آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41976
تاریخ انتشار : 17 دی 1392 11:31
تعداد بازدید : 1193

نیمی‌از بازار اسپیکر در انحصار ارزان‌قیمت‌هاست

اینجا ایران است، صدای تان را از چین می شنوید

بلندگو یا اسپیکر از دسته کالاهایی است که تنوع بالایی از لحاظ مدل و برند در بازار داخلی دارد. این تنوع را همچنین در مورد طراحی و رنگ این کالا نیز می توان مشاهده کرد. به طوری که بازار اسپیکر به لطف عرضه محصولات چینی با طراحی و رنگ های گوناگون و البته قیمت ارزان، بازاری هزار رنگ شده است.

فناوران- در بازار اسپیکر مرز بین مخاطبانش (حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای) بسیار شفاف تر از سایر کالاهای کامپیوتری و حتی تجهیزات جانبی است. به گفته فعالان بازار تجهیزات جانبی، در بازار اسپیکر کاربران حرفه‌ای معمولا به سراغ برندهای عرضه کننده مصحولات گران‌قیمت و نمونه‌های حرفه ای می‌روند. این دسته از کاربران به تفاوت صدای پخش شده از اسپیکرهای حرفه ای و غیر حرفه ای آگاهند و وضوح و قدرت صدا برای شان آنقدر اهمیت دارد که بهای بیشتری صرف خرید یک اسپیکر کنند.
به گفته کارشناسان، بیش از نیمی‌از خریداران بازار اسپیکر نیز مشتری اسپیکرهای چینی بدون نام یا نمونه‌های ارزان قیمت با برندهای شناخته شده هستند.
 این خریداران معمولا به وضوح صدا اهمیت چندانی نداده و قابل حمل بودن و قیمت مناسب برای شان اهمیت زیادی دارد.
فعالان بازارهمچنین اعلام می‌کنند که با توجه به رشد قیمت‌ها طی یکی دو سال اخیر، بیشتر شاهد تغییر ذائقه خریداران  وتمایل به خرید اسپیکرهای ارزان‌قیمت هستیم.
به گفته فعالان بازار،  در شرایط فعلی به دلیل اهمیت یافتن فاکتور قیمت در بازار اسپیکر شاهد تنزل سهم فروش برندهایی هستیم که تا پیش از این محبوبیت زیادی داشند و برندهایی نظیر میکرولب و A4TECH که تا پیش از این سهم بالایی از فروش را به خود اختصاص داده بودند اینک تقاضای محدودی در بازار دارند.
سامان رونقی، یکی از فعالان بازار تجهیزات کامپیوتری در این باره می‌گوید: اگر چه برندهایی نظیر جنیوس، ادی فایر و لاجیتک از مطرح‌های بازار اسپیکر هستند. اما این برندها طی سال‌های اخیر روی تولید نمونه‌های ارزان قیمت تمرکز کرده‌اند و به همین دلیل در بازار با افزایش تقاضا مواجه شده‌اند.
سبحانی راد، یکی دیگر از فعالان بازار هم با اشاره به عرضه نمونه‌های وطنی اسپیکر در بازار داخلی گفت: اگر چه اسپیکر‌های ایرانی با برند فراسو در بازار داخلی با طرح‌های متنوعی عرضه شده است؛ اما حقیقت این است که نمونه‌های وارداتی محبوبیت بیشتری دارند تا تولیدات وطنی.
به گفته این فعال بازار، به نظر می‌رسد که باید در زمینه مصرف کالای ایرانی اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شود تا خریدار با رضایت خود اقدام به خرید کالای ایرانی کند؛ نه اینکه با به راه انداختن بازی‌های تعرفه‌ای خریدار را ناچار به خرید کالای ایرانی کنیم.
این فعال بازار با بیان اینکه اسپیکرهای ایرانی فراسو از لحاظ کیفی در سطح مطلوبی هستند، گفت: البته فراسو سابقه خوبی در تولید تجهیزات کامپیوتری دارد و بسیاری از خریداران به این برند تعلق خاطر دارند. اما در بازار شایعاتی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه گروهی که تا کنون نامی‌از آنها شنیده نشده‌است، برای تولید تجهیزات کامپیوتری اقدام کرده‌اند و خواستار افزایش بیشتر تعرفه شده‌اند.
در هر حال بر اساس اعلام فعالان بازار در بازار اسپیکر محصولات چینی با برندهای نا شناخته نزد نیمی‌از فعالان بازار محبوبیت دارند. اما در میان برندهای مطرح محصولات بیتس،لاجیتک، جنیوس فروش بیشتری دارند. فعالان بازارهمچنین به رشد تقاضا برای نمونه‌های بدون سیم یا بلوتوثی اسپیکر در بازار اشاره کرده و می‌گویند که با توجه به محبوبیت این اسپیکرها در بازار شاهد عرضه نمونه‌های ارزان قیمت از نوع اسپیکرها در بازار داخلی هستیم.
این در حالی است که باشگاه فعالان آی سی تی که زیرمجموعه گروه شرکت فراسوست، طی گزارشی اعلام کرده که در بازار اسپیکر برند فراسو بیشترین سهم محبوبیت را در بازار داخلی به خود اختصاص داده است. البته باتوجه به اینکه محصولات ارزان تر چینی در شبکه فروشی که مبنای این نظر سنجی هستند کم تر به فروش می‌رسد، این نتیجه گیری می‌تواند در این شبکه صدق کند و درست باشد. بر اساس گزارش این مجموعه سهم محبوبیت این برند در بازار اسپیکر در حدود 16.2 درصد است.
پس از این برند هم جنیوس با کسب سهم محبوبیت 15.3 درصد دومین برند محبوب در بازار اسپیکر معرفی شده است. سهم محبوبیت اسپیکرهای این برند در تیر ماهی که گذشت در حدود 9.7 درصد گزارش شده است.
در رتبه سوم محبوب‌های بازار اسپیکر هم به پروبین/میکرولب اختصاص دارد. سهم محبوبیت اسپیکرهای این برند هم در حدود 14.7 درصد گزارش شده است. برندهای ادی فایر و کریتیو هم در رتبه‌های بعدی محبوبیت در بازار اسپیکر ایستاده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :