آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41891
تاریخ انتشار : 16 دی 1392 11:44
تعداد بازدید : 777

NSA در پی کامپیوتر کوانتومی

آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) در تلاش برای ساخت یک کامپیوتر کوانتوم است که بتواند داده های مربوط به کسب وکارها، بیمارستان ها، بانک ها و دولت ها را به بهانه مراقبت از داده های محرمانه شان رمزگشایی کند.

فناوران- اسنادی که به تازگی توسط ادوارد اسنودن، کارمند سابق NSA در اختیار واشنگتن‌پست قرار گرفته، نشان می دهد که ساخت کامپیوتر کوانتومی بخشی از یک پروژه 79/7میلیون دلاری تحقیقاتی است که به "رخنه در هدف‌های سخت" مشهور شده است و در لابراتواری در مریلند در حال انجام است. این اسناد تازه فاش شده، حاکی از آن است که برخی از تحقیقاتی که در اتاق‌های سرپوشیده و بزرگ با نام اتاقک‌های فارادی (Faraday) انجام شده، به منظور جلوگیری از ورود یا خروج انرژی الکترومغناطیس بوده است. با این اوصاف به نظر می‌رسد که اگرچه سازمان امنیت ملی آمریکا هم‌اکنون هم می‌تواند بدون دردسر به بسیاری سیستم‌های امن نفوذ کند، هنوز شیوه‌های رمزنگاری وجود دارد که این سازمان در حال حاضر نمی‌تواند از پس‌شان برآید. با این وجود به نظر نمی‌رسد این مساله در دراز مدت به عنوان یک مشکل برای NSA مطرح باشد و در حال حاضر این آژانس دارد این مشکل را با کمک ساخت کامپیوترهای کوانتوم حل می‌کند.
به نوشته گاردین، گروه‌های زیادی در سراسر دنیا در حال دنبال کردن اهداف دستیابی به کامپیوترهای کوانتومی هستند، ولی چنین سیستم‌هایی هنوز به سطحی نرسیده‌اند که بتوان الگوریتم‌های خاص رمزنگاری و رمزگشایی را روی آنها پیاده‌سازی کرد. در حال حاضر از پردازنده‌ها و سیستم‌های بسیار قوی و ابزارهای فراوانی به این منظور استفاده می‌شود. در صورتی که قدرت کامپیوترها را به طور چشمگیر و غیرقابل باوری ارتقا دهیم، فرآیند رمزگشایی عمومی به اندازه‌ای سریع خواهد بود که برای اهداف به اصطلاح دفاع ملی مورد استفاده قرار گیرد؛ اما بر اساس قدرت کامپیوترهای شخصی معمولی حتی زمانی که به صورت کلاستر با یکدیگر مرتبط شده باشند، چنین فرآیندی سال‌ها طول خواهد کشید. کامپیوترهای کوانتومی به دلیل ماهیت خود می‌توانند تعداد بسیار بسیار زیاد محاسبات را به صورت همزمان اجرا کنند. چنین قدرت رمزگشایی که آژانس امنیت ملی آمریکا در پی آن است، به طور بالقوه ترسناک به نظر می‌رسد، ولی جای امید اینجاست که این آژانس هنوز نتوانسته به کامپیوترهای کوانتوم مورد نیازش در این زمینه دست پیدا کند. می‌توان گفت که سخت‌ترین مرحله ایجاد یک کامپیوتر کوانتومی قابل استفاده، در کنار هم قرار دادن مقادیر کافی از اجزای تشکیل دهنده اصلی با نام "کیوبیتز" به گونه‌ای پایدار است تا بتوان از آنها برای اجرای وظایف خاصی بهره برد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :