آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41205
تاریخ انتشار : 7 دی 1392 10:45
تعداد بازدید : 1116

هشدار درباره افزایش 400 درصدی تعرفه‌ها

گرانی و قاچاق در کمین بازار لپ تاپ

کنفرانس خبری کمیسیون سخت افزار ،صبح روز چهارشنبه با حضور رئیس سازمان و تعدادی از اعضای این کمیسیون در محل سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران برگزار شد .

فناوران- در این نشست خبری که با هدف اطلاع رسانی در مورد تصمیم جدید کمیسیون ماده یک در رابطه با افزایش تعرفه واردات نوت‌بوک و تبلت برگزار شده بود،ضمن بررسی تاثیر این تصمیم بربازار کامپیوتر ،عملکرد سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران (نصر) نیز تشریح شد .
در ابتدا حسن غروی رام،نایب رییس کمیسیون سخت افزار مخالفت سازمان را با تصمیم کمیسیون ماده یک در رابطه با افزایش نرخ تعرفه واردات نوت‌بوک و تبلت اعلام کرد و گفت: این تصمیم که به منظور حمایت از یک شرکت مبنی بر تولید لپ تاپ اتخاذ شده است قطعا عواقب وخیمی برای بازار کامپیوتر داشته که دود آن به چشم تمام گروههای درگیر با این صنعت و به ویژه مصرف‌کننده نهایی می رود.
به گفته وی ؛ این تصمیم در حالی اتخاذ شده است که کمیسیون سخت‌افزار پس از بررسی‌های کارشناسی خود به این نتیجه رسیده است که تولید نوت‌بوک و تبلت در ایران به هیچ عنوان توجیه اقتصادی نداشته و علاوه بر ایجاد انحصار در این بازار، فعالیت اقتصادی واردکنندگان و مصرف‌کنندگان این حوزه را با مشکل جدی روبه‌رو خواهد کرد.
غروی با تاکید براینکه افزایش تعرفه گمرکی نوت‌بوک از 4 به 20 درصد، موجب افزایش نجومی قیمت این کالاها در بازار و رشد قاچاق در بازار لپ تاپ و تبلت می‌شود گفت:افزایش تعرفه گمرکی نوت‌بوک و تبلت قطعا علاوه بر افزایش قیمت، میزان قاچاق را در بازار این کالاها بالا می‌برد که این موضوع درنهایت واردکنندگان قانونی را محدودتر از گذشته خواهد کرد. وی همچنین افزود؛ رشد 16 درصدی تعرفه واردات قطعا به معنای افزایش 16 درصدی قیمتها در بازار نیست.زیرا هزینه‌های جانبی و ... نیز افزایش یافته و به این ترتیب در بازار ممکن است با افزایش قیمت بسیار بیشتری از 16 درصد مواجه شویم.
 غروی ادامه داد: این پرسش مطرح است که چرا کمیسیون ماده یک با وجود آسیب‌های ناشی از تجربه افزایش تعرفه درمورد گوشی همچنان باید در مورد بازار نوت‌بوک نیز چنین اشتباهی را تکرار کند.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیز با اشاره به درخواست این سازمان برای حضورنماینده خود در کمیسیون ماده یک، گفت: معتقدیم کمیسیون ماده یک برای تصمیم‌گیری در خصوص تعرفه‌های گمرکی حوزه IT حتما نیازمند نظرات کارشناسی و تخصصی سازمان نصر است.
  کیفیت را قربانی حمایت از تولید داخلی نکنید
داننده درباره چالش افزایش تعرفه در حمایت از برند داخلی، گفت: بالابردن غیرمنطقی تعرفه‌های گمرکی به بهانه حمایت از تولید کالاهای IT، قطعا موجب قربانی شدن کیفیت خواهد شد. رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران افزود: اگر کمیسیون ماده یک به دنبال حمایت از تولیدات داخلی است قطعا باید از شیوه‌های دیگر بهره‌ گیرد، نه اینکه با افزایش تعرفه وارداتی  و گران کردن کالاها، مصرف‌کنندگان را متضرر کند.
  تولید مقدس و شبه تولید خیانت است
فرخ امیری، عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران هم با اشاره به آسیب‌شناسی تولید کالاهایIT در کشور گفت: ما به عنوان یکی از تولیدکنندگان IT درخصوص تولید موبایل و ALL IN ONE با وجود تمام حمایت‌های وزارت صنعت، حتی با تعرفه گمرکی 60درصد هم نتوانستیم با واردات قاچاق رقابت کنیم ؛ چراکه چرخه زمان تولید در کشور طولانی است و این موضوع به هیچ عنوان با سرعت تکنولوژی، حجم کالای قاچاق و قیمت بالای قطعات امکان پذیر نیست. عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با اشاره به اینکه افزایش تعرفه‌های گمرکی اجحاف در حق مصرف‌کنندگان است، افزود: تولید کار مقدسی است و ما از تولید حمایت می کنیم مشروط براینکه بتوان منطقی از تولید حمایت کرد . به گفته وی افزایش تعرفه و ایجاد محدودیت در حوزه واردات تنها اجحاف در حق مصرف‌کنندگان است.
  مونتاژ را تولید نخوانید
علیرضا پورنقشبند، عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیز با اشاره به اینکه تولید داخلی محصولات IT در کشور به معنای واقعی وجود ندارد، گفت: به بهانه تولید داخلی، تعرفه گمرکی رایانه‌های یکپارچه(ALL IN ONE) به 60درصد ارتقا پیدا کرد؛ درصورتی که معنای تولید این رایانه‌ها، تنها مونتاژ قطعات در داخل کشور است. پورنقشبند افزود: اگر هم اکنون جای خالی انواع کامپیوترهای یکپارچه در ادارات و سازمان‌ها احساس می‌شود این موضوع تنها به دلیل تعرفه بالای گمرکی است و شبه تولید داخلی هم هیچ گاه نتوانسته نیاز در این حوزه را تامین کند.
وی با تاکید براینکه واردکنندگان حوزه IT همچنان درگیر قوانین و مقررات دست‌و پاگیر هستند، گفت: در شرایطی که واردکنندگان نوت‌بوک همچنان متضرر می‌شوند افزایش تعرفه این کالا باعث کاهش واردات قانونی آنها خواهد شد و واردکنندگان قانونی بیشتر از گذشته محدود خواهند شد.
پورنقشبند با انتقاد از رویکرد داخلی برخی شرکت‌ها که ادعای تولید رایانه‌ در کشور دارند، گفت: بزرگ‌ترین شرکت‌های IT در جهان، تولید نوت‌بوک را به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی و سرعت تکنولوژی رها کرده‌اند و در حال حاضر این انحصار در دست شرکت‌های چینی با تیراژهای میلیونی در تولید است؛ پس چطور ممکن است که ما در ایران بتوانیم ادعای تولید لپ‌تاپ داشته باشیم.
  انسجام صنفی دستاورد کمیسیون سخت افزار است
آزاده داننده، رئیس کمیسیون سخت‌افزار در تشریح عملکرد سازمان نیز به برگزاری سلسله نشست‌های خبری با هدف انعکاس عملکرد سازمان اشاره کرد و گفت : سازمان هر سه ماه یکبار برای شفاف سازی فعالیت‌هایش ،گزارش عملکرد کمیسیون‌ها را به همراه مشروح فعالیت‌های دبیرخانه و هیات مدیره منتشر می‌کند. به گفته وی؛برگزاری این نشست‌های خبری با حضور اعضای کمیسیون‌ها ،قطعا به شفاف‌سازی بیشتر سازمان کمک می‌کند. حسین غروی، نائب رئیس کمیسیون سخت‌افزار هم در تکمیل گفته های رییس کمیسیون ، انسجام صنفی در این حوزه را جزو دستاوردهای مهم این کمیسیون خواند و گفت: برای اتحاد و انسجام این حوزه فعالیت‌های زیادی صورت گرفته است که ماحصل آن ارتباط دوسویه با اتحادیه فناوران رایانه تهران‌، سندیکای تولید کنندگان فناوری اطلاعات، اتاق بازرگانی و مجمع عالی واردات و سازمان نصر است.
غروی رام تلاش برای اصلاح آئین‌نامه انتخابات سازمان نصر تهران را دیگر دستاورد کمیسیون سخت‌افزار برشمرد و افزود: در کمیسیون سخت‌افزارجنبشی برای اصلاح آئین‌نامه انتخابات سازمان شکل گرفت که خوشبختانه با تلاش اعضا و مساعدت هیات مدیره سازمان، این آئین‌نامه به تصویب رسید.
وی درخصوص اقدامات این کمیسیون برای رفع مشکلات بازار IT نیز گفت: این کمیسیون بیشترین رصد را نسبت به مسائل بازار IT، نرخ ارز و پیگیری بخش‌نامه‌های یک‌شبه دولت قبل داشته و تلاش کرده تا آخرین تحولات و مسائل حوزه سخت‌افزار را به فعالان این حوزه اطلاع رسانی کند. به گفته نایب رییس کمیسیون سخت‌افزار؛ بارها جلسات متعددی با سازمان توسعه تجارت، ستاد تدابیر ویژه اقتصادی، کمیسیون ماده یک، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شدهو نظرات کارشناسی صنف را به گوش مسئولان رسانده‌ایم. وی به فعالیت کارگروه‌های "استاندارد"، "خدمات پس از فروش" و "کنترل بازار" اشاره کرد و گفت: درمورد آئین نامه  خدمات پس از فروش سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان در حوزه IT، کمیسیون سخت‌افزار با حضور نماینده این سازمان، فعالیت زیادی انجام داد و سرانجام اصلاحاتی صورت گرفت .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :