آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41028
تاریخ انتشار : 4 دی 1392 10:51
تعداد بازدید : 723

ورزشکاران فناوری می پوشند

آن ایده ها و آرزوهای فناورانه بشر، یکی یکی در قرن بیست و یکم در حال محقق شدن است و یکی از این ایده ها که تا همین چند سال قبل بلند پروازانه بود، فناوری های پوشیدنی است.

فناوران- یکی از آخرین محصولات از گروه فناوری های پوشیدنی، محصولی به نام «زپ» ویژه ورزشکارهاست. در  زپ، از مجموعه‌ای از حسگرها برای کمک به حرکات پیچشی در ورزش‌های بیس‌بال، گلف و تنیس استفاده شده است. این محصول می‌تواند نتایج سریع و اثرگذاری در تمرینات داشته باشد، چرا که ارزیابی‌های آن بلافاصله در اختیار ورزشکار قرار می‌گیرد. گفتنی است که حرکات پیچشی یا تاب خوردنی از جمله پیچیده‌ترین و حساس‌ترین حرکات در انواع ورزش‌ها هستند. برای هر ورزشی حسگرهای خاص آن طراحی شده‌ که می‌توانند نحوه و کیفیت حرکت چوگان، چوب بیس‌بال یا راکت را  با قدرت ثبت یکهزار نقطه اطلاعات در ثانیه، تشخیص دهند و نتیجه را پیش‌بینی کنند. برای گلف سنسورهایی در دستکش بازیکن به ابعاد یک اینچ در یک اینچ تعبیه شده تا بتواند حرکت دقیق چوب گلف، سرعت و زاویه آن را در هنگام تاب خوردن دست بازیکن تشخیص داده و نتایج را پیش‌بینی کند. در همین زمان یک نرم‌افزار جانبی به مقایسه این آیتم‌ها با حرکات حرفه‌ای نیازمندی‌های اصلاحی آن می‌پردازد. کاربر همچنین می‌تواند فرآیند بهبود خود را ثبت و با دیگران به اشتراک بگذارد!
برای تنیس و بیس‌بال این سنسورها خیلی راحت به انتهای چوب یا راکت وصل می‌شوند و همین کار را انجام می‌دهند. برای بیس‌بال این محصول به کاربر می‌گوید که چه زمانی چوبش در حیطه برخورد اپتیکی قرار دارد و زمان و زاویه برخورد چه خواهد بود. تنیسورها هم می‌توانند نتیجه کار خود در ضربات کات‌دار، چرخشی یا صاف را بلافاصله دریافت کنند  و نرم‌افزار همزمان می‌تواند تشخیص دهد که ضربه مذکور سرویس، بک‌هند یا فورهند بوده است.  قیمت زپ برای هر ورزش در آمریکا درحدود 150 دلار است که برای محصول ورزشی دیجیتال که قابلیت‌هایی اینچنین دارد، قیمتی باصرفه و کارآمد است. شاید تا چند سال دیگر قهرمانی المپیک و گرفتن جوایز بزرگ برای تمامی افراد ممکن شود و اسطوره‌های ورزشی دیگر معنی نداشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :