آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40782
تاریخ انتشار : 30 آذر 1392 10:32
تعداد بازدید : 738

تخفیف، اینترنت را ارزان نمی کند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جدیدترین وعده ها برای افزایش کیفیت و کاهش نرخ اینترنت، اعلام کرد که "قصد داریم پهنای باند اینترنت را 20 تا 30 درصد به شرکت های ارایه دهنده اینترنت ارزان تر بفروشیم؛ به شرطی که نتیجه این ارزان شدن را مردم به عنوان مصرف کنندگان نهایی اینترنت احساس کنند."

علی شمیرانی

حتما وزیر ارتباطات در جریان سرنوشت تخفیف‌های سال‌های گذشته هست.
پیش از این در دو مقطع تخفیف‌های دست و دلبازانه‌تری نیز از سوی وزارت ارتباطات به شرکت‌های اینترنتی ارایه شد که تخفیف‌های 50 و 30 درصدی قیمت اینترنت از آن جمله بود؛ تخفیفی که در نهایت چیزی عاید مصرف‌کنندگان نهایی نکرد و مشخص نشد که این کاهش قیمت‌ها به جیب چه کسانی رفت.
در آن مقطع مشخصا اعلام شد که کاهش بهای پهنای باند در حکم کاهش قیمت آیینه یک اتوموبیل است که اگر بهای آن نصف شود، مردم نباید منتظر تخفیف ویژه‌ای روی قیمت تمام شده ماشین‌ باشند!
شرکت‌های اینترنت همواره اعلام می‌کردند که هزینه‌هایی متحمل می‌شوند که پهنای باند بخش کوچکی از آن تلقی می‌شود. در نهایت نیز گفته شد که در صورت ارایه تخفیف 30 درصدی پهنای باند، مردم باید منتظر پنج درصد ارزانی سرویس باشند که عدد قابل ملاحظه‌ای نبود و در نهایت نیز ارایه این تخفیف‌ها از سوی وزارت ارتباطات متوقف شد.
حالا نیز با اظهارات اخیر وزیر ارتباطات، داستان قیمت و تخفیف اینترنت در حال تکرار است و با توجه به تجربیات قبلی، بعید است که نتیجه‌ای دست مردم را بگیرد.
از سوی دیگر، اگرچه فعالان خصوصی واکنشی به این موضوع نشان نداده‌اند؛ اما برخی زمزمه‌ها حکایت از آن دارد که آنها نیز راه حل کاهش قیمت اینترنت برای مصرف‌کنندگان را تخفیف‌هایی از این دست نمی‌دانند.
به نظر می‌رسد ارتباط بخش خصوصی با وزارت ارتباطات قطع است و آنها در ماجرای خلف وعده وزیر ارتباطات برای عضویت یک نماینده از این بخش در کمیسیون رگولاتوری گله‌مند هستند.
البته خصوصی‌ها گله‌مندی خود در این مورد را با ارسال یک نامه به وزیر ارتباطات و نگارش یک مطلب طنزگونه اعلام‌ کرده‌اند.
تکلیف رابطه مخابراتی‌ها به عنوان یکی دیگر از بازیگران بزرگ بازار اینترنت هم که با وزارت ارتباطات مشخص است و این شرکت نیز فعلا با قهر و تحریم ارایه پهنای باند اینترنت مواجه است.
از این رو بجاست راهکاری ریشه‌ای و غیر تکراری برای کاهش قیمت اینترنت ایران که گفته می‌شود در قیاس با ژاپن 300 برابر گران تر است، اندیشیده شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :