آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 42171
تاریخ انتشار : 21 دی 1392 10:29
تعداد بازدید : 894

گزارش و پیش‌بینی بیزینس مانیتور از بازار ICT ایران

ایرانی ها پارسال ۶/۵ میلیارد دلار موبایل و کامپیوتر خریدند

بیزینس مانیتور از فروش ۶.۵ میلیارد دلار گوشی تلفن همراه و رایانه در ایران طی سال ۲۰۱۳ خبر داد و نوشت: بازار تجهیزات الکترونیکی ایران جذابیت زیادی دارد اما رشد بازار به دلیل تداوم انحصار شرکت رایتل در بخش جی۳ همچنان محدود خواهد بود.

خبرگزاری تسنیم - موسسه تحقیقاتی بیزینس مانیتور در گزارشی نوشت: هرچند چشم انداز مصرف محصولات الکترونیک در بازار ایران پس از لغو تحریم‌های آمریکا در زمینه فروش تلفن همراه به ایران در می 2013، بهبود یافته، اما تاثیر مثبت این تصمیم همچنان تحت تاثیر چالش‌های اقتصادی و سیاسی در این کشور قرار دارد.
یکی از عوامل اصلی کاهش رشد فروش محصولات الکترونیک در بازار ایران ناشی از تداوم انحصار شرکت رایتل در بازار جی3 تا سپتامبر 2014 از سوی دولت ایران است که رشد احتمالی سرویس جی3 و دستگاه‌های دارای قابلیت نسل مذکور در این کشور را محدود خواهد کرد.
این گزارش افزود: در حالی که بازار ایران برای فروشندگان چالش برانگیز است، اما بازار تجهیزات الکترونیکی ایران دارای جذابیت‌های زیادی نظیر جمعیت بالا و نفوذ پایین رایانه‌های خانگی و تلفن‌های هوشمند است و این بدان معناست که فرصت‌های قابل توجهی همچنان در بازار ایران وجود دارد.
بر اساس این گزارش تحریم‌ها موجب به وجود آمدن بخش تولیدکنندگان داخلی شده که پتانسیل جذب مشتری 74 میلیون نفری کشور را ندارند. ما معتقدیم که بازار کالاهای الکترونیکی ایران فاقد تخصص فنی لازم برای تولید محصولات قابل رقابت با برندهای مطرح جهانی است و مصرف‌کنندگان نیز قبلا توانایی خود را در خرید گوشی‌های خارجی از طریق کشورهای همسایه نشان داده اند. این بدان معناست که تقاضا برای خرید محصولات تولید داخل پایین است.
این گزارش پیش بینی کرد فروش رایانه در ایران از 4.7 میلیارد دلار در سال 2013 به 6.3 میلیارد دلار در سال 2017 برسد.
بر این اساس نرخ رشد متوسط سالانه در این بخش به دلار در دوره پیش بینی شده، 6.8 درصد خواهد بود. پایین بودن ضریب نفوذ رایانه‌های خانگی به معنای وجود پتانسیل قابل توجه در این بازار است، اما کاهش ارزش ریال در ماه‌های گذشته و تحریم‌های آمریکا چشم انداز رشد در بازار را کاهش داده است.
بر اساس این گزارش فروش دستگاه‌های پخش و کنسول‌های بازی از 2.2 میلیارد دلار در سال 2013 به 2.8 میلیارد دلار در سال 2017 خواهد رسید. نرخ رشد متوسط سالانه در دوره پیش بینی شده 5.3 درصد خواهد بود.
همچنین راه اندازی سیستم پخش دیجیتال فرصت‌های خوبی را در بازار پدید آورده است، اما پیش بینی می شود که میزان تقاضا در این بخش کمترین میزان را به خود اختصاص دهد.
فروش گوشی‌های تلفن همراه که 1.8 میلیارد دلار در سال 2013 بوده به 2.5 میلیارد دلار در سال 2017 خواهد رسید. نرخ رشد متوسط سالانه در این بخش در دوره پیش بینی شده 9.1 درصد خواهد بود. رشد بازار به دلیل توسعه کند خدمات جی3 در کشور همچنان محدود خواهد بود، اما افزایش رقابت در بازار جی3 از سال 2014 در دراز مدت موجب رشد بازار خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :