آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40632
تاریخ انتشار : 27 آذر 1392 9:51
تعداد بازدید : 1159

سودجویان برای رونق دادن به خرید و فروش ایجاد کرده اند

گرانی مصنوعی در بازار موبایل

در حالی که در طول چند روز گذشته نرخ ارز نوسان نداشته و افزایش نیافته، اما قیمت گوشی با افزایش همراه شده است.

فناوران- معمولا فعالان بازار، افزایش قیمت گوشی را در نتیجه بالا رفتن نرخ ارز می‌دانند، اما این بار گویی برخی عاملان پخش گوشی و عمده فروشان موجب افزایش قیمت‌ها شده‌اند.
افزایش قیمتی که هیچ‌کس علت آن را نمی‌داند و تنها احتمال این نوسانات را ایجاد تحرک کاذب برای رونق خرید و فروش و خروج بازار از رکود اعلام می‌کنند. بر اساس این گزارش از زمان توافق هسته‌ای قیمت بسیاری از کالاها از جمله گوشی تلفن همراه با کاهش همراه شد و این نزول قیمت‌ها تا مدت کوتاهی ادامه داشت. اما زمزمه کاهش قیمت‌ها تا هفته گذشته همچنان در بازار وجود داشت، اگرچه کاربران به هنگام خرید متوجه می‌شدند که در واقع هیچ کاهش قیمتی در کار نیست. از سوی دیگر نصب نرم‌افزارهای اجباری و هزاران دلیل دروغین دیگر که فروشندگان با ترفندهای مختلف به خورد خریداران می‌دادند، نه تنها کاهش قیمت‌ها را باعث نمی‌شد، بلکه موجب افزایش قیمت‌ها هم می‌شد. با این حال از یکی دو روز گذشته قیمت گوشی دوباره روند صعودی به خود گرفته و تقریبا اکثر گوشی‌های موبایل گران شده‌اند.
از سوی دیگر برخی عمده‌فروشان از فروش گوشی به ویژه گوشی‌هایی که قیمت بالایی دارند خودداری می‌کنند.
این درحالیست که بازار نسبت به هفته گذشته با رکود بیشتری همراه شده و همچنان خبری از مشتری نیست. در میان گوشی‌هایی که افزایش قیمت بیشتری داشته‌اند، Galaxy Note 3 با افزایش 100 هزار تومانی روبه‌رو شده و با قیمت یک میلیون و 900 هزار تومان به فروش می‌رسد. گوشی آیفون 5S هم که دو میلیون و 200 هزار تومان در بازار موجود بود، این روزها با قیمت دو میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رسد.
گوشی Galaxy S4 سامسونگ هم که تا یکی دو روز پیش یک میلیون و 470 هزار تومان عرضه می‌شد، از روز گذشته با قیمت یک میلیون و 490 هزار تومان عرضه می‌شود.
در این میان گوشی Galaxy S3 سامسونگ هم با افزایش 70 هزار تومانی قیمت روبه‌رو شده و یک میلیون و 120 هزار تومان به فروش می‌رسد.
گوشی HTC One هم با افزایش 50 هزار تومانی همراه شده و یک میلیون و 80 هزار تومان قیمت دارد.
با این وجود توصیه فناوران به خریداران گوشی این است که خرید خود را به زمان دیگری موکول کنند چرا که قیمت‌ها دچار رشد کاذب شده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :