آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41025
تاریخ انتشار : 4 دی 1392 10:41
تعداد بازدید : 873

توضیح مدیران بانک مرکزی درباره ابهامات پرداخت‌های اینترنتی

انتقال کارت به کارت باید آنی باشد

در ماه های اخیر بارها خبر انتقال پرداخت های اینترنتی از درگاه های اینترنتی به شاپرک از ابتدای دی ماه منتشر شد.
اما با فرارسیدن روز موعود، اختلالاتی در سیستم پرداخت ها به وجود آمد به نحوی که برخی گزارش ها حکایت از 24 ساعته شدن تسویه عملیات کارت به کارت و پرداخت های اینترنتی داشتند.

واحد مرکزی خبر- با گسترش این خبرها، مدیرکل فناوری اطلاعات و دبیرکل بانک مرکزی در گفت‌وگوهای جداگانه‌ای به ابهامات موجود پاسخ دادند.
  جریمه‌ای در کار نیست اما...
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی تاکید کرد: پرداخت‌های کارت به کارت با اینترنت یا خودپرداز بانک‌ها تا سقف ۳ میلیون تومان در روز، باید آنی انجام شود. ناصر حکیمی افزود: انتقال اینترنتی مانند فرآیند خودپردازها در لحظه انجام می‌شود اما اگر مشتریان درباره انتقال آنی پول مشکلی داشته باشند می‌توانند به مرکز امداد شتاب شکایت کنند تا رسیدگی و تامین وجه شود.
وی در مورد دستور بانک مرکزی به بانک‌ها برای یکپارچه کردن پرداخت‌های اینترنتی و  اتصال سوییچ آنها به شاپرک گفت: طرح انتقال فروشگاه‌های اینترنتی به شبکه شاپرک از مهر آغاز شده است و قرار بود تا اوایل دی تکمیل شود که در مورد پایانه‌های فروشگاهی انجام شده است.
وی افزود: در مهرماه 30 درصد از پذیرنده‌ها به شاپرک پیوستند و تا امروز به 86 درصد رسیده است و بانک‌ها از زمان‌بندی کمی عقب هستند که باید متصل شوند.
حکیمی گفت: این کار برای تجمیع نشانی و درگاه‌های اینترنتی برای پرداخت‌های اینترنتی صورت می‌گیرد که از سرگردانی مشتریان و همچنین سوءاستفاده‌ها جلوگیری می‌کند و همه عملیات اینترنتی در shaparak.ir انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه فروشگاه‌های اینترنتی در حال انتقال از بانک‌ها به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت است، گفت: 14 درصد از پذیرندگان اینترنتی ما برای انتقال به شاپرک هنوز باقی مانده‌اند.
حکیمی گفت: بعد از تکمیل این شبکه اطلاع‌رسانی خواهد شد که مردم به هیچ سایت دیگری غیر از شاپرک برای خدمات خرید و فروش اینترنتی مراجعه نکنند. وی با بیان اینکه انتقال کارت به کارت، خرید اینترنتی و پرداخت قبوض از طریق اینترنت قابل انجام است، گفت:  انتقال کارت به کارت هیچ تغییری نکرده است و ربطی به شاپرک هم ندارد و از طریق اینترنت بانک انجام می‌شود و واریز به صورت آنی است.
وی افزود: خدمات پرداخت قبوض و خرید اینترنتی به شاپرک منتقل شده است و از قبل نیز تسویه آنی آنها ممنوع شده بود،‌ اگرچه این انتقال 48 ساعته انجام می‌شد که از طریق شاپرک 24 ساعته انجام می‌شود.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی گفت: بانک‌ها در خرید اینترنتی معمولا مجموع مبلغ چند خرید را به صورت یکجا به حساب فروشنده واریز می‌کنند. حکیمی افزود: در کشورهای دیگر هم تا 72 ساعت واریز مبلغ طول می‌کشد تا از سوءاستفاده‌ها از خریدار یا تحویل ندادن کالا جلوگیری شود. وی گفت: جریمه‌ای برای کسانی که به شبکه شاپرک منتقل نشده‌اند در نظر گرفته نشده است، اما طبق مقررات با بانک‌هایی که تا حالا همکاری نکرده‌اند، برخورد می‌شود.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی افزود: تلاش می‌کنیم تا سه هفته آینده همه بانک‌ها خدمات اینترنتی را در قالب شاپرک ارایه کنند.
  مشکل فنی در دو بانک
در همین حال دبیر کل بانک مرکزی نیز در خصوص اجرای طرح ایجاد درگاه واحد شاپرک برای فروشگاه‌های مجازی، گفت: این اقدام برای جلوگیری سوءاستفاده‌های مالی و افزایش امنیت معاملات در فضای مجازی طراحی و از اول دی ماه طرح عملیاتی شده است. محمود احمدی افزود: در حال حاضر این طرح تقریبا به طور کامل اجرایی شده و تنها در دو بانک مشکل فنی وجود دارد که در دو هفته آینده این نقیصه هم برطرف خواهد شد.
وی در مورد مشکلات به وجود آمده در سیستم شتاب در روز واریز یارانه نقدی نیز ‌گفت: با مسوولان مربوطه در حال برنامه‌ریزی هستیم تا با مدیریت ترافیک شبکه، یارانه‌ها در زمانی پرداخت شود که با سایر پرداخت‌ها همزمان نشود.
احمدی در مورد مشکلات به وجود آمده در زمان پرداخت یارانه نقدی برای خودپردازها گفت: در آن روز میزان تراکنش‌های ناموفق افزایش یافت و به مشکلاتی را برای شهروندان به وجود آورد.
وی افزود: آنقدر نقش شبکه بانکی گسترده شده است که به نوعی مردم جلوتر از سیستم بانکی در این زمینه حرکت می‌کنند.
دبیر کل بانک مرکزی گفت: به همین دلیل با مسوولان مربوطه در حال برنامه‌ریزی هستیم تا به نوعی با مدیریت ترافیک در شبکه، یارانه‌ها در زمانی پرداخت شود که با سایر پرداخت‌ها همزمان نشود.
وی ادامه داد: در صدد هستیم در ماه‌های پایانی سال این مدیریت ترافیک با همکاری سازمان‌های مرتبط به گونه‌ای باشد که دیگر این مسایل در حوزه بانکداری الکترونیکی به وجود نیاید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :