده شامل حال شرکت‌های IT نمی‌شود.
وی گفت: برای حل این موضوع مذاکره‌ای با دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور داشتیم که ایشان قول داده‌اند با مطرح شدن پیشنهادات و بررسی آنها به زودی مشکل را رفع کنند. قمی تاکید کرد: نصر کشور تمام تلاش خود را در این زمینه می‌کند تا شرکت‌های فناوری اطلاعات به حق و حقوق خود برسند.
وی با بیان اینکه با توجه به رویکرد دولت جدید این مشکل قابل حل است، گفت: در حال حاضر شرکت‌های لایق و مطرح بسیار زیادی در زمینه فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند که به خاطر نقص قانون نمی‌توانند از تسهیلات برخوردار شوند.
به گفته دبیرکل سازمان اگر شرایط برای شناسایی شرکت‌های دانش بنیان واقعی ایجاد نشود تنها عده‌ای خاص به صورت رانت از تسهیلات بهرمند خواهند شد.
قمی گفت: مهم‌ترین گزینه در احراز صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان این است که بنگاه اقتصادی فعال باشد در صورتیکه به این موضوع اصلا توجه نشده است.
وی افزود: در احراز صلاحیت نباید به این فکر ایجاد بنگاه اقتصادی جدید باشیم که دوره رشد و بلوغ را توسط حمایت دولت پشت سر بگذارد، بلکه باید از شرکت‌هایی که فعالیت می‌کنند و از رشد مطلوبی برخوردارند، حمایت کرد.
دبیرکل نصر کشور با بیان اینکه در زمان تدوین قانون احراز صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان نیز نظرات و پیشنهادات را ارایه داده‌ایم، گفت: در آن زمان نقطه نظرات سازمان منعکس شد. اما در مراحل بعدی برای دفاع از پیشنهاداتمان از سازمان دعوت نشد. قمی همچنین تاکید کرد: تنها مرجعی که می‌تواند شرایط را منطبق بر واقعیت بازار برقرار کند، نهاد صنفی است این در حالی است که اغلب اتفاقات حوزه IT چراغ خاموش و بدون اطلاع صنف رخ می‌دهد.
  معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان
اما در حالیکه صنف فناوری اطلاعات در حال پیگیری مطالبات خود در زمینه احراز صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان است، با امضای وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و اقتصاد و امور دارایی درآمد، شرکت‌های دانش بنیان از مالیات معاف شدند.
براساس این گزارش، ماليات شركت‌ها و موسسات دانش بنيان كه از فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه به دست آمده باشد، به مدت 15 سال از ماليات معاف شدند.
در اجرای ماده 22 آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات، دستورالعمل اجرایی فصل معافیت‌های مالیاتی و گمرکی قانون مذکور به امضای وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و اقتصاد و امور دارایی رسید.براساس این دستورالعمل، درآمد مشمول مالیات شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان ناشی از قراردادها و فعالیت‌های تحقیق و توسعه، تجاری‌سازی و تولید محصولات و خدمات دانش بنیان در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان توسط همان شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان به مدت 15 سال پس از تاریخ صدور مجوز برای هر شرکت یا موسسه دانش بنیان از مالیات موضوع ماده 105 قانون مالیاتهای مستقیم و همچنین از پرداخت عوارضی، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارضی صادرات معاف هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :