آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40883
تاریخ انتشار : 1 دی 1392 10:40
تعداد بازدید : 704

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد:

حمایت از تجهیزات ایرانی بانکداری الکترونیکی در دستور کار بانک ها

ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی در «همایش هم افزایی دانشگاه ها و بانک ها در توسعه بانکداری مجازی» گفت: امروزه در کشورهای پیشرفته، کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان شاخص سواد شناخته شده است.

فناوران - وی با بیان این که ایران نیز از پیشرفت‌های بانکداری الکترونیکی دور نمانده است، تاکید کرد: مجازی شدن در بانکداری الکترونیکی، همچون موج است و می‌تواند فرصتی عظیم یا تهدیدی جدی باشد. در مقابل این موج، می‌توان خنثی بود و در برابر ضرباتش، حالت انفعال و تسلیم به خود گرفت یا این که با تدبیر و شناخت دقیق فرصت‌ها و تهدیدها، از انرژی فراوانش برای پیشبرد سریع‌تر اهداف نظام پولی بهره برد.
رییس کل بانک مرکزی، بانکداری مجازی را متفاوت از بانکداری الکترونیکی دانست گفت: بانکداری مجازی مفهومی است که در آن بانک به عنوان یک عضو، در فضای مجازی با دیگر افراد وارد تعامل می‌شود. تعامل در این منظر به معنی ارائه خدمات نیست بلکه بانک به عنوان یک واسطه مالی، در کلیت خود در این فضا، حضور مجازی دارد.
وی با بیان اینکه بانکداری مجازی به معنی حضور بانک‌ها در فضای مجازی به مفهوم کلی آن است، گفت: این امر با خدمات بانکداری اینترنتی، بانکداری همراه، کارت‌های بانکی و به طور کلی خدماتی که از آن اصطلاحا با عنوان بانکداری الکترونیکی یاد می‌کنیم ماهیتا متفاوت است.
وی ادامه داد: در این تعریف نباید مصادیق را با مفاهیم یکسان گرفت، چه در غیر این صورت نیازی بین تفکیک دو عبارت بانکداری الکترونیکی و بانکداری مجازی نیست. سیف با تاکید بر این نکته که نباید بانکداری مجازی را به حضور بانک در فضای مجازی تنزل داد، به نقش اطلاعات و آمار در بانکداری الکترونیکی پرداخت و افزود : بحث بزرگ داده (Big Data) را می‌توان از جمله مباحث مهم فناوری روز دانست. بانک به برکت حضور خود در فضای مجازی، می‌تواند حجم عظیمی از داده‌ها را دریافت کند که دریافت و پردازش آن در مراودات فیزیکی به هیچ عنوان میسر نبود.
وی گفت: حضور بانک‌ها در فضای مجازی و به تبع آن بانکداری مجازی، مسیری است که می‌تواند بازتعریفی از بانکداری در این دنیای پرتغییر خطرناک ارایه کند.
سیف با اشاره به توانایی مراکز علمی، دانشگاهی و تولیدکنندگان تجهیزات و ابزارهای الکترونیکی در حوزه بانکداری الکترونیکی تاکید کرد: لازم است بانک مرکزی و بانک‌های کشور، حمایت از تولیدات داخلی و استقبال از طرح‌های پژوهشی دانشگاه‌ها و مراکز علمی در رابطه با حوزه فناوری اطلاعات را در دستور کار خود قرارداده و به آن اهتمام جدی داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :