آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41982
تاریخ انتشار : 17 دی 1392 11:40
تعداد بازدید : 1166

آیا نمایشگاه« ایران کام» مشهد توقعات را برآورده می کند؟

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی رایانه، تجارت الکترونیک ، اینترنت و ماشین های اداری مشهد با تغییر نام «ایران کام» امروز در محل نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار می شود.

فخری زارع

نمایشگاه کامپیوتر مشهد در حالی درهایش را می‌گشاید که به یکباره و به دلیل پاره‌ای مسایل، نام خود را از «کامکس» به «ایران‌کام» تغییرداده است. گویا برگزاری این نمایشگاه به همراه چند نمایشگاه دیگر مشهد  امسال به شرکت RFA واگذار شده است و این شرکت با همکاری حداقلی که با نهادهای صنفی فناوری اطلاعات مانند سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خراسان و اتحادیه رایانه داشته، نه تنها نام نمایشگاه را به خاطر دریافت مجوز و هم‌نامی با نمایشگاه سنگاپور تغییر داده بلکه از نظر اطلاع‌رسانی صنفی نیز عملکرد مناسبی نداشته است.  شیوه اطلاع‌رسانی نمایشگاه امسال به گونه‌ای بوده که انتقاد برخی از اصحاب رسانه و فعالان صنفی را به همراه داشته است. برگزارکنندگان نمایشگاه برخلاف سال‌های قبل با انتخاب گزینشی رسانه‌ها امکان پوشش کامل اخبار نمایشگاه را فراهم نکردند.

  انتخاب زمان نامناسب
یکی دیگر از انتقادهای وارده به نمایشگاه ایران‌کام، انتخاب زمان برگزاری نمایشگاه است. این نمایشگاه امروز 17 دی‌ماه همزمان با امتحانات دانشجویان برگزار شده است که این  زمان نامناسب می‌تواند از تعداد بازدیدکنندگان تخصصی نمایشگاه بکاهد.
البته نمایشگاه‌های دوره‌های قبل بازدیدکنندگان غیر تخصصی زیادی داشت که بسیاری شرکت‌ها از ازدحام  جمعیت به وجود آمده در سالن‌ها ابراز نارضایتی می‌کردند و معتقد بودند حضور بازدیدکنندگان غیر متخصص مانع فعالیت آنها و معرفی دستاوردهایشان می‌شود.
اگرچه امروز اولین روز برپایی ایران کام است و نمی‌توان در مورد بازدیدکنندگان آن قضاوت کرد، اما به دلیل هوای سرد و امتحانات دانشجویان می‌توان پیش‌بینی کرد که بازدیدکنندگان تخصصی کمی به نمایشگاه می‌آیند.
از طرفی دیگر، کارشناسان فصل زمستان به خصوص دی و بهمن ماه را زمان مناسبی برای برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی نمی‌دانند اما برگزارکنندگان نمایشگاه کامپیوتر مشهد به این امر توجه  چندانی ندارند.

  برگزاری یک نمایشگاه قوی بجای دو نمایشگاه
فارغ از این موارد چند سالی است که در شهر مشهد شاهد برپایی دو نمایشگاه تخصصی با دو برند در حوزه فناوری اطلاعات هستیم. این دو نمایشگاه اغلب با فاصله زمانی کوتاهی از یکدیگر برگزار می‌شود و موجب به وجود آمدن تنشی رقابتی شده است. بسیاری از فعالان صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات مشهد معتقدند که دو نمایشگاه اله‌سیت و کامکس(ایران کام) باید همزمان با هم برگزار شود تا شرکت‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری، دولت الکترونیکی و غیره زیر یکی پرچم و در یک نمایشگاه بزرگ و با کیفیت در کنار هم حضور داشته باشند. هرچند این موضوع بارها مطرح شده است اما شهرداری مشهد و برگزارکنندگان نمایشگاه کامپیوتر تمایلی به این امر ندارند.
شنیده‌ها حاکی است،شهرداری مشهد در نظر دارد برند اله‌سیت را حفظ کند به همین دلیل آن را با نمایشگاه دیگری ادغام نمی‌کند. از طرفی نمایشگاه ایران‌کام نیز با شانزده سال سابقه زیر مجموعه نمایشگاه دیگری نمی‌رود.

  کاهش متراژ، افزایش کیفیت
نمایشگاه کامپیوتر مشهد امسال با حضور 90 شرکت برگزار شده است که به گفته نایب رییس اتحادیه رایانه نسبت به سال گذشته تعداد شرکت کنندگان کمتر شده است.
سید حسن هاشمی بابیان اینکه نمایشگاه ایران کام از نظر کیفی نسبت به سال قبل افزایش یافته است، گفت: هرچند از نظر متراژی کمی افت داشته‌ایم اما از نظر کیفیت سعی شده سطح نمایشگاه بالا برده شود. وی افزود: در این دوره از نمایشگاه خبری از سی‌دی و نوت‌بوک فروش‌ها نیست و شرکت‌های مطرح و صاحب نام در این نمایشگاه حضور دارند.
هاشمی اضافه کرد: غرفه‌آرایی شرکت‌کنندگان نیز نسبت به دوره‌های قبل بهتر شده است.
  وی همچنین با بیان اینکه سازمان و اتحادیه صنف رایانه همکاری حداقلی با شرکت برگزارکننده دارد، گفت: از آنجا که معتقدیم نمایشگاه آبرو اعتبار صنف است، سعی کردیم همکاری لازم را با شرکت برگزارکننده داشته باشیم اما این همکاری‌ها در حد انتظار نبود. هاشمی افزود: همزمان با برپایی نمایشگاه جلسه شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز در مشهد برگزار می‌شود و از تمام روسای استانی برای مراسم افتتاحیه و بازدید از نمایشگاه دعوت شده است. براساس این گزارش، نمایشگاه ایران کام با حضور 90 شرکت داخلی از استانهای تهران، اصفهان ، یزد و خراسان رضوی از امروز برپا می‌شود و شرکت‌کنندگان در نمایشگاه‌های فوق آخرین تولیدات و توانمندی‌های خود را در زمینه‌های سخت‌افزار ، نرم‌افزار، شبکه، دیتا سنتر، تجهیزات جانبی، نوت‌بوک، تبلت، گوشی‌های هوشمند، بازی‌های رایانه‌ای و غیره در 10 هزار متر مربع فضای مسقف و روباز در معرض دید عموم قرار می‌دهند. ساعت بازدید از نمایشگاه ایران کام در روزهای 17، 19و20 دی‌ماه از ساعت 16 الی 22 و در روز 18 دی‌ماه از ساعت 10 الی 16 ویژه ادارات، مدارس و دانشگاه‌ها خواهد بود.
به هر تقدیر باید منتظر ماند و دید آیا نمایشگاه ایران‌کام مشهد انتظارات و توقعات فعالان عرصه ICT را برآورده می‌کند یا نه؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :