آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40638
تاریخ انتشار : 27 آذر 1392 10:9
تعداد بازدید : 2676

علت عدم اطلاع رسانی از سامانه 129 قوه قضاییه اعلام شد

معاون قوه قضائيه با اعلام اینکه در صورت تامین اعتبار و امکانات آمادگی داریم با 600 قاضي به شهروندان مشاوره حقوقي بدهیم گفت: اين اقدام مي تواند در پيشگيري از وقوع جرم و حل اختلافات كوچك موثر باشد و مانع از افزايش پرونده در دستگاه قضايي مي شود.

خبرگزاری مهر - حجت الاسلام حميد شهرياري در مورد وضعيت سامانه 129 قوه قضائيه گفت: اين سامانه تلفني براي پاسخگويي به سوالات حقوقي مردم دو سالي است كه ايجاد شده و هم اكنون روزانه حدود 25 هزار تماس تلفني توسط قضات بازنشسته و باتجربه پاسخ داده می‌شود.
وي دليل اينكه چرا قوه قضائيه شماره تلفن سه رقمي 129 را به صورت گسترده‌تر اطلاع‌رساني نمي‌كند گفت: نمي‌توانيم اطلاع‌رساني گسترده داشته باشيم چون با توجه به امكانات موجود فرصت پاسخگويي نخواهيم داشت.
رئيس مركز آمار قوه قضائيه با بيان اينكه بيش از 60 قاضي در اين سامانه پاسخگوي مردم هستند گفت: براي اينكه بتوانيم سامانه را اطلاع‌رساني كنيم حداقل به 600 قاضي نياز داريم ولي اگر 10 درصد یعنی افراد مرتبط با هشت ميليون پرونده در دستگاه قضا بخواهند با سامانه 129 تماس بگيرند در حدود 800 هزار تماس تلفني در هفته می شود كه تماس بسيار زيادي است.
شهرياري در پاسخ به اينكه آيا درخواستي براي تقويت اين سامانه شده است گفت: به رئيس قوه قضائيه گفته شده ولي آيت الله آملي لاريجاني مي گويند اين هزينه با توجه به محدوديت اعتبارات نبايد از طريق دستگاه قضا پرداخت شود و بهتر است به نحوي باشد كه با گستردگي اين شبكه شهروندان حداقل هزينه مخابراتي و كارشناسي آن را پرداخت كنند.
وی ادامه داد: براي همين پيشنهاد ما اين بوده است كه شماره هايي با پيش شماره 909 تعريف كنيم و شهرونداني كه مشاوره تلفني حقوقي مي‌خواهند با اين شماره تماس بگیرند و هزينه آن روي قبض تلفن محاسبه شود. مثلا نيم ساعت تلفن و مشاره حقوق با قاضي دارای 30 سال تجربه معادل 5 هزار تومان.
معاون قوه قضائيه اظهار داشت: قوه قضائيه در سالهاي اخير خيلي از نظر امكانات و تجهيزات ضعيف شده است در حالي كه بستري مناسب براي پيشگيري از وقوع جرم از طريق سامانه 129 و خدمات الكترونيكي داريم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :