آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41957
تاریخ انتشار : 17 دی 1392 10:54
تعداد بازدید : 1662

رییس کل بانک مرکزی در سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت:

تراکنش الکترونیکی از توسعه زیرساخت جلو زده است

سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت به همت پژوهشکده پولی و بانکی و با حضور جمع کثیری از مدیران بانکی از جمله رییس کل بانک مرکزی و همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز گذشته در برج میلاد تهران آغاز به کار کرد.

رگولاتور فضا را رقابتی می‌کند
فناوران- فرهاد نیلی رییس پژوهشکده پولی و بانکی و دبیر سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در مراسم گشایش این همایش گفت: موج دیجیتالی‌شدن رابطه بانک با مشتری را متحول و نقطه و زمان ارایه خدمت و فروش محصول را به انتخاب وی محول می‌کند.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: اگر دهه 70 شمسی را دهه استقرار سامانه‌های core banking و دهه 80 را دهة توسعة پرداخت‌های الکترونیکی در کشور بدانیم، به یقین دهه 90 مجال پرداختن به بانکداری متناسب با اقتضائات فرداست. روندها نشان می‌دهند بانک فردا، هوشمند است؛ به این معنی که مساله محور، تحلیل‌گر، داده کاو، مشورت دهنده به مشتری و سهل الوصول است.
دبیر سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با تاکید بر این که اگر رگولاتور رقابتی شدن فضای بانکی را هدف قرار ندهد، ممکن است بانک‌ها انگیزه‌ای برای تحول در مدل کسب و کار خود نداشته و به اتکای بانکداری سنتی بتوانند تا مدت‌ها سهم از بازار خود را حفظ کنند گفت: پیام این همایش به رگولاتور آن است که از اضمحلال سهم از بازار بانک‌های مقاوم در برابر تغییرات نوآورانه و ادغام آن‌ها در بانک‌های پویا، منعطف و تحول‌پذیر استقبال کند.
  پیش‌بینی 20 میلیارد تراکنش
در ادامه ولی‌اله سیف رییس کل بانک مرکزی به عنوان سخنران دیگر این همایش گفت: ورود بانک مرکزی به بحث بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت را نه به عنوان امری تبعی و حاشیه‌ای، بلکه به عنوان یکی از وظایف ارکانی و اساسی بانکداری مرکزی است.
وی ارمغان همراهی، همدلی و هم افزایی متخصصان فناوری و کارشناسان شبکه بانکی طی دو دهه اخیر را رشد و توسعه کمی و کیفی خدمات بانکی برای عموم مردم دانست و افزود: این خدمات فراتر از محدودیت های زمان و مکان است و آمار و ارقام آن از رشد انفجاری برخوردار است.
رییس کل بانک مرکزی با بیان این که پیش‌بینی می‌شود امسال نزدیک به بیست میلیارد تراکنش در شبکه‌های برخط بین بانکی مبادله و مدیریت شوند، گفت: حجم تراکنش‌ها به صورت بی سابقه‌ای رو به افزایش است و با توجه به زمان‌بر بودن توسعه زیرساخت‌ها، نظام بانکی ناگزیر سیاست‌هایی را اتخاذ خواهد کرد تا حجم ترافیک شبکه را با برنامه‌ریزی بهتری مدیریت نماید.
وی افزود: بخش بزرگی از ترافیک موجود شبکه مربوط به تراکنش‌هایی است که ارزش افزوده چندانی نداشته و با ابزارهای پرداخت الکترونیکی قابل انجام هستند و به آسانی با خدمات برداشت مستقیم می‌توان بخش قابل توجهی از این تراکنش‌ها را به صورت برون خط جایگزین کرد.
به گفته وی تدبیر، افزایش دایمی  ظرفیت‌ها نیست بلکه استفاده درست از ظرفیت‌های موجود است.
  بانک‌ها خود را تطبیق دهند
سیف با بیان این که به زودی شبکه واحد پرداخت کارتی کشور(شاپرک) یک ساله می‌شود، تاکید کرد: این طرح که با زمان‌بندی بسیار فشرده و با موفقیت اجرایی شد دو دغدغه مهم نظام پرداخت خرد کشور، یعنی خلق پول از محل تسویه آنی و استانداردسازی و ایمن‌سازی شبکه پرداخت را تا حد زیادی پوشش داده و اینک زمان آن رسیده که در فاز بعدی فعالیت آن، شاهد ساماندهی وضعیت تعدد پایانه‌ها و پایان اتلاف منابع کشور در این زمینه باشیم.
رییس کل بانک مرکزی با بیان تفکیک خدمات پذیرندگی از صادرکنندگی کارت،‌ خواستار تطبیق بانک‌های کشور با قواعد استاندارد این شبکه شد و تاکید کرد: بانک‌ها از رقابت‌هایی که در نهایت به زیان همه است، اجتناب کنند.
رییس شورای پول و اعتبار با بیان این که سامانه پیام رسانی مالی الکترونیک(سپام) برای نخستن‌بار مسیر خدمتی را ایجاد کرد که به تدریج می‌توان تمامی خدمات اطلاعات مالی را بر بستر آن و با زبان استاندارد مالی ارایه کرد، افزود: علاوه بر خدمات مبتنی بر پیام رسانی مالی، سامانه اعتبارات اسنادی ریالی اولین سامانه‌ای است که با لحاظ کنترل قواعد به صورت سیستمی در این زیرساخت عملیاتی شده و این کار با پوشش ضمانتنامه‌ها و اعتبارات اسنادی ارزی نیز گسترش بیشتری خواهد یافت.
سیف، با بیان این که تکمیل زیرساخت‌های متعارف تسویه و پرداخت مراحل نهایی خود را طی می‌کند، گفت: عملیاتی شدن سامانه‌های چکاوک برای الکترونیکی شدن فرایند صدور دسته چک و پردازش چک‌های بین بانکی، خزانه مرکزی برای انتشار اوراق مشارکت و گواهی‌های سپرده الکترونیکی و خدمات برداشت مستقیم بین بانکی، در چند ماه آینده باید جزو برنامه‌ها و ضرورت‌های فوری نظام بانکی کشور باشد.
رییس کل بانک مرکزی همچنین گفت: کیف دارای وجه الکترونیکی(کیوا) زیرساخت مقرراتی لازم را برای معرفی یکپارچه خدمات کیف پول الکترونیکی برای پوشش پرداخت‌های ریز و پرتعداد کشور فراهم ساخته است و در کنار آن، سامانه پرداخت‌های الکترونیکی سیار (سپاس) نیز زیرساخت فنی لازم را برای این امر فراهم می‌کند.
رییس شورای پول و اعتبار در باره امنیت بانکداری الکترونیکی نیز گفت: مرکز کنترل امنیت شبکه و فوریت‌های بانکی(کاشف) ساختار مدیریتی مناسبی را برای امنیت اطلاعات در نظام بانکی فراهم می‌کند اما باید توجه داشت که مقوله امنیت بحثی چند لایه است و در آن، هر سطح باید به دقت پاسخگوی نظارت‌های امنیتی خود باشد.
  توجه جدی به بانکداری مجازی
سیف موج دوم تحولات فناوری مبتنی بر وب2 و رایانش ابری را نیز حایز اهمیت دانست و افزود: باید آینده‌ای را تصور کنیم که در آن بانک به مشتری مراجعه می‌کند. آمادگی ذهنی برای روزهایی که شعب پرتعداد بانک‌ها به خاطره تبدیل می‌شوند باید از امروز در تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیرندگان نظام بانکی وجود داشته باشد.
  طرح نقشه راه 1400 نظام بانکی
رییس کل بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طرح نقشه راه 1400 نظام بانکی را در حوزه فناوری و زیرساخت‌های بانکی در دستور کار قرار داده است. وی افزود: چند ویژگی مهم در این طرح راهبردی، آن را از طرح‌های پیشین متمایز می‌کند. یکی این که تمامی ابعاد فناوری را با سنجش اثر آن بر کسب و کار بانکی در نظر می‌گیرد، همچنین نقطه عزیمت طرح مذکور، کسب و کار موجود و مطلوب بانکداری و بانکداری مرکزی است و امکانات فناوری برای طی این مسیر مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: نکته دیگر این که استانداردهای جهانی به روز در ترسیم وضعیت مطلوب کسب و کار و تدوین راهبرد فناوری برای آن مد نظر قرار می‌گیرد. ترسیم این نقشه راه زمینه بازآرایی سازمانی و تحول در محصولات، فرایندها و مسیرهای خدمات بانکی را از طریق شناسایی خلاء‌های موجود و نحوه رفع آنها فراهم می‌کند.
وی گفت: تنظیم نقشه راه 1400 بانک مرکزی، تصویری از وضعیت موجود و مطلوب نظام بانکی و بانک مرکزی را با طرح مایه فناوری ارایه کرده و مسیر نیل به وضعیت مطلوب را روشن می‌سازد.  وی افزود: طی این مسیر مستلزم تحول در کسب و کار نهادها و عناصر دخیل در نظام پولی کشور است و تغییری بنیادی را در نگرش ما به نقش فناوری در بانکداری و بانکداری مرکزی ایجاد خواهد کرد. از این رو باید این همایش را مقدمه‌ای برای مجموعه تغییراتی دانست.
  راهبرد جدید بانک مرکزی در چشم انداز 1400
مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی نیز در میزگردی با عنوان نقشه راه بانک مرکزی در چشم‌انداز 1400 گفت: بانک مرکزی تجربه خیلی خوبی از نقشه درازمدت داشته و همچنین تعهد برای اجرای آن هم داشته است.
ناصرحکیمی افزود: بحث نقشه راه اول بانک مرکزی در حوزه فناوری، اطلاعات و نظام‌های پرداخت سال 80 به اتفاق پیمانکاران در زمان مرحوم دکتر نوربخش آغاز و از آن زمان به بعد به اجرا گذاشته شد. ماحصل این نقشه راه در حوزه پرداخت تحولاتی است مانند ایجاد شبکه‌های شتاب، ساتنا و سامانه‌های بین بانکی که ما در زندگی روزمره آنها را حفظ می‌کنیم.
حکیمی گفت: از 2 سال پیش که نقشه راه دهه 80 در حال اتمام بود و به دلیل نیاز به یک نقشه راه جدید برای 7، 8 سال آینده مقدمات یک نقشه راه جدید آغاز شد.
وی افزود: الان هم طبق زمان‌بندی با اولین سری پروژه‌های بانک مرکزی 1400 را آغاز کرده‌ایم.
حکیمی گفت: در نقشه راه 12 سال پیش تمرکز روی نظام‌های پرداخت بود ولی نقشه راه 1400 تمرکز روی بحث راهبرد فناوری اطلاعات و نظام پولی کشور است.
وی گفت: در آغاز پروژه بحث فناوری اطلاعات در راهبرد نظام پولی کشور از بحث کسب و کار که در داخل بانک مرکزی است، صورت گرفت بنابراین قرار شد تا ما با یک تصویر آرمانی از بانک مرکزی از لحاظ پولی در افق نقشه راه ترسیم کنیم و ببینیم که ITبه عنوان یک اِلمان مهم چگونه می‌تواند نقشه راه را برای رسیدن به آرمان‌ها برای ما ترسیم کند.
  رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی بانک مرکزی
پیش از برگزاری مراسم افتتاحيه سومين همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، کتاب تاریخ شفاهی بانک مرکزی رونمايي شد.
در این کتاب خاطرات 39 تن از مسئولان و مدیران فعلی و سابق ارشد بانک مرکزی مطرح شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :