آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41860
تاریخ انتشار : 16 دی 1392 10:24
تعداد بازدید : 1367

با این شرایط از تسهیلات خبری نیست

قانون شرکت های IT را دانش بنیان نمی شناسد!

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و اهتمام جدی دولت بر حمایت از شرکت های دانش بنیان و اختصاص اعتبار 500 میلیارد تومانی به صندوق نوآوری و شکوفایی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از شرکت های دانش بنیان و تمامی شرکت های حوزه ICT برای دریافت تسهیلات این صندوق دعوت به عمل آورد. در این راستا، تیرماه سال جاری سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران طی فراخوانی اعلام کرد که تمامی شرکت های حوزه فاوا می توانند با ثبت نام و معرفی محصولات و خدمات خود در سامانه (daneshbonyan.ir) وارد مرحله احراز صلاحیت شرایط شرکت های دانش بنیان شده و در صورت احراز شرایط، از امکانات خاص این شرکت ها، نظیر معافیت های مالیاتی و دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی بهره مند شوند. حال پس از گذشت هفت ماه و بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکنون حدود هزار و 100 شرکت دانش بنیان برای ارزیابی در این سامانه ثبت نام کرده و 30 شرکت برای دریافت تسهیلات به این صندوق معرفی شده اند. اما دراین میان گویا، فعالان صنف فاوا همچنان در مرحله احراز صلاحیت گیر افتاده و به دليل شرايط خاص ارزيابي، امکان استفاده از تسهيلات وعده داده شده را ندارند چراکه به گفته بسیاری از آنها اين شرايط در لايه هاي مختلف، تناسبي با وضع فعلي شرکت ها ندارد.

فخری زارع
شرایط سخت و پیچیده احراز صلاحیت
فرهاد الیشایی مدیرعامل شرکت نرم‌افزاری شماران سیستم در این رابطه به فناوران گفت: پس از مراجعه به سامانه صندوق و ثبت‌نام متوجه شدیم که شرایط احراز صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان بسیار سخت و پیچیده است و ظاهراً شامل شرکت‌های IT نمی‌شود.
وی افزود: در حالی که اعلام شده شرکت‌های ICT هم می‌توانند از تسهیلات دانش بنیان برخوردار شوند اما شرایط تعریف شده برای احراز صلاحیت به گونه‌ای است که بجای شرکت‌های فعال صنعت فناوری اطلاعات، دانشگاه‌ها و موسسات علمی پذیرش شده و می‌توانند از تسهیلات برخوردار شوند. الیشایی در مورد شرایط احراز صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان گفت: به طور مثال یکی از شرایط این است که برخی از اعضای هیات مدیره شرکت جزو هیات علمی دانشگاه‌ها هم باشند و یا اینکه در جشنواره علمی برنده جایزه شده باشد. این در حالی است که اکثر شرکت‌های IT فاقد چنین شرایطی هستند. وی افزود: از دیگر مستنداتی که بر اساس آن شرکت‌های دانش بنیان انتخاب می‌شوند این است که شرکت دارای تحقیقات ثبت شده و یا کتاب منتشر شده باشد که این نیز با کار ما تطابقی ندارد.
به گفته الیشایی شرکت‌های فناوری اطلاعات در راس شرکت‌های دانش بنیان قرار دارند که باید از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی برخوردار شوند، اما اینکه چرا مستندات پذیرش شرکت‌ها به گونه‌ای تعریف شده که احراز صلاحیت نمی‌شوند باید از سوی سازمان پیگیری شود.

سازمان دخالتی در روند ثبت نام ندارد
در این راستا، محمد یوسفیان عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با تاکید بر اینکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای دخالت مستقیمی در ارایه این تسهیلات به شرکت‌های ICT نداشته، گفت: اگر در فرآیند ثبت نام، شرایط پذیرش و احراز صلاحیت شرکت‌های ICT مشکلاتی وجود داشته، قطعا این موضوع باید ازکانال معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و اتاق بازرگانی ایران به عنوان مجریان ثبت نام و احراز صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان پیگیری شود. وی درباره اطلاع‌رسانی این سازمان در خصوص ارایه تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان ICT گفت: سازمان همزمان با دعوت معاونت علمی و فناوری رییس جمهور به منظور استفاده از این امکانات،  اطلاع رسانی لازم را برای هدایت اعضای خود انجام داده است.

سازمان باید همکاری بیشتری داشته باشد
اما برخلاف نظر دبیر نصر تهران افشین کلاهی رییس مجمع تشکل‌های دانش بنیان اتاق بازرگانی معتقد است، اطلاع‌رسانی خوبی در این خصوص صورت نگرفته و اغلب شرکت‌ها از اینکه چگونه می‌توانند از تسهیلات دانش‌بنیان بهره‌مند شوند اطلاعی نداشته و موضوع را هم پیگیری نمی‌کنند. وی افزود: از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خواسته‌ایم تا با برگزاری سمیناری شرکت‌ها را در این خصوص توجیه کند اما سازمان همکاری لازم را با مجمع در این خصوص ندارد. کلاهی تاکید کرد: شرکت‌های IT به راحتی می‌توانند در سامانه ثبت نام کنند و پس از احراز صلاحیت از تسهیلات صندوق برخوردار شوند.
وی گفت: تمام شرکت‌های نرم‌افزاری دانش‌بنیان هستند و عملا باید صلاحیت آنها تایید شود اما متاسفانه شرکت‌ها علاقه‌ای برای ثبت نام و پیگیری موضوع نشان نمی‌دهند.
وی افزود: استقبال شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی بسیار زیاد بوده ودر مقابل تعداد بسیار کمی شرکت IT ثبت نام کرده‌اند.
رییس مجمع تشکل‌های دانش بنیان اتاق بازرگانی همچنین گفت: بخش خدمات شرکت‌های سخت افزاری هم می‌توانند تسهیلات دانش بنیان دریافت کنند. کلاهی از تمامی شرکت‌های فعال حوزه فاوا خواست تا فرصت باقی است در سامانه صندوق ثبت نام کنند.

مشکلات را با سازمان در میان بگذارید
هرچند نصر تهران از شرکت‌هایی که به دلیل شرایط ارزیابی تاکنون نتوانسته‌اند در سامانه ثبت نام کنند، خواسته که مشکلات خود را به سازمان اطلاع دهند اما با این وجود، هیچ شرکتی مشکلی در این رابطه مطرح نکرده است و اینگونه به نظر می‌رسد که شرکت‌ها تمایلی برای دریافت تسهیلات و پیگیری حقوق خود ندارند.
بهناز آریا رییس کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، با بیان اینکه تاکنون هیچ شرکتی از اینکه نتوانسته احراز صلاحیت شود، به سازمان شکایتی نبرده است، گفت: شرکت‌ها باید مسایل و مشکلات خود را در این زمینه با سازمان در میان بگذارند تا پس از بررسی راه‌ حلی قانونی برای آن ارایه شود.
وی افزود: مجمع تشکل‌های دانش بنیان اتاق بازرگانی هم این موضوع را پیگیری می‌کند و آماده دریافت پیشنهادات است. اما باید مستنداتی وجود داشته باشد تا براساس آن بتوانیم مشکلات را مطرح کنیم. آریا تاکید کرد: این مشکلات از سوی اتاق بازرگانی قابل پیگیری و حل شدنی است از این رو از شرکت‌هایی که صلاحیت آنها بنا بر دلایلی رد شده می‌خواهیم که مراتب را به سازمان گزارش دهند.  
در همین حال، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیز گفت: اگر درحال حاضر شرکت‌های عضو سازمان در فرایند ثبت نام و بهره‌گیری از این تسهیلات مشکلاتی دارند، می توانند موضوع را به سازمان اعلام کنند تا پس از تجمیع این نظرات، هماهنگی‌های لازم در جهت رفع با نهادهای مربوطه صورت گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :