آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41958
تاریخ انتشار : 17 دی 1392 10:56
تعداد بازدید : 1117

یک پیشنهاد علمی! 

روز دوشنبه 25 آذرماه، سمیناری درباره معرفی مدل مفهومی شبکه ملی اطلاعات با حضور پر شور اهالی حرفه و خبرگان و خبرنگاران این فن با شکوه و عظمت در محل وزارت فاوا تشکیل شد.

امیرحسین سعیدی نائینی

از اهمیت این سمینار همین بس که جناب وزیر شخصا سخنرانی افتتاحیه را بعهده گرفت و بار دیگر با لحنی آرام ودلنشین، حمایت بی چون و چرای خود را از بخش خصوصی اعلام کرد و بیاناتی ارزشمند ایراد فرمود که بارقه‌های امید را که در صد روز گذشته با انتخاب نشدن حتی یک فرد از بخش خصوصی بعنوان نمونه، در جایگاه ‌های تصمیم گیری کم فروغ شده بود، بار دیگر پر فروغ نمود و بااین تدبیر، امیدی دیگر برای صد روز آینده در دل بخش خصوصی دمیده شد.
 و سپس جناب جهانگرد، مرد محبوب دولتی و خصوصی، اداره سمینار را بعهده گرفت تا دوست و دشمن تسلط و تعهد و تخصص وی را آفرین گفته و برای سلامتی و موفقیتش دعا کنند.
از جمله در خواست‌های ایشان، ارایه نظر برای بهبود طرح‌ها و موضوعات مطروحه در سمینار بود که اینجانب بر حسب ارادتی که به ایشان دارم اطاعت امر کردم و با سابقه نسبتا زیاد و معلوماتی مطمئنا کم، تلاش کردم آنچه می‌دانم را در طبق اخلاص گذاشته، برگ سبزی تحفه درویش تقدیم کنم. امید است مورد قبول افتد.
ابتدا لازم است گفته شود که طرح پیشنهادی وزارت فاوا برای شورایعالی مجازی، بسته‌ای نسبتا کامل بود که موضوعات فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی را نیز پوشش می داد. ولی این حقیر نمی دانم که راه اندازی شبکه ای سریع و دقیق و پایدار چه ربطی به موضوعات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دارد؟
مثلا اگر بتوانیم بر فرض محال شبکه موجود در آلمان و یا کره جنوبی را پیاده سازی کنیم، آیا بخاطر تفاوت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در اینجا کار نخواهد کرد؟ حال بر فرض که ارایه این موضوعات لازم است، چرا با وجود این همه وزارت و سازمان و نهاد که مسوول یا مدعی موضوعات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی هستند، وزارت فاوا با ماهیتی فنی باید این موضوعات را تدوین و به شورای عالی فضای مجازی تقدیم کند؟
حال اگر بگوییم که برای تسریع در امور و جلوگیری از بهانه‌ها باید بسته ای کامل تقدیم شود، آنگاه این سوال پیش می آید که چرا از مسایل سیاسی که از حساسیت ویژه‌ای برخوردارند چشم پوشی شده است. البته جواب آن کاملا مشخص است که بخاطر حساسیت موضوع و تفرق در آرا و نظرات، کسی را جرات و قدرت نزدیک شدن به آن نیست.
اما این حقیر برای تکمیل بسته پیشنهادی بسیار تامل و تعمق و تفکر کردم و با طرحی علمی که در ادامه خواهد آمد، سعی نموده‌ام این مشکل را تا حد زیادی مرتفع کنم.
پیشنهاد می شود برای رفع مشکلات سیاسی پیش روی توسعه شبکه ملی اطلاعات که سالهاست ملت را اسیر خود کرده و مانعی بزرگ در راه ترقی و پیشرفت بوده است، استفاده کنندگان را به دسته‌های زیر تقسیم و بر اساس آن سیاست‌های اینترنتی را اعمال کنیم.
1- آن دسته که با رای خود به دولت تدبیر و امید باعث شدند که اینترنت و شبکه ملی اطلاعات بالاخره پس از سالیان سال راه اندازی شود، از پهنای باندی وسیع با قیمتی ارزان  بهره‌مند شوند.
2- آن دسته از عزیزانی که نه تنها به دولت تدبیر و امید رای داده بلکه از وزارت وزیر عزیز حمایت کرده اند، علاوه بر ارایه امتیازات دسته اول، همراه با وصل اینترنت شان بسته‌هایی شامل تنقلات و شکلات به آنها هدیه شود تا نه تنها از سرعت بالای اینترنتی با فرهنگ و اخلاق غذای روحی آنان تامین شود، بلکه به لذت‌های جسمی آنان نیز توجه شده باشد.
3- آن دسته که به دولت قبلی رای داده و هنوز از آن حمایت نموده و توبه و استغفار نکرده‌اند، به استفاده از اینترنت با شرایط فعلی محکوم و مجبور شوند تا عذابی الیم کشیده مورد تمسخر و تنفرهمگان قرار گرفته و بدانند مانع پیشرفت ملتی عظیم‌الشان شدن به بهانه‌های واهی، گناهی بزرگ و نابخشودنی است .
4- آن دسته از استفاده کنندگان که به دولت آقای خاتمی رای داده اند، با در دست داشتن شناسنامه یا کارت شناسایی معتبر مراجعه کنند تا پس از تحقیقات لازم، تصمیم گرفته شود که لزومی برای استفاده آنها از اینترنت هست یا نه، و اگر هست با چه پهنای باند و چه قیمتی. و البته در صورت گذراندن مراحل لازمه یاد شده فهرستی از سایت‌هایی که مجاز به استفاده هستند، در اختیار شان قرار گیرد.
 5- آنان که به دولت آقای‌هاشمی رفسنجانی رای داده اند، با هر قیمت و سرعت و شرایطی که اعلام می دارند اینترنت در اختیارشان قرار گیرد و از فهرست کسانی که مورد فیلتر هستند حذف شوند؛ چون ممکن است موانع را دور بزنند و زمینه سنگ روی یخ شدن ضوابط را فراهم سازند.
 با وضع چنین ضوابطی، علاوه بر توجه به مسایل سیاسی بسته پیشنهادی کامل تر شده و نه تنها مشتاقان استفاده از اینترنت با پهنای باند وسیع، بلکه هر انسان عاقلی همواره از ترس آنکه محکوم به استفاده از اینترنتی با شرایط فعلی شود، نهایت سعی و تلاش خود را خواهد کرد تا مسایل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و ... را رعایت کند. با این تدبیر، امید می‌رود که آمار جرم و جنایت و قتل و دزدی نیز کاهش یابد.-


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :