آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41878
تاریخ انتشار : 16 دی 1392 11:9
تعداد بازدید : 754

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

۸۰ درصد صادرات کشور باید غیر نفتی باشد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه صادرات غیرنفتی باید ۸۰ درصد صادرات کشور شود، گفت: محدودیت موانع غیرتعرفه ای در تجارت خارجی را که دنیا به آن رسیده است نباید در کشور با تعیین اولویت های مختلف ایجاد کنیم.

روابط عمومی وزارت صنعت- محمدرضا نعمت‌زاده درباره آمار منفی رشد اقتصادی و صنعتی در سالهای اخیر  افزود: فعالان اقتصادی و اساتید دانشگاه و نیز مراکز تحقیق و توسعه باید کمک کنند تا از این سرازیری در بیاییم و اعداد و ارقام مثبت شود تا به اعداد شاخص‌های چشم انداز بیست ساله نزدیک شویم.
وی اضافه کرد: به‌ جز در حوزه توسعه علم نتوانسته‌ایم به آمار مناسبی در سایر بخش‌ها دست پیدا کنیم.
 نعمت‌زاده افزود: بر همین اساس اکثر شاخص‌های کشور رو به افول است که این روند نزولی در دو سال اخیر تشدید شده است. وزیر صنعت معدن و تجارت درباره اینکه کشور در توسعه کسب و کار اقتصادی از میان 178 کشور دنیا در سال گذشته رتبه 145 و امسال رتبه 152 را کسب کرده است، افزود: در حوزه صنعت نیز برای اولین بار رشد منفی 12.7 درصدی را تجربه کرده‌ایم که این رقم در شش‌ماهه نخست امسال ادامه پیدا کرده است.
وی تأکید کرد:  باید تلاش کنیم با همکاری بخش‌های مختلف کشور رشد منفی صنعت را به صفر برسانیم و طی سال‌های آتی با کمک صنعتگران آن را توسعه دهیم.
نعمت زاده  افزود: در سایر شاخص‌های اقتصادی همانند اشتغال صنعتی نیز سال گذشته منفی 36 درصد کاهش رتبه را تجربه کرده‌ایم و بر این اساس با واحدهای متوقف شده یا نیمه تعطیل مواجهیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت  همچنین درباره رشد منفی 5.4 درصدی اقتصادی گفت: با توجه به آمار عنوان شده درصددیم حماسه اقتصادی را در کشور محقق کنیم که البته اینکار شدنی اما بسیار مشکل است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: حدود هشت سال از فرصت تحقق اهداف حوزه صنعت را از دست داده‌ایم و باید در 12 سال مابقی تمام همت خود را برای نزدیک شدن به اهداف حوزه صنعت انجام دهیم.
وی همچنین  یکی از اهداف وزارتخانه متبوع خود را افزایش سهم صادرات غیرنفتی از حجم کل صادرات کشور برشمرد و اضافه کرد: صادرات غیر نفتی ما در چشم انداز بیست ساله باید به 80 درصد کل صادرات کشور برسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :