آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40882
تاریخ انتشار : 1 دی 1392 10:37
تعداد بازدید : 1077

قاچاقچیان تلویزیون مسیرهای تازه‌ای یافته‌اند

بانه های جدید در شرق و شمال شرقی

اگر چه در سال های اخیر از طریق کردن محدود کردن مرز بانه، تلاش های نسبتا موفقیت آمیزی برای کاهش قاچاق در بازار تلویزیون صورت گرفته، اما از گوشه و کنار اخباری در رابطه با ظهور دروازه های ورودی جدید برای ورود کالاهای قاچاق به گوش می رسد؛ مرزهایی که این بار در نقاط شرقی کشور میزبان قاچاقچیان و واردکنندگان غیر رسمی کالاها هستند.

فناوران- به گفته فعالان بازار تلویزیون، اگر چه حجم واردات کالاهای قاچاق به بازار در سال‌های اخیر در حد چشمگیری کاهش یافته است، اما به نظر می‌رسد با ظهور دروازه‌های جدید شاهد بروز تغییراتی در بازار باشیم. آنها که بر این باورند بهتر است قبل از بزرگ و شناخته شده مرزهای جدید در مقابل آنها مانع ایجاد شود.
به گفته آگاهان، بخش بزرگی از مراجعان به این مرزها را خانواده‌هایی تشکیل می‌دهند که برای خرید به جای مسیر هموار بازار به دل جاده‌های پرپیچ و خم و خطرناک شهرهای مرزی می‌زنند.
البته نمایندگی‌های فروش این موضوع را تایید نمی‌کنند و می‌گویند که 95 درصد نیاز بازار از طریق تولیدات داخلی تامین می‌شود و همین موضوع در کنار ارائه خدمات پس از فروش گسترده موجب شده است که حجم قاچاق تلویزیون به شدت کاهش بیابد.  آنها که معتقدند که امکان ندارد کالاهای قاچاق موفقیتی در بازار داشته باشند. اما رییس اتحادیه صنف رایانه در تایید این موضوع می‌گوید: ما منکر قاچاق در بازار تلویزیون نیستیم و همچنان دروازه‌های ورودی در نقاط شناخته شده و ناشناخته وجود دارد.
به گفته وی، در حال حاضر بخشی از نیاز کشور از طریق مرزهای غیرقانونی بانه و مرزهای شمال شرقی و بخشی نیز از طریق راه‌های دیگر تامین می‌شود و باید در این زمینه کنترل بیشتری قبل از ورود کالا به مرزها صورت گیرد.
محمد عضدی، کارشناس بازار لوازم صوتی و تصویری می‌گوید: با بسته یا محدود شدن مرز بانه در جنوب غربی کشور، خریداران راه‌های جدیدی برای ورود این کالا یافته‌اند؛ به طوری که  شنیده می‌شود برخی از نمونه‌های قاچاق از طریق مرزهای شمال شرقی وارد بازار ایران می‌شود.  به گفته وی، حتی شنیده می‌شود که برخی از واردکنندگان غیرقانونی به واردات قطعات تولیدی یا تعمیری از مبادی غیر رسمی‌مبادرت ورزیده‌اند.
 یکی دیگر از فعالان بازار لوازم صوتی و تصویری هم با بیان اینکه تقاضا برای نمونه‌های بدون گارانتی در حوزه کالاهایی نظیر سینماهای خانگی، دستگاه‌های پخش‌کننده بلوری و دی‌وی‌دی پلیرها بیشتر است تا تلویزیون، می‌گوید: دستگاه‌های این چنینی در بازار به راحتی بدون گارانتی وجود دارد.
به گفته این فعال بازار، خرید کالای ارزان‌تر موضوعی است که همیشه برای خریداران کالاهای گوناگون به ویژه کالاهای گران‌قیمتی نظیر تلویزیون و سینمای خانگی جذاب بوده است. به همین دلیل به سختی می‌توان تمام دروازه‌های ورودی غیرقانونی ورود کالا به کشور را بست.
به گفته این فعال بازار ،شاید بهتر باشد برای مقابله جدی با قاچاق خدماتی به مشتری ارائه کنیم که وی به سمت کالاهای بدون گارانتی نرود.
روزبه، یکی کارشناس بازار هم در این باره به خریداران توصیه کرد: بهتر است خریداران از خرید کالای بدون گارانتی حتی با مبلغی به مراتب ارزان تر از کالای گارانتی دار خودداری کنند. زیرا دردسرهای بیشماری در انتظار خریدار کالای بدون گارانتی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :