آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40651
تاریخ انتشار : 27 آذر 1392 10:39
تعداد بازدید : 909

عضو کمیسیون اینترنت سازمان نصر تهران:

بازنگری پروانه ها، راه حل معضلات اینترنت است

یک عضو کمیسیون اینترنت سازمان نصر تهران منسوخ بودن قوانین و پروانه فعالیت شرکت ها و اپراتورهای اینترنتی را مهم ترین معضلی دانست که دولت یازدهم با آن روبه روست و بازنگری در پروانه فعالیت اپراتورها و از میان برداشتن انحصار در توزیع پهنای باند را اقدامی موثر برای رفع مشکلات اینترنتی کشور دانست.

خبرگزاری دانا - محمود رضا خادمی در رابطه با وضعیت اینترنت کشور و دغدغه شرکت‌های ارایه دهنده اینترنت گفت: تغییر باید در قیمت اینترنت و منبع اصلی توزیع اینترنت که شرکت زیرساخت است و نحوه توزیع پهنای باند اتفاق بیفتد،  وگرنه مقداری به پهنای باند اضافه کردن در وضعیت دسترسی کاربران به اینترنت تغییر محسوسی ایجاد نمی‌کند، چنان که در حال حاضر در این حوزه، تغییر محسوسی نسبت به گذشته اتفاق نیفتاده است.
خادمی ادامه داد: مشکل قیمت اینترنت به علت انحصار هیچ وقت حل نمی‌شود، مگر اینکه این انحصار شکسته شود که وقوع این موضوع بعید به نظر می‌رسد، چراکه دولت یازدهم در این زمینه تا به حال فقط وعده داده و پاسخگو نبوده است.
وی افزود: به عنوان مثال هنگامی که از سوی دولت اعلام می‌شود که به پهنای باند کشور 20 درصد اضافه شده در مقابل باید نیاز کشور را هم اعلام کنند، آن زمان است که درمی‌یابیم نیاز فعلی کشور با اعداد و ارقامی که اعلام می‌شود، هیچ قرابتی ندارد.
خادمی در ادامه صحبت‌هایش تصریح کرد: بنابراین به نظر می‌رسد افزایش ناچیز پهنای باند در کشور مساله‌ای نیست که از سوی دولت اعلام شود و این اعلام‌های گاه و بیگاه از سوی وزارت ارتباطات حالت غیرواقعی دارد.
وی با بیان این مطلب که تا زمانی که بازار اینترنت کشور و توزیع پهنای باند حالت انحصاری داشته باشد، تغییری در وضعیت اینترنت کشور بوجود نمی‌آید، گفت: حل این مشکل هم کار چندان پیچیده‌ای نیست، دولت باید برای تامین کنندگان پهنای باند کشور پروانه فعالیت صادر کند تا این فضا از حالت انحصاری دربیاید و گرنه با یک اپراتور انحصاری توزیع کننده پهنای باند نه کیفیت اینترنت بهبود پیدا می‌کند و نه کمیت آن؛ بسیار پرواضح است که هیچگاه در بازار انحصاری توسعه صورت نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: اگر قرار است دولت در حوزه بهبود وضعیت اینترنت تلاشی صورت دهد بهتر است در پروانه‌های صادر شده تجدیدنظر کند و روابط بین اپراتوها به طور شفاف در پروانه‌های جدید تفسیر شود که به نظر من با این اقدام بسیاری از مشکلات حوزه برطرف خواهدشد.
این کارشناس IT ادامه داد: در هرحال مهم ترین معضلی که قبل از پهنای باند دولت باید به آن رسیدگی کند، بحث بازنگری پروانه‌هاست که در این بازنگری باید پروانه‌هایی تدوین و تصویب شوند که ساز و کاری مناسب با فضای امروز داشته باشند وگرنه پروانه‌ای که متناسب با شرایط 10 سال قبل تدوین شده است هیچ دردی را دوا نمی‌کند.
وی افزود: اگر هر پروانه مناسب صادر شود و روابط بین پروانه‌ای به درستی و با نگاه سرویس محوری تعریف شود و نه تکنولوزی محوری، بسیاری از مشکلات به خودی خود حل می‌شوند؛ چراکه نگاه منسوخ تکنولوژی محوری در صدور پروانه‌ها مشکلات حوزه را به صورت اساسی حل نمی‌کند و فقط حالت مسکن دارد. بنابراین با بازنگری پروانه‌ها، بسیاری از مشکلات از جمله مشکلات مخابرات و PAPها هم حل خواهد شد و به این ترتیب همه جایگاه خود را پیدا می‌کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :