آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40780
تاریخ انتشار : 30 آذر 1392 10:27
تعداد بازدید : 1186

گام نخست در رفع پیچیدگی‌های پرونده‌های بیمه

اجرای پرونده الکترونیکی تامین اجتماعی آغاز شد

مدیر پروژه پرونده الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی، اجرای پروژه پرونده الکترونیکی را تحولی جدی در خدمات تامین اجتماعی دانست که سهولت در دسترسی به اطلاعات، کاهش آسیب پذیری و ارتقای امنیت اطلاعات از اهداف اجرای این پروژه است.

فناوران - سعید حسینی افزود: اجرای این پروژه حاصل مطالعات و بررسی های کارشناسی فراوان در تامین اجتماعی بوده و در شعب 6 و 27 تهران به صورت پایلوت به اجرا درآمد و بزودی در سایر شعب تهران نیز اجرایی خواهد شد.
حسینی با بیان این که اجرای پروژه پرونده الکترونیکی به جدید و گذشته دسته بندی شده، اظهارداشت: پرونده های جدید متعلق به افرادی است که به تازگی تحت پوشش تامین اجتماعی قرار می‌گیرند و به عنوان بیمه شده اصلی نام نویسی می‌شوند.
وی ادامه داد: پرونده های گذشته نیز مربوط به بیمه شدگان فعلی تامین اجتماعی است که پرونده های آنان از سنوات قبل تشکیل شده و با گذشت زمان بر صفحات این پرونده ها افزوده می شود.
به گفته حسینی، الکترونیکی شدن پرونده‌‎های تامین اجتماعی مزایای فراوانی دارد که سهولت دسترسی به اطلاعات بیمه شدگان در شعب سراسر کشور و حذف بسیاری از کارهای غیرضروری ازجمله این مزایا است.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این الکترونیکی شدن پرونده ها مقدمه ای برای ارائه خدمات غیرحضوری خواهد بود.
مدیرکل نام نویسی و حسابهای انفرادی سازمان تامین اجتماعی، الزام قانونی را از دیگر عوامل اجرای پروژه پرونده الکترونیکی دانست که با مصوبه آبان ماه سال 91 هیات مدیره تامین اجتماعی بوجود آمده است.
حسینی، وجود 280 نوع سند در پرونده‌های بیمه شدگان را باعث پیچیدگی اجرای پروژه عنوان کرد و افزود: اکنون پرونده‌های بیمه شدگان تامین اجتماعی در بایگانی‌های شعب این سازمان در سراسر کشور نگهداری می‌شوند.
وی اظهار داشت: با توجه به این که بیمه شدگان در ایام اشتغال به کار در کارگاه ها و شهرهای مختلف به فعالیت می پردازند، سوابق آنان نیز در شعب متعدد بایگانی می‌شود. حسینی ادامه داد: گردآوری سوابق بیمه ای از شعب متعدد و سوابقی که گاهی مربوط به ده ها سال قبل است باعث بروز مشکلات و نارضایتی های فراوان برای بیمه شدگان در آستانه بازنشستگی می شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون بیش از 31 میلیون پرونده فنی بیمه شدگان، مستمری بگیران و کارگاه های تحت پوشش تامین اجتماعی در شعب این سازمان موجود است و این پرونده ها به طور میانگین دارای 80 برگ هستند که به معنی وجود حدود دو میلیارد و 500 میلیون سند است که باید در این پروژه اسکن شوند.
حسینی گفت: حفظ این اسناد که از دهها سال قبل در بایگانی های تامین اجتماعی نگهداری می شوند باعث بروز مشکلات و تنگناهای فراوان شده است.
حسینی افزود: اگر برای نگهداری هر 100 پرونده به یک متر فضا نیاز باشد، بیش از 30 هزار مترمربع فضای اداری به بایگانی های تامین اجتماعی اختصاص داده شده و تعداد زیادی از کارکنان تامین اجتماعی نیز به نگهداری، جمع آوری و ارائه این اسناد مشغول هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :