آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40777
تاریخ انتشار : 30 آذر 1392 10:21
تعداد بازدید : 1256

دومین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات برگزار شد

نظام صنفی رایانه ای فرمانداری IT طراحی می کند

روسای سازمان نظام صنفی رایانه ای، دبیر شورای عالی فضای مجازی و جمعی از مدیران فناوری اطلاعات دولتی و خصوصی کشور و همچنین استادان دانشگاهی، صبح روز چهارشنبه 27 آذرماه در محل همایش های کتابخانه ملی ایران گردهم آمدند و در دومین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات، به بررسی آسیب های حوزه کارفرمایی در اجرای پروژه های IT، برون سپاری خدمات، تاثیراستفاده از چهارچوب CMMI-ACQ و افزایش توان کارفرمایی در اکتساب محصولات پرداختند.

فناوران- محمدحسن انتظاری، دبیر شورای عالی فضای مجازی که  به عنوان سخنران کلیدی دومین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات در این مراسم حضور یافته بود، راهبری IT را یکی از مهم‌ترین مسائل این حوزه خواند و گفت: برگزاری چنین همایش‌هایی می‌تواند بسیاری از مشکلات فناوری اطلاعات را در کشور برطرف کند.
انتظاری، درخصوص وظایف شورای عالی فضای مجازی در موضوع راهبری گفت: با توجه به توسعه فناوری اطلاعات، شورای عالی فضای مجازی باید در بخش‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هماهنگی به وجود آورد. وظیفه‌ اصلی ما هدایت و راهبری در حوزه فضای مجازی کشور است.
او با بیان اینکه شورا به دنبال طراحی یک راهبرد برای فضای مجازی کشور است، تاکید کرد: شورا به عنوان سیاست‌گذار در فعالیت‌های اجرایی وارد نخواهد شد و بخش خصوصی باید مجری این طر‌ح‌ها باشد. دبیر شورای عالی فضای مجازی درخصوص واگذاری طراحی "طرح فرمانداری IT" به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: درخواست من از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، طراحی این فرمانداری‌ است تا شورا بتواند با تصویب آن، زمینه را برای اجرای طرح در کشور فراهم کند. با توجه به امکاناتی که در اختیار این صنف و شرکت‌های توانمند ICT قرار دارد، امیدواریم شاهد پیشرفت در این زمینه باشیم.
انتظاری در ادامه به هدایت فناوری اطلاعات در کشور اشاره و اظهار کرد: باید هدایت فناوری اطلاعات در کشور را از تمام ابعاد آن توسعه داد. ما چنین فعالیتی را آغاز کردیم که بسیار پیچیده است. متاسفانه در حال حاضر ما در بحث‌های اجتماعی، سیاست مدونی که بتوانیم آن را به کار بگیریم، نداریم و باید چنین سیاست‌هایی را تدوین کرد.

  راهبری و مدیریت، حلقه مفقوده فاوای ایرانی
در این مراسم، لیلا لاریجانی، رییس دبیرخانه دومین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات، با اشاره به فعالیت‌های دبیرخانه و اهداف اولین دوره همایش گفت: اسفند‌ماه سال گذشته، اولین دوره همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات با هدف فرهنگ‌سازی در این حوزه برگزار و در آن چارچوب‌های IT کشور معرفی شد.
لاریجانی، درخصوص رویکرد این همایش گفت: رویکرد ما درهمایش دوم، ارتقای ظرفیت کارفرمایی در پروژه‌های فناوری اطلاعات است.
او با تاکید براینکه موضوع راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات، حلقه مفقوده حوزه ICT کشور است، افزود: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای این موضوع را به عنوان حلقه مفقوده در وضعیت فناوری اطلاعات شناسایی کرده و امیدواریم برگزاری چنین همایش‌هایی باعث توسعه‌ جایگاه فناوری اطلاعات در کشور شود.
لاریجانی در ادامه به فعالیت‌های دبیرخانه همایش اشاره و تاکید کرد: با برگزاری اولین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات، ساختار دبیرخانه را شکل دادیم و توانستیم سلسله فعالیت‌ها را به صورت یک برنامه دربیاوریم. دراین همایش انجمن‌های علمی، سازمان‌های دولتی و نیمه دولتی نیز حضور دارند.

  افزایش وابستگی به IT
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، برگزاری ساسله همایش‌های راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات را آغازگرحرکت‌های علمی‌در صنف ICT برشمرد و گفت: E-GOVERMANCE  یا همان فرمانداری الکترونیکی در حوزه فناوری اطلاعات، از جمله مباحثی است که با ماهیت فعالیت‌های صنفی ما تفاوت دارد و بیشتر جنبه‌ علمی‌را به خود اختصاص داده است.
آزاده داننده با اشاره به فعالیت‌های کمیسیون استاندارد سازمان برای برگزاری این همایش افزود: رسالت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران این است که با برگزاری چنین همایش‌هایی به توسعه‌ ظرفیت‌های علمی‌و فرهنگی در حوزه فناوری اطلاعات کمک کند.
او در ادامه به تشریح فلسفه فرمانداری حوزه ICT پرداخت و تاکید کرد: فرمانداری فناوری اطلاعات می‌تواند انتظارات بازارهای مالی را به دستاوردهای اقتصادی بنگاه‌ها تبدیل کند.
رییس دومین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات، به نیاز روز‌افزون کشور در توسعه‌ فناوری اطلاعات اشاره کرد و افزود: هر روز کشور به مقوله‌ای به نام IT وابسته‌تر می‌شود. برای رفع نیازها باید این مقوله در کشور توسعه پیدا کند.
داننده همچنین به استقبال صورت گرفته از اولین همایش راهبردی و مدیریت فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: سال‌ گذشته استقبال خوبی از همایش صورت گرفت و امروز سعی داریم از تجارب افراد در این حوزه بهره‌مند شویم. باید ادبیات مدیریت فناوری اطلاعات را در کشور جا انداخت.

  برخورد تقلیدی، تبلیغی و تحمیلی با IT
در ادامه این همایش، علی دقایقی و صاحب آقاجاری به مباحثی در مورد برون‌سپاری خدمات در حوزه فناوری اطلاعات بنگاه‌های اقتصادی نفتی ارایه دادند.
آقاجاری در مورد اهمیت مدیریت ریسک در قراردادهای برون سپاری IT گفت: فقدان مدیریت ریسک موجب از دست رفتن منافع حاصل از مزیت رقابتی و اخلال در مسیر شغلی می‌شود.
وی افزود: مساله برون‌سپاری به عنوان یک روش دارای اهمیت است. اما راه‌حل همیشگی نیست. در واقع می‌توان گفت برون‌سپاری فعالیت حوزه IT در بنگاه‌های اقتصادی الزاما یک مزیت محسوب نمی‌شود.
علی آذرکار، رییس شورای سیاست‌گذاری دومین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات و نایب رییس کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات نصر تهران نیز در مورد افزایش توان کارفرمایی در اکتساب محصولات و خدمات مباحثی را عنوان کرد و گفت: سازمان‌هایی که نیازمند سرویس خدماتی هستند از دو طریق توسعه درون سازمانی و استفاده از توان خارج از سازمان، نیاز خود را مرتفع می‌کنند.
وی افزود: اکتساب یا خرید دستیابی به خدمات از طریق برون‌سپاری است.
آذرکار درباره اهمیت و دلایل برون سپاری خدمات گفت: اقتصادی نبودن انجام کار توسط خود سازمان، دسترسی نداشتن به فناوری‌های مورد نیاز، وجود قوانین الزام آور و برخی مسایل دیگر از جمله دلایل برون سپاری خدمات است.
وی افزود: البته ناگفته نمامد که براساس آمار منتشر شده 20 تا 25 درصد برون‌سپاری‌ها در سال اول به شکست می‌انجامد.
آذرکار همچنین در همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات در مورد مدل CMMI-ACQ ، مشکلات فراایند خرید و اکتساب مباحثی را مطرح کرد.
در همین‌حال مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان قضایی به بررسی آسیب‌های حوزه کارفرمایی در تعریف و اجرا پروژه‌های فناوری اطلاعات پرداخت و گفت:متاسفانه پروژه‌های فناوری اطلاعات به آن نتایجی که می‌خواستیم نرسیده است.
هادی‌خانی افزود: پیمانکاران حوزه فناوری‌اطلاعات زبان فنی قوی دارند که اگر کارفرمایان نتوانند ارتباط خوبی با آن ایجاد کنند، شکست پروژه دور از انتظار نیست.  وی همچنین عنوان کرد: برخورد با فناوری اطلاعات در کشورمان تقلیدی، تبلیغی و تحمیلی است که باید این برخورد اصلاح شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :